Makro Flash: Kwietniowy PMI rozczarowuje, ale rzeczywistość nie jest (aż) taka zła

Pobierz raport

  • Wskaźnik PMI w przetwórstwie w kwietniu spadł zaskakująco silnie, do 45,9 pkt. z 48,0 pkt. w marcu (kons. 47,8 pkt., PKOe: 48,0 pkt.). Do najgłębszego od lipca 2022 miesięcznego spadku indeksu przyczyniły się 4 z 5 subindeksów (poza subindeksem produkcji, który nie zmienił się). Wskaźnik pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. od dwóch lat, co jest najdłuższą taką serią od rozpoczęcia badania w 1998.
  • Subindeks produkcji w kwietniu pozostał bez zmian, choć nadal wskazuje na spadek poziomu produkcji. Jednym z głównych powodów jest słaby popyt – nowe zamówienia wg raportu PMI w kwietniu spadały po raz dwudziesty szósty z rzędu, w najszybszym tempie od stycznia. Słabość dotyczyła zarówno rynku krajowego jak i zamówień zagranicznych. Relatywna odporność subindeksu produkcji wynikała z realizacji przez firmy zaległych zleceń, których ubywa nieprzerwanie od czerwca 2022. Aktywność zakupowa firm malała, ale w wolniejszym niż wcześniej tempie, a stany zapasów kurczyły się. Jednocześnie po raz trzeci w 2024 zmniejszały się zapasy wyrobów gotowych. W kwietniu po raz pierwszy w tym roku skracały się czasy dostaw, a ich spadek był największy od września 2023 (subindeks czasów dostaw jest uwzględniany z ujemnym znakiem – ich skracanie obniża wskaźnik PMI), co mogło być jedną z przyczyn tak dużej negatywnej niespodzianki.
  • Ankietowane firmy sygnalizują, że od prawie dwóch lat nieprzerwanie zmniejszają zatrudnienie, a kwietniowy wynik wskazywał na najszybsze tempo redukcji od pięciu miesięcy. Firmy wskazują też na dalsze zmniejszanie presji inflacyjnej – wskaźnik kosztów zakupów spadał, m.in. ze względu na konkurencję między dostawcami. Ceny sprzedaży również spadały, ale tempo ich spadku było najwolniejsze w obecnym epizodzie.
  • Wśród badanych firm nadal przeważał optymizm w odniesieniu do możliwości wzrostu produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ale był on najsłabszy od sześciu miesięcy.
  • Wskaźnik PMI naszym zdaniem przeszacowuje skalę problemów krajowego przemysłu, ale jasno potwierdza szereg wyzwań, z którymi zmagają się eksporterzy (najpewniej nadreprezentowani). Oczekujemy stopniowego odbicia krajowej produkcji przemysłowej, m.in. w związku z powolnym ożywieniem w strefie euro (pozytywna niespodzianka w danych o PKB za 1q24) i stałym wzrostem mocy produkcyjnych w Polsce za sprawą BIZ.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl