Makro Flash: Gwiazdka jednak nie przyszła jesienią

  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 10,3% r/r (PKO: 10,5% r/r, kons.: 10,9% r/r) po wzroście o 11,9% w sierpniu i wyniosło 7379,88 PLN brutto. W ujęciu realnym wzrost wynagrodzeń przyspieszył do 2,5% r/r. Nieco niższy od oczekiwań odczyt wskazuje, że wbrew informacjom medialnym skala przyspieszonych wypłat premii i nagród świątecznych była ograniczona - to właśnie w tym czynniku widzieliśmy źródło ryzyka w górę dla naszej prognozy dynamiki wynagrodzeń.
  • Najsilniejszy wzrost płac w ujęciu nominalnym dotyczył administrowania i działalności wspierającej (15,7% r/r), co może być związane z wyższą płacą minimalną. Ponadprzeciętnie płace rosły również m.in. w energetyce (13,3% r/r) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (14,0% r/r). Poniżej średniej rosły wynagrodzenia w sektorze informacja i telekomunikacja, gdzie napięcia związane z niedostateczną podażą pracowników w ostatnich miesiącach wyraźnie się osłabiły, choć to nadal w tej branży wartość przeciętnego nominalnego wynagrodzenia jest najwyższa (12 313 PLN brutto). W danych nie widać naszym zdaniem oznak narastania presji płacowej – przyspieszenie nominalnych wynagrodzeń było widoczne tylko w dwóch branżach: transporcie, zmagającym się z trudnościami w pozyskiwaniu pracowników, oraz w leśnictwie i rybołówstwie (po relatywnie słabym wzroście płac r/r w sierpniu). Najwolniej rosły wynagrodzenia pracowników branży budowlanej (o 6,4% r/r), będącej w fazie dekoniunktury. Spodziewamy się, że w 4q23 dynamika płac utrzyma się na solidnym, dwucyfrowym poziomie, wspierana przez wcześniejszą podwyżkę płacy minimalnej, co wraz z dalszym spadkiem inflacji będzie wspierać realny wzrost dochodów.
  • Przeciętne zatrudnienie we wrześniu było zbliżone do tego odnotowanego w analogicznym okresie 2022 (kons.: 0,0% r/r, PKO: 0,0% r/r). W porównaniu do sierpnia zatrudnienie obniżyło się o blisko 6 tys. etatów, co potwierdza, że popyt na pracę pozostaje ograniczony. Jednocześnie przełożenie mniejszego popytu na pracę na stopę bezrobocia pozostaje ograniczone. Malejące obawy o wzrost bezrobocia wraz z rosnącymi wynagrodzeniami w ujęciu realnym przyczyniają się do poprawy koniunktury konsumenckiej, która leży u podstaw rodzącego się ożywienia gospodarczego.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl