Makro Flash: Listopadowa (chwilowa) zadyszka

Pobierz raport

  • Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,7% r/r (kons. +0,8% r/r, PKOe: +0,9% r/r) wobec wzrostu o 1,9% r/r w październiku, mimo jednego dnia roboczego więcej niż przed rokiem. Słabszy od oczekiwań wynik to efekt 2-procentowego spadku produkcji w przetwórstwie i niższego popytu zagranicznego. Na oczekiwane ożywienie w przemyśle trzeba będzie jeszcze poczekać. Deflacja PPI pogłębiła się do 4,7% r/r, pomimo wzrostu cen w branży naftowej o 3,9% m/m (przy spadku w ujęciu rocznym o 23,1% r/r).
  • Za listopadowy spadek produkcji (wszystkie liczby w cenach stałych) w dużej mierze odpowiadała słabość przetwórstwa (-2,0% r/r) przy solidnym wzroście w energetyce (11,9% r/r) i wolniejszym w górnictwie (1,6% r/r). Szacujemy (dane utajnione z powodu tajemnicy statystycznej), że do spadku produkcji w przetwórstwie przyczyniła się m.in. branża naftowa (po dwóch miesiącach silnych wzrostów), co mogło być reakcją na dostosowania cenowe w tej branży. Systematycznie obserwujemy pogarszanie sytuacji w segmencie dóbr konsumpcyjnych trwałych - pogłębiają się spadki produkcji urządzeń elektrycznych (-26,5% r/r) i komputerów i wyrobów elektronicznych (-13,0% r/r). Coraz słabiej radzi sobie też branża maszynowa (-6,6% r/r). Jasną gwiazdą w przetwórstwie pozostaje branża transportowa – szybciej rosła zarówno produkcja w motoryzacji (+10,2% r/r) jak i produkcja pozostałego sprzętu transportowego (kolej, statki, pojazdy wojskowe; 31,9% r/r).
  • Deflacja PPI w listopadzie pogłębiła się do 4,7% r/r z 4,2% r/r w październiku, a w ujęciu miesięcznym poziom cen produkcji sprzedanej spadł o 0,8% m/m. W przetwórstwie ceny obniżyły się o 1,7% m/m. Deflacja bazowa PPI (w przetwórstwie bez branży naftowej) zmniejszyła się do 7,2% r/r z 7,9% r/r w październiku. Oczekujemy stopniowego ustępowania deflacji cen produkcji sprzedanej przy czym ich wzrost w ujęciu rocznym pojawi się zapewne dopiero w połowie 2024.
  • W dalszym ciągu oczekujemy ożywienia produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach, pomimo chwilowej zadyszki w listopadzie. Sprzyjać temu będzie rozkręcające się ożywienie konsumenckie (wzrost realnych płac) w kraju i strefie euro (bodziec dla branż eksportowych), chociaż wyzwaniem dla części eksporterów może być silny złoty.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl