Makro Flash: Inflacja na 5-tkę

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w październiku nieznacznie wzrosła, do 5,0% r/r z 4,9% r/r we wrześniu, zgodnie z naszą prognozą i konsensusem. Przyczyniły się do tego ceny żywności i paliw przy spadku inflacji bazowej. Szacujemy, że ta ostatnia obniżyła się do 4,1-4,2% r/r z 4,3% r/r we wrześniu.
  • Inflacja żywnościowa przyspieszała – w ujęciu rocznym wyniosła 4,9% r/r wobec 4,7% r/r w sierpniu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,7%, nieco silniej od wzorca sezonowego i zmiany sprzed roku. Na cenach żywności ciążą niesprzyjające warunki atmosferyczne (gł. dla warzyw i owoców) oraz wzrost kosztów produkcji, co sprawi, że jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy skala wzrostu ich cen może być podwyższona.
  • Ceny paliw w ujęciu miesięcznym spadły o 2,2%, głębiej niż szacowaliśmy na podstawie notowań ze stacji paliw. Ceny paliw zostają zależne od zmian geopolitycznych. W ujęciu rocznym ich dynamika wzrosła do 0,0% r/r z -2% r/r we wrześniu i była pod wpływem ubiegłorocznych promocji.
  • Nośniki energii zdrożały o 0,3% m/m, co wg nas wynikało głównie z sezonowych podwyżek cen opału i prawdopodobnie ciepła. Ceny prądu i gazu zapewne się nie zmieniły. Większych ruchów w tej kategorii oczekujemy w styczniu. Dziś rząd będzie obradował na temat dalszego mrożenia cen prądu w 2025 – w projekcie budżetu na 2025 zarezerwowano na ten cel 2 mld PLN, ale to ok. połowa niezbędnych środków. Obecnie w bazowym scenariuszu dla inflacji zakładamy, że utrzymana zostanie cena maksymalna (500 PLN/MWh), co ograniczy wzrost cen rachunków do części dystrybucyjnej.
  • Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się do 4,1-4,2% r/r z 4,3% r/r we wrześniu. Impet inflacji bazowej pozostaje podwyższony, m.in. ze względu na uporczywość po stronie usług. W październiku, poza usługami, mogły kolejny miesiąc drożeć dostawa wody i odbiór ścieków. Oczekujemy też wzrostów w zmiennych kategoriach takich jak ubezpieczenia i turystyka. Szczegółów dowiemy się z pełnego odczytu inflacji.
  • W listopadzie inflacja CPI powinna się obniżyć, ale wynikać to będzie z efektu bazy statystycznej, a w grudniu wg nas wróci do poziomu zbliżonego do obecnego. Ważnym momentem będzie 1q25 kiedy inflacja powinna osiągnąć swój szczyt (zależny od decyzji energetycznych). Wyraźnego spadku inflacji oczekujemy dopiero od 3q25 (wraz z wygaśnięciem efektu odmrożenia cen energii z lipca 2024). Dzisiejsze dane nie powinny wpłynąć na RPP, w której dominuje narracja o możliwości rozpoczęcia cyklu obniżek najwcześniej od marca 2025. My pozostajemy ostrożniejsi i pierwszą obniżkę prognozujemy na maj, choć widzimy przestrzeń na wcześniejsze rozpoczęcie cyklu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl