Makro Flash: Motoryzacja pcha polski przemysł

  • • Produkcja przemysłowa (w cenach stałych) w lipcu spadła o 2,7% r/r (PKOe: -1,8% r/r) wobec -1,1% r/r w czerwcu. Poziom produkcji (po odsezonowaniu) pozostaje od początku roku w trendzie spadkowym. Słabość była widoczna w szeregu branż. Pozytywnym sygnałem dla procesów dezinflacyjnych jest pierwsza od końca 2020 deflacja PPI (spadek cen produkcji w ujęciu rocznym).
  • W lipcu jasną gwiazdą krajowego przemysłu pozostawała motoryzacja, której produkcja w ujęciu rocznym rosła o 15% r/r, a impet (śr. 3m zmiana % m/m po odsezonowaniu) pozostawał dodatni. Szacujemy też, że w lipcu prawdopodobnie spadać przestała produkcja w utajnionej (tajemnica statystyczna) branży rafinacji ropy naftowej. Stopniowo wygasa natomiast boom w segmencie dóbr inwestycyjnych (produkcja maszyn wzrosła o 4,9% r/r, a produkcja urządzeń elektrycznych spadła o 3,3% r/r, co oznacza pierwszy jej spadek od początku 2022). Spadek w ujęciu rocznym odnotowano w 24 z 34 działach przemysłu, co wskazuje na szeroko rozpowszechnioną dekoniunkturę. W najgorszej sytuacji, podobnie jak w poprzednich miesiącach, znajdują się producenci dóbr konsumpcyjnych trwałych (m.in. mebli) oraz dóbr pośrednich, w szczególności w branżach energochłonnych (produkcja chemiczna, metalowa, mineralna).
  • W lipcu ceny producentów (PPI) spadły w ujęciu rocznym (o 1,7% r/r, kons. -1,1% r/r, PKOe: -1,0% r/r) po raz pierwszy od listopada 2020. Deflacja roczna jest potwierdzeniem od dawna zachodzących procesów -spadki w ujęciu miesięcznym występują nieprzerwanie od 6 miesięcy. W przetwórstwie procesy deflacyjne (-5,8% r/r) są nawet silniejsze – w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 10 razy poziom cen obniżył się w ujęciu miesięcznym. Spadki cen producentów wspierają dezinflację konsumencką.
  • Krajowy przemysł doświadcza skutków ogólnoeuropejskiej dekoniunktury w tym sektorze związanej m.in. z odwróceniem się cyklu zapasów, słabszym popytem ze strony konsumentów, osłabieniem popytu zagranicznego czy też opóźnionymi konsekwencjami wzrostu cen surowców energetycznych z 2021/22. Procesy te łagodzi trwające ożywienie w motoryzacji i gasnące odbicie w segmencie inwestycyjnym związane m.in. z koniecznością dokonania przyspieszonej transformacji energetycznej.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl