Makro Flash: Koniec gwałtownych zmian w bilansie płatniczym

Pobierz raport

  • W styczniu rachunek bieżący bilansu płatniczego odnotował 1,17 mld EUR nadwyżki (PKO: 0,92 mld EUR; kons.: 1,43 mld EUR). W ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka na rachunku obrotów bieżących obniżyła się do 1,4% PKB z 1,6% PKB w 2023, a pogorszenie salda w tym ujęciu miało miejsce po raz pierwszy od września 2022. Przed rokiem rachunek obrotów bieżących odnotował pierwszą z wielu miesięcznych nadwyżek (2,25 mld EUR) – wówczas też zaczęła się szybka poprawa terms-of-trade. Naszym zdaniem, ze względu na czynniki statystyczne, okres szybkiej poprawy 12-miesięcznego salda bieżącego mamy już za sobą, jednak oczekujemy utrzymania solidnej nadwyżki przez cały 2024.
  • W styczniu 2024 eksport i import (wyrażone w EUR) spadały w zbliżonym tempie – eksport o 4,3% r/r, a import o 3,5% r/r. Spadek eksportu nieco wyhamował w porównaniu z grudniem, kiedy wyniósł -6,0% r/r. Import natomiast odnotował najwyższą dynamikę od marca 2023, co najpewniej odzwierciedla hamowanie spadków cen. NBP zauważył, że do spadku realnego eksportu przyczyniła się niska aktywność ekonomiczna w Unii Europejskiej – z opublikowanych wczoraj danych GUS wiemy, że najsilniejsze spadki odnotowano w przypadku eksportu do Niemiec i Czech. Z kolei na realny spadek importu niekorzystny wpływ mają niski popyt branż eksportowych na półprodukty i surowce oraz mniejsze dostawy paliw. W naszej ocenie można to też wiązać z odwróceniem cyklu zapasów w gospodarce.
  • Nadwyżka na rachunku usługowym ponownie się obniżyła – do 5,0% PKB w ujęciu 12-miesięcznym z 5,1% PKB w 2023. Eksport usług wzrósł o 6,6% r/r, a import o 13,6% r/r. Deficyt w dochodach pierwotnych utrzymał się na poziomie 4,3% PKB. Na miesięczny deficyt równy 2,8 mld EUR złożyły się przede wszystkim zyski zagranicznych inwestorów bezpośrednich, które w zdecydowanej większości zostały reinwestowane i pokazały się w rachunku finansowym jako napływ FDI.
  • Wyraźna poprawa równowagi zewnętrznej miała w ostatnich miesiącach miejsce również w Czechach i na Węgrzech. Wspólne dla regionu były szybkie odwrócenie szoku tems-of-trade oraz spadek cen w imporcie. Zakładamy, że w kolejnych miesiącach nastąpi stabilizacja, a potem spadek nadwyżki bieżącej w Polsce. Efekty cenowe będą w mniejszym stopniu ograniczały import, a w ujęciu realnym wsparciem dla zakupów zagranicznych będzie uruchomienie importochłonnych inwestycji.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl