Makro Flash: Brak zaskoczeń ze strony RPP

Pobierz raport

  • RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Decyzja wpisała się zarówno w nasze, jak i rynkowe oczekiwania.
  • Zakładaliśmy, że spadek inflacji poniżej celu NBP, który nastąpił w marcu po ponad 30 miesiącach przerwy, nie zrobi na RPP większego wrażenia, biorąc pod uwagę jego nietrwały charakter. Rada od pewnego czasu jasno sygnalizuje koncentrację na kształtowaniu się inflacji bazowej, która pozostaje podwyższona – szacujemy, że w marcu obniżyła się do ok. 4,7% r/r, czyli pozostaje wyraźnie powyżej celu NBP.
  • Wydźwięk komunikatu nie zmienił się istotnie względem marca. Rada dalej ocenia, że presja popytowa i kosztowa w krajowej gospodarce są niskie (mimo pewnego zwiększenia aktywności gospodarczej), co wraz ze słabą koniunkturą za granicą przekłada się na spadek dynamiki cen. Dezinflacji sprzyja również umocnienie kursu złotego. Jednocześnie Rada dostrzega wysoką niepewność, jaką obarczona jest dalsza ścieżka inflacji oraz fakt, że w najbliższych miesiącach inflacja bazowa będzie się kształtować powyżej wskaźnika CPI.
  • W najbliższych miesiącach RPP najpewniej nie znajdzie argumentów za obniżkami stóp procentowych, biorąc pod uwagę, że inflacja w marcu osiągnęła lokalne minimum, a na koniec roku (nawet w scenariuszu zamrożonych cen energii) wzrośnie do ok. 4%. W komunikacie po lutowym posiedzeniu do czynników ryzyka dla ścieżki inflacji dodana została sytuacja na rynku pracy. Dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw od początku roku zaskakiwały w górę i wskazują raczej na większą skalę oddziaływania podwyżki płacy minimalnej. Zarówno decyzja, jak i komunikat zdają się potwierdzać, że Rada daje sobie czas na obserwację sytuacji na rynku pracy i jej przełożenia na inflację (w szczególności bazową) oraz na rozwianie niepewności związanych z kształtowaniem się cen nośników energii. Jednocześnie, ostatnie dane inflacyjne wskazują, że procesy cenowe przebiegają korzystniej niż się wcześniej obawiano, a normalizacja sytuacji rynkowej powoduje, że nawet przy odmrożeniu cen energii, inflacja na koniec roku wzrośnie do znacznie niższego poziomu (ok. 6%) niż szacowaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Tym samym, nasz scenariusz bazowy nadal zakłada jedną obniżkę stóp pod koniec 2024.
  • Na razie dostrzegamy ograniczone prawdopodobieństwo zmiany funkcji reakcji RPP, także w kontekście działań w kierunku postawienia Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Nie widzimy przesłanek, aby miały one bezpośrednie przełożenie na decyzje RPP w najbliższym czasie.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl