Kwartalnik Ekonomiczny: W gospodarce już przedwiośnie

Pobierz raport

  • 2024 w światowej gospodarce będzie stał pod znakiem obniżek stóp przy realizacji oczekiwanego przez nas wcześniej scenariusza „miękkiego lądowania”. Oczekujemy, że w połowie 2024 Fed i EBC rozpoczną łagodzenie polityki pieniężnej, a jego skala sięgnie 75-100pb. Będzie to reakcja na postępującą dezinflację (bardzo blisko 2%) przy co najwyżej umiarkowanym wzroście gospodarczym (w USA wreszcie, w strefie euro wciąż).
  • Krajowa gospodarka z nawiązką zrealizowała wskazywany przez nas w poprzednim Kwartalniku scenariusz przebudzenia konsumenta i rozpoczęcia ogólnego ożywienia. Solidne wyniki PKB za 3q23 są tylko wstępem do jeszcze silniejszego ożywienia w kolejnych kwartałach. Prognozujemy, że w 4q23 dynamika PKB przekroczy 2%, a następnie 3% w 1h24 i 4% w 2h24. Nasz optymizm to efekt coraz lepszych perspektyw dla dochodów gospodarstw domowych (mocny rynek pracy, podwyżki w sektorze publicznym), silniejszej niż oczekiwaliśmy aktywności inwestycyjnej firm i odmrożenia środków z KPO.
  • Solidne ożywienie koniunktury zapowiada powrót do starych wyzwań na rynku pracy, czyli wzmożonej konkurencji o pracownika i wzrostu znaczenia ograniczeń podażowych. W takim otoczeniu i przy poprawie konkurencyjności zatrudnienia w sektorze publicznym, dynamika płac w gospodarce narodowej utrzyma się wyraźnie powyżej 10% r/r, a stopa bezrobocia rejestrowanego ustanowi nowe rekordowe minima. Rośnie aktywność zawodowa kobiet – proponowane rozwiązania aktywizujące mamy pomogą utrzymać ten trend, ale krajowa gospodarka staje się i tak coraz bardziej zależna od imigracji.
  • Lepsze perspektywy dla wzrostu gospodarczego to efekt m.in. luźniejszej niż dotychczas zakładaliśmy polityki fiskalnej. Zwiększyliśmy prognozę deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych na ten rok, a w 2024 deficyt będzie tylko minimalnie mniejszy niż w 2023. Konsolidacja finansów publicznych zacznie się później i będzie przebiegać wolniej.
  • Regulacje nadal grają pierwsze skrzypce w prognozach inflacji, ale skupiamy się na korzystnych tendencjach inflacji bazowej, która sukcesywnie wytraca impet. Odbudowa popytu w gospodarce najpewniej spowolni, a w 2h24 zahamuje ten trend. Przed nami 2 lata ze średnioroczną inflacją na poziomie ok. 4% i wciąż długa droga do inflacyjnego celu.
  • W krajowej polityce pieniężnej, po pełnej emocji jesieni, przyszedł czas na zimowy sen – duża niepewność, m.in. co do polityki fiskalnej, skłoniła RPP do przyjęcia postawy wyczekującej. Wyraźny spadek inflacji na początku 2024 może w marcu przebudzić RPP, otwierając drogę do kolejnego (jednorazowego) dostosowania stóp. Pod koniec 2024 argumenty do obniżek stóp NBP może dostarczyć aprecjacja złotego pod presją obniżek stóp Fed/EBC.
  • Osłabiony popyt zewnętrzny, zestawiony z rosnącym popytem krajowym, w połowie 2024 zahamuje poprawę salda handlowego. Równowaga zewnętrzna pozostanie jednak solidnym atutem krajowej gospodarki, a napływ środków z UE dodatkowo obniży zapotrzebowanie na zagraniczne źródła finansowania i poprawi rachunek kapitałowy.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl