Makro Flash: Gorzej już było

  • Roczna dynamika PKB w 2q23 obniżyła się głębiej poniżej zera, dokładnie zgodnie z naszą prognozą do -0,5% r/r z -0,3% r/r w 1q23 (kons: -0,3% r/r; PKOe: -0,5% r/r). Drugi kwartał wyznaczył wg nas najniższą roczną dynamikę w tym cyklu i w kolejnych kwartałach przewidujemy powrót do dodatniej dynamiki PKB w ujęciu r/r, głównie za sprawą ożywienia konsumpcji.
  • Dynamiki kwartalne od wybuchu pandemii pozostają zaburzone przez cechy modelu sezonowości i są bardzo wahliwe (por. wykresy), bez ekonomicznego uzasadnienia. Dlatego nie wyciągamy kategorycznych wniosków ze spadku PKB w 2q23 o 3,7% q/q sa po wzroście o 3,8% q/q sa w 1q23. Oczekujemy, że przyszłe rewizje wygładzą te szeregi.
  • Szczegółową strukturę wzrostu PKB w 2q23 poznamy 31 sierpnia. Na podstawie dostępnych danych miesięcznych szacujemy, że do pogłębienia skali spadku PKB w ujęciu rocznym przyczynił się przede wszystkim głębszy, trzeci z rzędu, spadek konsumpcji prywatnej (efekt wysokiej inflacji). Przewidujemy, że dynamika konsumpcji w 3q23 poprawi się, ale będzie jeszcze ujemna. Dopiero w 4q23 konsumpcja prywatna powinna odnotować wzrost w ujęciu rocznym. Poprawa perspektyw konsumpcji wynika głównie z mocnego spadku inflacji i powrotu realnych dochodów do wzrostów (w gospodarce narodowej w 2q23, a w sektorze przedsiębiorstw od czerwca) oraz ze wsparcia po stronie polityki fiskalnej. W 2q23 dynamikę PKB zapewne obniżała też zmiana zapasów, wynikająca z redukowania przez firmy stanów magazynowych po ich drastycznym wzroście w latach 2021-2022. To dostosowanie związane jest również z coraz częstszą barierą rozwoju firm w postaci niewystarczającego popytu. Głębszemu spadkowi PKB w 2q23 przeciwdziałał nadal mocny wzrost inwestycji oraz eksport netto (solidny eksport przy słabszym imporcie ze względu na niższą konsumpcję).
  • Podtrzymujemy dotychczasową prognozę wzrostu PKB o 0,7% w 2023 oraz 3,2% w 2024. Głównym motorem napędowym oczekiwanego przez nas odbicia będzie poprawa po stronie konsumpcji, ożywienie inwestycji oraz solidny eksport netto.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl