Makro Flash: Największy miesięczny deficyt w handlu towarami od 2022

Pobierz raport

  • Saldo obrotów bieżących w lipcu było ujemne, wyniosło -1,462 mld EUR, znacznie poniżej oczekiwań (PKOe: -0,37 mld EUR, kons. -0,35 mld EUR). W konsekwencji nadwyżka obrotów bieżących w ujęciu płynnego roku (suma 12mies.) obniżyła się do 1,2% PKB wobec 1,4% PKB po czerwcu. Główną przyczyną pogorszenia był wysoki deficyt w handlu towarami.
  • Zarówno eksport jak i import towarów wzrosły silniej od oczekiwań - eksport o 4,6% r/r (kons.: 1,7% r/r), a import o 10,5% r/r (kons.: 3,8% r/r). Relatywnie mocny wzrost eksportu to (poza wpływem dni roboczych) zasługa wzrostu w kategorii dóbr zaopatrzeniowych i produktów rolnych przy dalszym głębokim spadku sprzedaży związanej z motoryzacją. Wartość eksportu dóbr konsumpcyjnych pozostawała zbliżona do tej sprzed miesiąca, co wskazuje na marazm po stronie europejskich konsumentów. Mocny wzrost importu wynika z silnego ożywienia krajowego popytu – zwiększył się import towarów konsumpcyjnych trwałych, samochodów oraz towarów zaopatrzeniowych. W konsekwencji w lipcu odnotowano najgłębszy od grudnia 2022 deficyt towarowy. W ujęciu płynnego roku w handlu towarami Polska nadal ma nadwyżkę (0,2% PKB), ale ona szybko się kurczy. Średnie trzymiesięczne dynamiki wskazują na postępujące ożywienie importu przy relatywnej stagnacji dynamiki eksportu. Jednocześnie, stopniowo zmniejsza się nadwyżka w handlu usługami – w lipcu do 4,8% PKB z rekordowych 5,7% PKB na początku 2023, co wynika m.in. z problemów polskiego sektora transportu międzynarodowego i silnego wzrostu importu usług.
  • W lipcu salda dochodów pierwotnych oraz wtórnych nie zmieniły się istotnie. Wśród pozostałych składowych bilansu płatniczego na uwagę zasługuje saldo kapitałowe, które obecnie, na tle historycznym, wykazuje jedynie niewielką nadwyżkę (0,7% PKB po lipcu), ale wraz z napływem środków z tradycyjnego budżetu UE oraz KPO nadwyżka powinna istotnie wzrosnąć.
  • Oczekujemy kontynuacji redukcji nadwyżki obrotów bieżących w relacji do PKB, do 0,8% PKB na koniec 2024 i niewielkiego deficytu (-0,1% PKB) w 2025. Przyczyni się do tego relatywnie powolny wzrost eksportu (słabość strefy euro) przy solidnym wzroście importu – ze względu na mocną koniunkturę, importochłonne wydatki zbrojeniowe oraz modernizację energetyczną.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl