Makro Flash: Dane z przemysłu nie aż tak złe jakby się wydawało

Pobierz raport

  • Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,6% r/r wobec spadku o 3,5% r/r w grudniu. Skala poprawy była słabsza od oczekiwań (kons.: 3,1% r/r, PKOe: 4,1% r/r), głównie ze względu na wyhamowanie wcześniejszych wzrostów produkcji w zmiennej energetyce. W styczniu wynikom produkcji sprzyjała większa liczba dni roboczych (+3 m/m oraz +1 r/r). W ujęciu odsezonowanym poziom produkcji marginalnie spadł, o 0,2% m/m, po wzroście o ok. 3% m/m w grudniu.
  • Produkcja w przetwórstwie przemysłowym wzrosła o 1,6% r/r po spadku o 5,3% r/r w grudniu. Wzrosty w ujęciu rocznym odnotowano w równo połowie branż (16 z 34). Co do zasady kontynuowane były dotychczasowe trendy. Nadal najsłabiej radzą sobie producenci dóbr zaopatrzeniowych (-4,5% r/r; efekt słabego popytu i wysokich zgromadzonych wcześniej zapasów) oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych (-1,7% r/r; tu jednak widać wyraźną poprawę względem poprzednich miesięcy). Niechlubnym liderem spadków pozostają producenci urządzeń elektrycznych (-26,2% r/r). Płytsze niż przed miesiącem były spadki produkcji meblarskiej (-0,6% r/r vs -8,8% r/r), a do nieznacznych wzrostów r/r wróciła produkcja metali i wyrobów metalowych. Drugi miesiąc z rzędu o ponad 15% r/r spadała produkcja wyrobów tytoniowych. Z drugiej strony, pozytywnym sygnałem jest utrzymująca się dobra kondycja segmentu inwestycyjnego (14,4% r/r). Bardzo dobry miesiąc odnotowali producenci sprzętu transportowego – w motoryzacji produkcja wzrosła o 21% r/r, a w przypadku pozostałego sprzętu (m.in. kolejowego, okrętowego, lotniczego, wojskowego) o 20,4% r/r. Po dwóch miesiącach spadków do wzrostów wróciła produkcja chemiczna. Wzrosła też produkcja artykułów spożywczych (+5,9% r/r) oraz napojów (+10% r/r).
  • Wśród pozostałych sekcji przemysłu naszą uwagę zwróciło mocne wyhamowanie dynamiki produkcji w energetyce – do 1,5% r/r z 12,4% r/r w grudniu, po trzech miesiącach dwucyfrowych dynamik. Dane w tej kategorii cechują się podwyższoną wahliwością i są relatywnie często rewidowane. W górnictwie pogłębiają się spadki – dynamika w wydobyciu węgla wyniosła -15,3% r/r i była najniższa od sierpnia 2023.
  • Deflacja PPI w styczniu była głębsza od oczekiwań (kons.: -8,2% r/r, PKOe: -8,4% r/r). Wyniosła 9,0% r/r wobec 6,9% r/r w grudniu po rewizji z 6,4% r/r. Poziom cen w przemyśle w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadał 11 razy, a w przetwórstwie 9 razy. To skutek wygaszania przeszłych szoków, wciąż słabej koniunktury oraz redukcji zapasów zgromadzonych podczas okresu zaburzeń dostaw i szczytu inflacji. Oczekujemy, że deflacja PPI zakończy się jesienią, m.in. dzięki poprawie koniunktury.
  • Kolejne miesiące powinny przynieść stopniowe odbicie produkcji przemysłowej, choć powolne rozkręcanie się ożywienia konsumpcji i wydłużający się okres słabości niemieckiego przemysłu mogą nieco ograniczyć skalę poprawy.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl