Makro Flash: Nadwyżka, ale eksport wciąż z problemami

Pobierz raport

  • Nadwyżka obrotów bieżących w czerwcu wyniosła 588 mln EUR i była bliska naszej prognozie (474 mln EUR, kons.: 363 mln EUR). Dodatkowo NBP standardowo zrewidował szacunki za poprzedni miesiąc, wg których w maju odnotowano nadwyżkę 168 mln EUR, względem deficytu 63 mln EUR przed rewizją. W ujęciu płynnego roku nadwyżka bieżąca obniżyła się do 1,4% PKB z 1,8% PKB po maju, co jest skutkiem wysokiej nadwyżki w czerwcu 2023.
  • W czerwcu eksport (w EUR) obniżył się o 6,0% r/r (kons.:-5,7% r/r, PKOe:‑5,2% r/r), a import spadł o 0,2% r/r (kons.:-0,3% r/r, PKOe:+1,7% r/r). Na rachunku towarowym utrzymał się deficyt, jednak był on mniejszy niż przed miesiącem. Z komentarza NBP do danych dowiadujemy się, że spadki eksportu nastąpiły we wszystkich sześciu głównych kategoriach towarowych, najsilniej spadał eksport w motoryzacji. Trudności przemysłu samochodowego są m.in. związane z dekoniunkturą w niemieckim sektorze motoryzacyjnym. Nadal maleje popyt na akumulatory elektryczne, których Polska jest jednym z głównych europejskich producentów. W przypadku importu obserwujemy systematyczny, coraz mniejszy spadek (r/r), co jest skutkiem wzrostu importu dóbr konsumpcyjnych oraz mniejszego spadku w pozostałych kategoriach. Nadal w strukturze importu przodują samochody osobowe. W ujęciu płynnego roku nadwyżka towarowa obniżyła się do 0,4% PKB z 0,6% PKB w maju. Nadwyżka na rachunku usługowym utrzymała się na poziomie 4,9% PKB z maja.
  • Deficyt na rachunku dochodów pierwotnych nie zmienił się w ujęciu nominalnym jednak w ujęciu płynnego roku kontynuował dotychczasowy trend rosnąc do 3,3% PKB z 3,2% w poprzednim miesiącu, co było wynikiem lepszych niż przed rokiem zysków firm z kapitałem zagranicznym.
  • W kolejnych miesiącach nadwyżka obrotów bieżących będzie się stopniowo obniżać do poniżej 1% PKB na koniec 2024, do czego przyczyni się relatywna słabość eksportu, obarczona nadal słabym popytem zagranicznym, przy szybciej rosnącym imporcie, co jest efektem ożywienia popytu wewnętrznego (choć ograniczonego przez odbudowę oszczędności) oraz zagranicznych zakupów uzbrojenia.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl