Makro Flash: Gospodarstwa domowe zaciągają kredyty, firmy nie

Pobierz raport

  • Podaż pieniądza w kwietniu wzrosła o 7,4% r/r wobec 6,6% r/r w marcu, silniej od oczekiwań (kons.: 6,8% r/r., PKOe: 6,7% r/r). Pomimo wahliwości w ostatnich miesiącach, tempo wzrostu dobrze wpisuje się w średnią dynamikę roczną liczoną od początku 2023 (7,5% r/r). W procesie kreacji pieniądza ponownie wzrosło znaczenie „aktywów zagranicznych netto” (w uproszczeniu zmiana stanu dewiz w posiadaniu MIF), przy ograniczonym znaczeniu sektora publicznego i najwyższym od stycznia 2023 (choć nadal niewielkim) wkładzie kredytów. Dynamiki roczne miar podaży pieniądza są od kilku miesięcy dodatnie, ale nie obawiamy się ich proinflacyjnego wpływu, ze względu na ograniczony związek ilości pieniądza z cenami (por. ostatnie badanie EBC).
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) w kwietniu wzrosły piąty miesiąc z rzędu, o 0,4% m/m, a dynamika roczna przyspieszyła do 2% (najwyżej od stycznia 2023). Głównym motorem napędowym ożywienia kredytowego pozostaje segment gospodarstw domowych. Kredyty złotowe ogółem w kwietniu wzrosły o 6,1 mld m/m, z czego 4,1 mld (ok. 2/3) stanowiły te dla gospodarstw. Kredyty konsumpcyjne (PLN) wzrosły o 0,8% m/m, a mieszkaniowe (PLN) o 0,6% m/m. Tempo wzrostu kredytów mieszkaniowych stopniowo hamuje, w związku z zakończeniem w 2023 programu BK2%. Kredyty dla niefinansowych podmiotów gospodarczych (ogółem) spadły o 0,1% m/m, głównie za sprawą kredytów przedsiębiorstw (-0,2% m/m, -1,0% r/r). Z kolei wolumen kredytów dla przedsiębiorców w kwietniu był o 20,5% niższy niż rok wcześniej. W ujęciu rocznym spadają kredyty dla niefinansowych podmiotów gospodarczych na cele bieżące (-1,2% r/r) i na nieruchomości (-5% r/r), przy nieznacznych wzrostach inwestycyjnych (0,9% r/r). Oczekiwane przez nas ożywienie w tym segmencie, związane m.in. z koniecznością finansowania inwestycji w transformację energetyczną i cyfrową, opóźnia się.
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) w kwietniu rosły o 10,4% r/r. W ujęciu m/m wzrost wyniósł 0,8% m/m i stały za nim głównie gospodarstwa domowe (wzrosły depozyty bieżące przy braku większych zmian po stronie terminowych). W ujęciu miesięcznym odnotowano dalszy spadek depozytów złotowych przedsiębiorstw (-1,0%) i przedsiębiorców (-0,3%), co jest skutkiem spadku ich przychodów w ujęciu rocznym i nominalnego hamowania gospodarki. Przełożyło się to na spowolnienie tempa wzrostu depozytów, która w przypadku przedsiębiorstw spadła do 2,6% r/r, a przedsiębiorców 4,6% r/r.
  • Relacja kredytów do depozytów w kwietniu ponownie spadła, do 68,2%.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl