Makro Flash: Inflacja wyraźnie w górę, ale poniżej prognoz

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w lipcu wzrosła skokowo do 4,2% r/r (dane wstępne) z 2,6% r/r w czerwcu. Przesunięcie wynikało głównie z częściowego odmrożenia cen nośników energii, natomiast jego przełożenie na inflację okazało się być słabsze od obaw – inflacja uplasowała się poniżej naszej prognozy (4,7% r/r) i konsensusu (4,4% r/r).
  • Ceny nośników energii w lipcu wzrosły o 11,8% m/m – o ok. 3pp słabiej niż szacowaliśmy. Ich wzrost odzwierciedla pełne odmrożenie cen gazu, częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej (wyższy limit) i ciepła systemowego. O tym, który komponent wzrósł słabiej od naszych założeń, przekonamy się dopiero przy publikacji pełnych danych, 14. sierpnia. Wtedy możliwa też będzie ocena, czy lipcowa niespodzianka odzwierciedla jedynie większe rozłożenie w czasie zmian cen, czy faktycznie ich łączny proinflacyjny efekt jest mniejszy niż zakładaliśmy. Szacujemy, że łącznie efekt wojenny (wzrost cen od 2h21, kiedy zaczęły eskalować napięcia na linii Zachód – Rosja) podbił ceny nośników energii o 75% (z zastrzeżeniem, że wciąż nie zostały one w pełni uwolnione) wobec wzrostu przeciętnego poziomu cen konsumenckich w tym czasie o 34%. Przypomnijmy, że waży się kwestia dalszych zmian cen energii elektrycznej – wg obecnego stanu prawnego powinny zostać w pełni odmrożone od stycznia 2025 (co oznaczałoby kolejny skokowy wzrost), jednak rząd rozważa przedłużenie obecnego limitu na przyszły rok (inflacyjny „wymiar” tej decyzji szacujemy na nieco poniżej 1pp.).
  • Ceny żywności w lipcu spadły o 0,5% m/m i były nieco niższe niż sugerowały zbierane przez nas dane. Skala spadku była nieco mniejsza niż sugeruje wzorzec sezonowy i wyraźnie mniejsza niż w zeszłym roku. W efekcie roczna dynamika cen żywności wzrosła do 3,2% z 2,5%, co podbiło inflację ogółem o 0,2pp (wykres poniżej). W sierpniu oczekujemy kontynuacji tej tendencji.
  • Szacujemy, że inflacja bazowa w lipcu utrzymała się na poziomie 3,6% r/r. W skali miesiąca i po odsezonowaniu ceny bazowe wzrosły o 0,4%, podobnie jak w czerwcu. Ich impet przestał słabnąć, co wpisuje się w oczekiwaną przez nas na 2h24 stabilizację inflacji bazowej na poziomie nieco poniżej 4% r/r.
  • Dane są neutralne dla RPP – lipcowy odczyt jak na razie wpisuje się we wskazania ostatniej projekcji inflacyjnej. Rada skupi się na ponownym wyjściu dynamiki cen ponad cel inflacyjny ignorując jej „administracyjne” źródła, niezależne od fundamentów i pozostające poza wpływem polityki pieniężnej. Niższy odczyt za lipiec przesuwa nieznacznie w dół zakładaną przez nas ścieżkę inflacji na 2h24 i daje szansę, że na koniec 2024 inflacja nie przekroczy poziomu 5% r/r.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl