Makro Flash: Czy najgorsze w przemyśle za nami?

  • Wskaźnik koniunktury PMI w przetwórstwie we wrześniu wzrósł do 43,9 pkt. z 43,1 pkt. w sierpniu, tj. powyżej oczekiwań (PKOe: 43,1 pkt; kons: 43,5 pkt). Etap najgłębszego spowolnienia może być już za nami, biorąc pod uwagę, że PMI jest najwyższy od 3 miesięcy, a wskaźnik prognozowanej produkcji na kolejne 12 miesięcy jest najwyższy od marca 2023.
  • Wskaźnik PMI nadal sygnalizuje pogorszenie warunków działalności produkcyjnej, choć w coraz słabszej skali. Liczba nowych zamówień obniżała się 19. miesiąc z rzędu, zarówno w odniesieniu do zamówień krajowych jak i eksportowych, choć skala tego spadku systematycznie hamuje. W tych warunkach firmy dostosowywały produkcję, obniżając ją 17. miesiąc z rzędu, choć tempo redukcji było najniższe od czterech miesięcy, podobnie jak w przypadku spadku zapasów. Trwający spadek zamówień znajduje odzwierciedlenie w malejącym popycie na pracę – zatrudnienie zmniejszyło się najsilniej od niemal roku.
  • Niższy poziom produkcji i liczby nowych zamówień, w otoczeniu zapasów wystarczających do realizacji bieżących zamówień, przełożył się na dalsze ograniczanie aktywności zakupowej przez producentów. Wzmożona konkurencja o klienta wobec słabego popytu przyczyniła się dodatkowo do skrócenia czasu realizacji zamówień, który został odnotowany 5. miesiąc z rzędu.
  • Słaby popyt jest widoczny w kontynuacji tendencji deflacyjnych. Ceny czynników produkcji oraz wyrobów gotowych obniżały się 6. miesiąc z rzędu, lecz w przypadku tych drugich nieco wolniej, ze względu na dążenie firm do odbudowy marż.
  • Perspektywy popytowe nadal pozostają relatywnie słabe, choć we wrześniu istotnie poprawiły się nastroje polskich producentów. Jak zaznaczono w komentarzu do danych, wskaźnik produkcji w perspektywie 12 miesięcy wzrósł istotnie względem sierpnia, a jego poziom był jednym z najwyższych od wybuchu wojny w Ukrainie.

Czytaj cały raport

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl