Kwartalnik Ekonomiczny: W stagflacyjnym imadle

  • Globalna gospodarka utknęła w uścisku stagflacyjnych sił, a główne banki centralne w końcu skupiły się na zwalczaniu inflacji, nawet kosztem recesji. Fed jest najbardziej zdecydowany, natomiast EBC działa na wrażliwym terenie, z potencjalną fragmentacją rynku długu oraz ryzykiem recesji przy braku rosyjskich surowców energetycznych. Przewidujemy, że Fed podwyższy w tym roku główną stopę do 3,50%, a pod koniec 2023 rozpocznie obniżki. EBC może mieć problem z „dowiezieniem” w tym roku więcej niż 100pb podwyżek i będzie musiał przy tym aktywnie pracować nad kontrolą spreadów. SNB chce proaktywnie przeciwdziałać narastaniu presji inflacyjnej, co wg nas oznacza dodatkowe 50pb wzrostu stóp przed końcem tego roku.
  • Przed nami dalsze silne wahania dynamiki PKB w Polsce. W drugiej połowie tego roku wejdziemy w techniczną recesję, która potrwa do 1q23. Prognoza wzrostu PKB o blisko 5% w tym roku i nieco ponad 1% w przyszłym sugeruje, że 2023 będzie w gospodarce znacznie słabszy niż 2022, ale to tylko statystyczne złudzenie (mocno dodatni efekt przenoszenia w 2022 i ujemny na 2023). W rzeczywistości przyszły rok będzie lepszy. KPO i reszta środków UE oraz kalendarz wyborczy sprzyjają odbiciu inwestycji publicznych, spadek inflacji i obniżki podatków wesprą konsumpcję, a eksport będzie stymulowany zrealizowanymi inwestycjami zagranicznymi.
  • Pogorszenie koniunktury oraz aktywizacja uchodźców nie zwiększą bezrobocia, a jedynie zmniejszą napięcia na krajowym rynku pracy. Buforem dla spadku popytu na pracę jest niemal rekordowa liczba wakatów, spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, elastyczne dostosowania liczby tymczasowych pracowników zagranicznych i „chomikowanie” zatrudnienia.
  • Mocno proinflacyjne efekty rosyjskiej agresji podbijają prognozy inflacji na 2022-2023. Ze względu na silną inercję procesów cenowych, spadek inflacji CPI do jednocyfrowego poziomu prawdopodobny jest dopiero pod koniec 2023, nawet przy założeniu przedłużenia Tarczy Antyinflacyjnej.
  • Szok terms of trade pogarsza polskie saldo handlowe i całego rachunku obrotów bieżących, podobnie jak w innych gospodarkach regionu. Koniec cenowego szoku energetycznego, wzrost potencjału eksportowego i nadal wysoka jego konkurencyjność oraz napływ środków UE pozwolą na poprawę salda obrotów bieżących w 2023 po dalszym pogorszeniu w trakcie 2022.
  • RPP może wkrótce zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych NBP, jeśli przy znacznym pogorszeniu koniunktury poprawią się średnioterminowe perspektywy inflacji. Efektywne warunki monetarne w polskiej gospodarce będą się jednak jeszcze długo zacieśniać za sprawą indeksacji umów kredytowych, rekomendacji KNF ograniczającej zdolność kredytową oraz podwyżek stóp procentowych SNB i EBC (ponad 20% kredytów mieszkaniowych w Polsce to kredyty walutowe). Bilans ryzyka dla scenariusza stóp NBP pozostaje asymetryczny w stronę większej liczby i skali podwyżek.
  • Wzrost deficytu fiskalnego w 2022-2023 będzie umiarkowany, a relacja długu publicznego do PKB będzie się dalej obniżać.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl