Makro Flash: Eksport powrócił do wzrostów

Pobierz raport

  • Bilans płatniczy kontynuuje szybką poprawę. W październiku rachunek bieżący miał 2,036 mld EUR nadwyżki (PKO: 1,635, kons: 1,618). W ujęciu płynnego roku nadwyżka zwiększyła się do 0,8% PKB z 0,7% po wrześniu. Zapowiadane przez nas osiągnięcie 1% nadwyżki na koniec tego roku wydaje się niezagrożone.
  • Wyrażony w EUR eksport towarów wzrósł o 1,6% r/r, po dwóch miesiącach spadku. Relatywnie najlepiej radzi sobie eksport samochodów, a najsłabiej wygląda eksport towarów zaopatrzeniowych, co jest najpewniej związane z globalnym odwróceniem cyklu zapasów (ograniczenia podażowe powróciły do długookresowej średniej). Import nadal silnie spadał (-8,4% r/r), co częściowo wynika z efektów cenowych. Spadki importu towarów konsumpcyjnych i żywności wyhamowały, co naszym zdaniem może być związane z obserwowaną pod koniec roku odbudową konsumpcji. W październiku mieliśmy już 10. z rzędu miesięczną nadwyżkę towarową, a w ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka wynosi już 0,7% PKB. Również na rachunku usługowym obserwowaliśmy poprawę dynamiki zarówno eksportu (+4,6% r/r), jak i importu (+9,6% r/r). W ujęciu płynnego roku utrzymała się nadwyżka usługowa sięgająca 5,3% PKB.
  • W październiku obserwowaliśmy dalszy wzrost 12-miesięcznego deficytu na rachunku dochodów pierwotnych, do -4,8% PKB z -4,6% PKB po wrześniu. Główną składową tego deficytu są zyski zagranicznych inwestorów bezpośrednich, które w ponad połowie są reinwestowane.
  • Szybka poprawa równowagi zewnętrznej jest widoczna w całym regionie, ale jej obraz w Polsce jest najbardziej korzystny. W przyszłym roku będzie on najpewniej utrzymany, jednak na drodze do dalszej poprawy może stanąć oczekiwane przez nas ożywienie gospodarcze, w szczególności w dziedzinie inwestycji. Według naszych szacunków inwestycje są ponad trzykrotnie bardziej importochłonne niż konsumpcja, a ta relacja może jeszcze wzrosnąć, jeśli uwzględnimy nadchodzące inwestycje w sektorze energetycznym i zbrojeniowym. U podstaw oczekiwanego ożywienia inwestycyjnego leży założenie o zwiększeniu napływu środków z UE, które ograniczy zapotrzebowanie na zagraniczne źródła finasowania.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl