Makro Flash: Niższa inflacja na Black Friday

Pobierz raport

 

  • Inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 4,6% r/r z 5,0% r/r w październiku, zgodnie z naszą prognozą i nieco poniżej konsensusu (4,7% r/r). Przyczyniły się do tego przede wszystkim ceny paliw i, w mniejszym stopniu, ceny żywności, przy niewielkim wzroście inflacji bazowej, którą szacujemy na 4,2% r/r wobec 4,1% r/r w październiku.
  • Inflacja cen żywności nieznacznie się obniżyła i wyniosła 4,8% r/r wobec 4,9% r/r w październiku. W ujęciu miesięcznym ceny ponownie wzrosły o 0,7%, zauważalnie silniej od wzorca sezonowego, jednak słabiej niż rok temu.
  • Ceny paliw w ujęciu miesięcznym wzrosły o 2,3%, a zatem znacznie słabiej niż w listopadzie 2023 (8,9% m/m), co przełożyło się na spadek dynamiki rocznej do −6,0% r/r z 0,0% r/r w październiku.
  • Ceny nośników energii w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się. Zakładamy, że wzrosty cen centralnego ogrzewania i ciepłej wody zbiegły się w czasie z obniżkami cen opału, przy niewielkich zmianach cen prądu i gazu. Silniejszego wzrostu cen w tej kategorii oczekujemy w styczniu, choć wiemy już, że zostanie utrzymana cena maksymalna energii elektrycznej (500 PLN/MWh) i zawieszenie pobierania opłaty mocowej (dla gospodarstw domowych, do końca września 2025).
  • Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła do 4,2% r/r po spadku do 4,1% r/r w październiku. Impet inflacji bazowej pozostaje podwyższony, m.in. za sprawą wciąż wysokiej inflacji w usługach. Szczegóły procesów cenowych w kategoriach bazowych poznamy jednak dopiero 13 grudnia.
  • W grudniu inflacja CPI ponownie wzrośnie do poziomu około 5% r/r, a przejściowy spadek w listopadzie to w dużej mierze zasługa efektu bazy. Szczyt inflacji powinien przypaść na 1q25 (nieco powyżej 5% r/r), zaś powrót do szeroko rozumianego celu inflacyjnego (2,5% r/r ± 1pp) nastąpi w 3q25, gdy wygaśnie efekt odmrożenia cen energii w lipcu 2024. Dzisiejszy odczyt nie był zaskoczeniem i nie powinien wpłynąć na RPP, która deklaruje możliwość rozpoczęcia obniżek stóp najwcześniej w marcu 2025. Pozostajemy nieco ostrożniejsi i pierwszą obniżkę prognozujemy w maju, chociaż widzimy przestrzeń do rozpoczęcia cyklu wcześniej.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl