Makro Flash: 4,9% po raz trzeci

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w marcu została potwierdzona przez GUS na poziomie 4,9% r/r, na którym znajduje się od początku roku. Względem odczytu flash zrewidowano jednak inflację w ujęciu m/m – wyniosła ona 0,2% a nie jak wcześniej podawano 0,1%. Płaskowyż inflacyjny na początku roku okazał się niższy od czarnych scenariuszy, a inflacja CPI w tym roku najpewniej ani razu nie przekroczy 5,0% r/r. Według nas w kwietniu inflacja wejdzie w trend spadkowy.
  • Stabilizacja inflacji ogółem została osiągnięta przy dalszym spowolnieniu wzrostu cen usług, do najniższego od sierpnia 2024 poziomu 6,4% r/r z 6,6% r/r w lutym. Jednocześnie wzrost cen towarów przyspieszył do 4,4% r/r z 4,3% r/r miesiąc wcześniej i był najwyższy od początku 2024. Szybszy wzrost cen towarów jest konsekwencją silniejszego wzrostu cen żywności oraz używek.
  • Ceny żywności w ciągu miesiąca wzrosły o 0,3%, wobec spadku w analogicznym okresie 2024. W rezultacie ich roczna dynamika wyniosła 6,7% wobec 6,2% r/r w lutym. Naszym zdaniem kolejne miesiące powinny jednak przynieść jej hamowanie, na co wskazuje sytuacja na rynkach hurtowych. Ceny alkoholu i tytoniu w 1q25 wzrosły łącznie o 3,8%, co odzwierciedla zmianę stawek akcyzy. Ich roczna dynamika wynosi już 5,8% wobec 5,1% w lutym.
  • Ceny paliw w marcu obniżyły się o 2%, a ich roczny spadek pogłębił się do
    -4,7% r/r.
    Obserwowany obecnie spadek cen ropy naftowej będzie wspierał tendencje deflacyjne w tej kategorii. W przypadku energii ceny spadły o 0,1% m/m oraz były o 13,3% wyższe niż przed rokiem.
  • Ceny w kategoriach bazowych (bez żywności i energii) w marcu wzrosły o 0,3-0,4%. W ujęciu rocznym inflacja bazowa mogła się naszym zdaniem obniżyć do 3,5% z 3,6%, co oznaczałoby jej powrót do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu. Rewizja dynamiki CPI w ujęciu m/m rodzi jednak ryzyko, że inflacja bazowa ustabilizowała się na poziomie 3,6% sprzed miesiąca. Nie zmienia to naszej oceny procesów inflacyjnych – impet inflacji bazowej systematycznie spada, co odzwierciedla m.in. coraz mniejszą presję na wzrost cen ze strony rynku pracy.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl