Makro Flash: Lipcowa projekcja z nieco niższą inflacją w 2026

Pobierz raport

  • Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. komunikacie Rada oceniła, że pomimo ożywienia, dynamika aktywności gospodarczej w Polsce pozostaje niska, co sprzyja dezinflacji, która jest również wspierana przez umocnienie kursu złotego. Wymowa komunikatu nie zmieniła się jednak istotnie, co pokazuje, że projekcja nie wpłynęła na ocenę Rady dot. perspektyw inflacji i kształtu optymalnej polityki pieniężnej.
  • Na lipcowym posiedzeniu Rada dysponowała nową projekcją inflacji i PKB, która została opracowana z uwzględnieniem danych do 14 czerwca, więc najprawdopodobniej nie zawiera ogłoszonych po tym terminie nowych taryf URE. Prognozy inflacji na 2024 i 2025 zostały podwyższone względem centralnego scenariusza z marca (z 3,6% do 3,7% w 2024 i z 3,6% do 5,3% w 2025), jednak należy pamiętać, że centralny scenariusz zakładał przedłużenie działań osłonowych w zakresie cen żywności i energii i cechował się wysoką asymetrią rozkładu. W tym kontekście dużo istotniejsze jest to, że prognoza inflacji na 2026 została nieznacznie zrewidowana w dół, z 2,9% r/r do 2,7% r/r.
  • W porównaniu do marcowego scenariusza zakładającego pełne wycofanie antyinflacyjnych działań osłonowych prognoza inflacji na 2024 jest o 2pp niższa, co prawdopodobnie odzwierciedla 1) niższy punkt startowy (w 2q24 inflacja była o 0,9pp niższa niż zakładała marcowa projekcja), 2) jedynie częściowe odmrożenie cen nośników energii oraz 3) słabszy impet komponentów bazowych inflacji. Prognoza inflacji na 2025 została podwyższona o 1,8pp, przy braku zmian prognozy na 2026 (2,7%).
  • Lipcowa projekcja jest spójna z zakładanym przez nas ożywieniem gospodarczym, chociaż prognoza wzrostu PKB na 2024 została nieco obniżona, do 3,0% z 3,2%, a na 2025 podwyższona, do 3,8% z 3,6% względem marcowego scenariusza z wycofaniem działań osłonowych. Jednocześnie NBP pozostaje mniej optymistyczny w swoich przewidywaniach dot. wzrostu gospodarczego w 2024 i 2026 w porównaniu do naszej prognozy (odpowiednio 3,7% i 3,6%). Projekcja zakłada, że w 2026 dynamika PKB nieznacznie spowolni, do 3,1%.
  • Szczegóły projekcji zostaną zaprezentowane już w najbliższy piątek. Naszym zdaniem droga do celu inflacyjnego nakreślona przez NBP pozostaje wyboista w szczególności w kontekście wcześniejszych, różnych założeń dot. cen energii. Najistotniejszy jest jednak fakt, że poprawie uległy przewidywania dot. inflacji w 2026. Jednocześnie nowa projekcja nie musi przekonać Rady do rychłych obniżek stóp procentowych – Rada wciąż zwraca uwagę na niepewność związaną z polityką fiskalną i czynnikami regulacyjnymi oraz ich wpływem na oczekiwania inflacyjne.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl