Makro Flash: Hamuje impet inflacji bazowej

  • Inflacja w maju spadła do 13,0% r/r z 14,7% r/r w kwietniu – finalny odczyt potwierdził wcześniejszy szybki szacunek. Poziom cen w ujęciu miesięcznym nie zmienił się. W ujęciu r/r hamowały ceny towarów (szybciej) i usług (wolniej). Drugi miesiąc z rzędu obniżyła się inflacja bazowa. Trwa normalizacja inflacji żywnościowej.
  • W maju ceny żywności wzrosły o 0,6% m/m, co oznacza drugi miesiąc z rzędu z dynamiką miesięczną zbliżoną do wzorca sezonowego. W ujęciu miesięcznym wolniej rosły ceny mięsa i ryb, a spadały ceny warzyw, pieczywa i olejów. Oczekujemy spadku rocznego wskaźnika inflacji żywnościowej z 18,9% r/r w maju do poziomów jednocyfrowych na koniec 2023. Dezinflację opóźniać może polityka marżowa sieci handlowych oraz warunki pogodowe (możliwe susze wpływające na ceny warzyw i owoców).
  • Nośniki energii staniały o 0,4% m/m, ale w ujęciu rocznym są o 20,4% wyższe. Majowy spadek wynikał z kontynuacji przeceny opału (głównie węgla) o 2,6% m/m. Ceny paliw w maju trzeci miesiąc z rzędu spadały w ujęciu miesięcznym ze względu na spadki cen ropy i umocnienie PLN.
  • Szacujemy, że inflacja bazowa w maju obniżyła się do 11,4-11,5% r/r z 12,2% r/r w kwietniu, co oznacza drugi z rzędu, a pierwszy tak silny spadek tej miary w tym epizodzie inflacyjnym. Obserwujemy hamowanie impetu inflacji bazowej (odsezonowana zmiana % m/m), choć po zannualizowaniu jest on zbliżony do 10% r/r, wskazując na lepkość cen w kategoriach bazowych. Spadek impetu wystąpiłby już w kwietniu, ale zaburzyły go ceny usług transportowych, które w kwietniu wzrosły o 24,8% m/m, a w maju spadły o 16,5% m/m (por. wykresy na marginesie). Natężenie procesów inflacyjnych obniża się w wielu kategoriach, m.in. rekreacji i kulturze, restauracjach i hotelach, ale spadki następują z wysokiego poziomu.
  • Oczekujemy, że inflacja CPI w 4q23 spadnie do poziomu jednocyfrowego, przy czym dezinflacja w kategoriach bazowych będzie przebiegała wolniej. Wsparciem dla procesów dezinflacyjnych są niskie ceny ropy naftowej i spadki cen surowców rolnych i przemysłowych oraz „eksport dezinflacji” przez Chiny. W przeciwnym kierunku oddziałuje krajowy napięty rynek pracy i nadal mocny popyt z krajowej gospodarki (pomimo spadku konsumpcji).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl