Makro Flash: Czwarta z rzędu nadwyżka

  • W kwietniu rachunek bieżący odnotował czwartą z rzędu nadwyżkę. Wyniosła ona 359 mln EUR (PKO: 717 mln EUR, kons: 1,537 mld EUR) wobec 1,634 mld EUR w marcu. Od kilku miesięcy szybka poprawa terms-of-trade, wywołana spadkiem cen importowanych surowców, przyczynia się do gwałtownej poprawy salda CAB. Po kwietniu mieliśmy 0,7% PKB deficytu, a na koniec roku spodziewamy się CAB blisko równowagi (wobec 3% deficytu w 2022). Już teraz blisko równowagi (-0,1% PKB) jest łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego, co pokazuje, że Polska nie potrzebuje zewnętrznego finansowania.
  • Negatywna niespodzianka w porównaniu z konsensusem to przede wszystkim efekt słabszego wzrostu eksportu towarów, o 2,4% r/r vs 15,5% r/r w marcu. Słabsza dynamika była powiązana z negatywnym efektem kalendarzowym, widocznym wcześniej w danych o produkcji. NBP zauważył, że wzrost eksportu osiągnięto w zasadzie tylko w branży motoryzacyjnej, która zyskuje na odblokowaniu globalnych łańcuchów wartości dodanej. Import obniżył się o 8,8% r/r po spadku o 3,0% r/r w marcu, na co wpływ miał przede wszystkim gwałtowny, nominalny spadek cen surowców energetycznych (w kwietniu ceny gazu spadły o 67% r/r, a ropy naftowej o 16% r/r). W związku ze zmniejszeniem przywozu zbóż z Ukrainy do kategorii spadkowych dołączył import produktów rolnych. Odnotowany wzrost importu w motoryzacji wynika z wysokiej importochłonności eksportu tej branży. W ujęciu płynnego roku deficyt towarowy spadł do 1,7% PKB z 2,2% PKB po marcu. W kolejnych miesiącach dynamika importu towarów będzie najpewniej znacznie niższa niż dynamika eksportu, co będzie sprzyjać dalszej poprawie CAB.
  • Po kwietniu utrzymała się solidna nadwyżka w usługach (5,7% PKB), których eksport rósł o 7,2% r/r, a import o 11,1% r/r. Deficyt w dochodach pierwotnych spadł do 4,3% PKB (z 4,4% PKB po marcu). Jednocześnie do 2,9% PKB z 3,3% PKB po marcu obniżyło się dodatnie saldo FDI, które w dużej mierze odzwierciedla reinwestowane zyski. W rachunku finansowym widzimy echa dwóch emisji dolarowych obligacji Skarbu Państwa – z jednej strony zwiększyły się portfelowe inwestycje nierezydentów, z drugiej widać najwyższy od pandemii przyrost rezerw walutowych (+7,3 mld EUR).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl