Makro Flash: Deflacja w przemyśle przestała się pogłębiać

  • • Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 3,1% r/r wobec spadku w sierpniu o 1,9% r/r (kons.: -3,2% r/r, PKOe: -3,6% r/r). Wyniki przemysłu są lepsze niż wyglądają na pierwszy rzut oka (m.in. ze względu na negatywny wpływ dni roboczych) – odsezonowany poziom produkcji wzrósł drugi miesiąc z rzędu, o 0,9% m/m. Deflacja PPI przestała się pogłębiać, we wrześniu ceny produkcji spadły o 2,8% r/r wobec -2,9% r/r w sierpniu.
  • Po stronie produkcji w większości branż obserwujemy kontynuację wcześniejszych tendencji. Nadal w relatywnie najtrudniejszej sytuacji są branże produkujące dobra pośrednie, które odczuwają skutki spadku popytu ze względu na odwracanie się cyklu zapasów. Można tu wymienić m.in. branżę mineralną (-10% r/r) czy metalową (-15,7% r/r). Wyjątkiem jest branża chemiczna (+6,6% r/r po spadku o 7,0% r/r w sierpniu), w której do wzrostu w ujęciu rocznym przyczynił się efekt niskiej bazy, ale też odbicie m/m. Spadek produkcji obejmuje także branże drzewne (wyroby z drewna, branża papiernicza, meblarska), którym poza problemami popytowymi ciążą niedobory surowca. Pogłębiają się trudności producentów dóbr konsumpcyjnych trwałych – produkcja urządzeń elektrycznych (w tym produkcja baterii) spadła o 15,0% r/r, a wyrobów elektronicznych o 10,4% r/r. Wygasa boom inwestycyjny – produkcja maszyn i urządzeń odnotowała pierwszy od marca 2021 spadek w ujęciu rocznym (-1,1% r/r). Słabnie ożywienie w motoryzacji, która w poprzednich miesiącach była głównym amortyzatorem recesji w przemyśle – we wrześniu produkcja wzrosła tylko o 1% r/r po +14% r/r w sierpniu. Dynamika roczna produkcji rosła przede wszystkim w dwóch branżach – utajnionej z powodów statystycznych branży naftowej (kolejny miesiąc z rzędu) oraz w energetyce (+3,7% r/r).
  • Po stronie cen w przemyśle nadal obserwujemy deflację, która we wrześniu wyniosła 2,8% r/r wobec 2,9% r/r w sierpniu i przestała się pogłębiać. W ujęciu m/m ceny wzrosły pierwszy raz od stycznia 2023, głównie w górnictwie (+2,3% m/m), ale wzrost cen obserwowano w większości branż przetwórstwa (ogółem +0,3% m/m).
  • Oczekujemy, że „przebudzenie” polskiego i europejskiego konsumenta (powrót realnych dochodów do wzrostów) znajdzie odzwierciedlenie we wzroście popytu na polskie towary przemysłowe. Na nadciągające odwrócenie niekorzystnych trendów wskazują m.in. badania koniunktury.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl