Makro Flash: Kredyty mieszkaniowe rosną jak na drożdżach

Pobierz raport

  • Podaż pieniądza M3 w styczniu wzrosła o 7,7% r/r, a jej dynamika wyhamowała nieco silniej od oczekiwań (kons.: 7,9% r/r, PKOe: 8,0% r/r) z 8,5% r/r w grudniu. W styczniu nieco zmniejszył się istotny w poprzednich miesiącach wkład sektora publicznego w kreację pieniądza. Drugi miesiąc z rzędu neutralny wpływ na agregat M3 miała akcja kredytowa – to zmiana in plus po ośmiu miesiącach z rzędu negatywnego oddziaływania na M3.
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) w styczniu wzrosły w ujęciu rocznym o 0,5% r/r (złotowe o 2,6% r/r, walutowe spadły o 7,6% r/r), wolniej niż w grudniu (1,3% r/r). Przyspieszyła roczna dynamika zarówno kredytów konsumpcyjnych (do 2,6% r/r z 2,2% r/r w grudniu) jak i mieszkaniowych złotowych (do 3,8% r/r z 2,2% r/r w grudniu). W ujęciu miesięcznym wolumen kredytów mieszkaniowych złotowych wzrósł o 1,1%, czyli najsilniej od października 2021, a więc pierwszego miesiąca cyklu podwyżek stóp NBP. Akcja kredytowa w tym segmencie rozpędza się, stymulowana przez program BK2% (zakończony pod koniec 2023), jesienne obniżki stóp proc. NBP oraz wzrost realnych dochodów ludności. Tym samym w 4q23 relacja kredytów mieszkaniowych (złotowych) do PKB przestała spadać. Ze względu na przesunięcia czasowe między wypłatą kredytów i składaniem wniosków można się spodziewać, że w całym 1q24 widoczne będą wysokie dynamiki m/m. W styczniu pogłębiły się spadki r/r kredytów dla niefinansowych podmiotów gospodarczych (do -2,3% r/r z -1,5% r/r w grudniu). Kredyty dla przedsiębiorstw spadły o 1,8% r/r, a w ujęciu m/m marginalnie wzrosły, o 0,1%, podobnie jak w grudniu. Kredyty dla przedsiębiorców w styczniu wzrosły po raz pierwszy od kwietnia 2023 (o 0,7% m/m), ale w ujęciu rocznym były niższe o 12,7% r/r.
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) w styczniu wzrosły o 12,3% r/r wobec 10,6% r/r w grudniu, a w ujęciu miesięcznym o solidne 1,6%. Oznacza to kolejny miesiąc, kiedy depozyty ogółem rosły w szybszym tempie niż kredyty ogółem. Depozyty osób prywatnych wzrosły o 12,1% r/r vs 12,3% r/r w grudniu. Depozyty niefinansowych podmiotów gospodarczych obniżyły się a ich roczna dynamika wyhamowała do 7,3% r/r z przedziału 10-10,5% r/r, w którym utrzymywała się od 5 miesięcy. Depozyty przedsiębiorstw spadły o 4,4% m/m (nieco silniej od wzorca sezonowego), a przedsiębiorców o 5,2% m/m. Do wzrostu depozytów ogółem w styczniu o 1,6% m/m w istotnym stopniu przyczyniły się wyższe o 62,2% m/m (+46,2 mld PLN) depozyty instytucji rządowych szczebla centralnego (kategoria cechująca się wysoką zmiennością).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl