Makro Flash: Inflacyjna cena za dobry wrzesień 2023

Pobierz raport

  • Inflacja CPI we wrześniu wzrosła do 4,9% r/r, zgodnie z naszą prognozą i nieznacznie silniej niż zakładał konsensus (4,8% r/r). Ponowny skok inflacji, z 4,3% r/r w sierpniu, w dużym stopniu odzwierciedla niską bazę sprzed roku. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła do 4,3% r/r z 3,7% r/r w sierpniu.
  • We wrześniu głównym komponentem prowadzącym do wzrostu inflacji ogółem były kategorie bazowe. Inflacja bez cen energii i żywności wzrosła wg nas do 4,3% r/r z 3,7% r/r w sierpniu. W jej przypadku wzrost także odzwierciedla silny efekt bazy, wynikający m.in. z wprowadzenia we wrześniu 2023 darmowych leków, które obniżyły wtedy ceny w kategorii zdrowie o blisko 3%. Szacujemy, że bieżący impet (zannualizowana odsezonowana przeciętna zmiana m/m) inflacji bazowej utrzymuje się na poziomie ok. 5-6% (wykres str. 2), odzwierciedlając wciąż podwyższoną dynamikę cen w kategoriach usługowych (edukacja, rekreacja, HoReCa, zdrowie). W perspektywie kolejnych 6 miesięcy inflacja bazowa powinna się stabilizować na poziomie zbliżonym do obecnego.
  • Ceny żywności we wrześniu wzrosły o 0,2% m/m. To zmiana zgodna z wzorcem sezonowym, ale po zestawieniu z odnotowanym we wrześniu 2023 spadkiem cen żywności zaowocowała przyspieszeniem rocznej dynamiki tej kategorii do 4,7% z 4,1% w sierpniu. Według nas ten trend wzrostowy będzie kontynuowany, a wkład cen żywności do zmian inflacji będzie w kolejnych miesiącach dodatni.
  • Po skoku w lipcu, we wrześniu skala zmian cen energii była minimalna i, podobnie jak w sierpniu, wyniosła 0,2% m/m. W ujęciu r/r za nośniki płacimy o 11,4% więcej, wg nas do końca roku, ta dynamika wzrośnie, do ok. 12-13% r/r.
  • Skalę wzrostu inflacji ograniczyły paliwa, których ceny we wrześniu spadły o 3,4% m/m. Roczna dynamika także się obniżyła, do -2%, pomimo niskiego poziomu odniesienia z wrz. 2023, kiedy paliwa w Polsce zaskakująco silnie taniały.
  • Dane nie zmieniają obrazu inflacji – w jej podwyższonym poziomie widzimy skutki szoku energetycznego (coraz mniej łagodzone) i wciąż podwyższoną presję cenową w usługach. Jednocześnie czynniki te będą sukcesywnie wygasać, co w 2h25 zaowocuje powrotem inflacji poniżej poziomu 3,5% r/r. Taka ścieżka inflacji wpisuje się w ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazujących, że przy korzystnych trendach po stronie inflacji, w połowie przyszłego roku (lub nieco wcześniej) możemy zobaczyć pierwszą obniżkę stóp procentowych. Biorąc pod uwagę opóźnienia w polityce pieniężnej wg nas istniałaby przestrzeń, by ten ruch nastąpił jeszcze wcześniej.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl