Makro Flash: Koszulki i tv nie miały wzięcia przed EURO 2024

Pobierz raport

  • Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła realnie o 5,0 r/r, nieco silniej od oczekiwań (PKOe: 4,6% r/r, kons.: 4,9% r/r). Dane za maj nie były już zaburzane przez efekt przesunięcia Wielkanocy widoczny w kwietniu, stąd spadek sprzedaży żywności był ograniczony i wyniósł 1,0% r/r. Podobnie jak przed miesiącem, najsilniej rosła sprzedaż samochodów (23,8% r/r). Słabą passę kontynuowała odzież (-13,5% r/r) oraz meble, rtv i agd (-8,4% r/r), co stanowi pokłosie sytuacji na rynku nieruchomości (liczba mieszkań oddanych do użytkowania w okresie styczeń-maj 2024 była o 15,9% niższa niż w analogicznym okresie 2023). Niewielki wzrost (1,5% r/r) dotyczył z kolei wrażliwej na koniunkturę kategorii prasa i książki (wzrosty w ujęciu r/r są obserwowane prawie nieprzerwanie od początku 2024).
  • Sprzedaż w ujęciu nominalnym zwiększyła się o 5,4% r/r, a implikowany „deflator” nieznacznie wzrósł względem kwietnia, choć nadal ukształtował się blisko zera. Wzrost cen w sklepach z żywnością nieznacznie spowolnił (do 2,0% r/r z 2,3% r/r w kwietniu), przy pogłębieniu spadków cen u dilerów samochodowych (-3,9% r/r) i nieco mniejszych spadkach na stacjach benzynowych (-1,4% r/r).
  • Realny wzrost sprzedaży w ujęciu odsezonowanym według GUS wyniósł 3,3% m/m, co po kwietniowym spadku jest już bardziej spójne z naszym scenariuszem zakładającym rosnącego w siłę polskiego konsumenta. Dane o sprzedaży zaskoczyły in plus, pomimo lekkiego pogorszenia koniunktury konsumenckiej w maju (najpewniej jeszcze z powodu powrotu wyższej stawki VAT), co wraz z poprawą nastrojów w czerwcu daje podstawy do oczekiwania solidnych wzrostów sprzedaży w kolejnych miesiącach.  
  • Produkcja budowlano-montażowa w maju spadła o 6,5% r/r wobec spadku o 2,0% r/r w kwietniu, zgodnie z naszą prognozą (-5,2% r/r), głębiej od oczekiwań rynku (-3,8% r/r). Sektor odczuwa skutki okresu przejściowego między perspektywami unijnymi, co szczególnie silnie waży na segmencie inżynierii lądowej (-6,6% r/r) i robót specjalistycznych (-7,7% r/r). Spadki w ujęciu r/r (-5,4%) dotyczą również budowy budynków. Dane o aktywności gospodarczej za pierwsze dwa miesiące 2q24 wskazują na – zgodne z naszymi przewidywaniami – przyspieszenie dynamiki wzrostu PKB w 2q24. Prognoza „nowcast” implikuje wzrost w 2q24 w tempie nieco poniżej 3,0%.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl