Dziennik Ekonomiczny: Wzrost rentowności zastąpi podwyżki stóp?

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczoraj inwestorzy wyczekiwali w napięciu na kolejne dane z USA i przemówienie prezesa Fed, obserwując sytuację na Bliskim Wschodzie. Dolar przez cały dzień osłabiał się względem euro, a odczytane jako gołębie wystąpienie J.Powella dodatkowo zwiększyło impet tego ruchu, wypychając kurs EURUSD powyżej 1,06. Na rynkach bazowych rentowności obligacji osiągały nowe lokalne szczyty - w ciągu dnia rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich zbliżyły się do 5%, chociaż później powróciły bliżej 4,90. Krajowe obligacje były pod presją wzrostu rentowności na rynkach bazowych – rentowność polskiej 10-latki osiągnęła poziom 5,90. Po bardzo dużej powyborczej aprecjacji złotego na początku tygodnia i przedwczorajszej korekcie, wczoraj złoty był względnie stabilny – osłabił się jeszcze minimalnie względem euro (do ok. 4,45 na koniec dnia), ale jednocześnie umocnił się wobec dolara (ok. 4,20).
  • Dziś wśród wydarzeń za granicą mamy na początku dnia niemiecką inflację PPI za wrzesień, dla której konsensus wskazuje na pogłębienie deflacji (spadek cen w przemyśle o ponad 14% r/r vs -12,6% r/r w sierpniu). W dalszej części dnia warto zwrócić uwagę na ciekawostkę w postaci decyzji S&P ws. ratingu Grecji (to może być pierwszy przypadek powrotu ratingu tego kraju do poziomu inwestycyjnego w jednej z głównych agencji ratingowych). Wizyta U.von der Leyen i Ch.Michela w Waszyngtonie raczej nie przyniesie istotnych rynkowo sygnałów. Ważne dla rynków mogą być natomiast kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed zaplanowane pod koniec dnia (Harker od 15.00 oraz Mester od 18.15).
  • W kraju na uwagę zasługują dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień, które uzupełnią obraz siły krajowej gospodarki pod koniec 3q23 po wczorajszych dość dobrych danych o krajowym przemyśle. Według naszych szacunków nastąpiło dalsze ograniczenie skali spadku realnej sprzedaży względem poziomów z ubiegłego roku, co odzwierciedla poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych i mniej pesymistyczne nastroje konsumentów (PKOe: -2,0%; konsensus: -1,7% vs -2,7% w sierpniu).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Powell w mocno wyczekiwanym wystąpieniu ocenił, że Fed zbliża się do osiągnięcia swojego podwójnego mandatu – stabilnej inflacji i pełnego zatrudnienia. Podkreślił, że wygasanie zaburzeń pandemicznych oraz bardziej restrykcyjna polityka pieniężna przyczyniają się do spadku inflacji. Droga do celu inflacyjnego może być długa i wyboista, ale Fed jest zdeterminowany, aby do niego dotrzeć. Chociaż sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta, to wiele wskaźników sugeruje jego schłodzenie. Szef Rezerwy podkreślił, że polityka pieniężna w USA jest restrykcyjna, a biorąc pod uwagę szybkie tempo podwyżek stóp, prawdopodobnie nie w pełni „ujawniły się” już one w gospodarce. Władze monetarne zwracają uwagę na ostanie dane, wskazujące na odporność wzrostu gospodarczego oraz popytu na pracę. Dodatkowe dowody na utrzymywanie się ponadprzeciętnego wzrostu lub zatrzymanie schłodzenia na rynku pracy mogą zagrozić perspektywie osiągnięcia celu inflacyjnego i przez to wymagać dalszych podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie J.Powell podkreślił, że warunki finansowe w ostatnim czasie uległy znaczącemu zacieśnieniu, do czego przyczynił się wzrost rentowności długoterminowych obligacji. Dodał, że Fed przygląda się sytuacji, a stałe zmiany warunków finansowych wpływają na ścieżkę polityki pieniężnej. Wypowiedź J.Powella wskazuje, że drzwi do dalszych podwyżek stóp nadal nie są zamknięte, ale w obecnych warunkach rynkowych ich prawdopodobieństwo znacząco spadło. Zakładamy, że Fed zakończył już cykl podwyżek stóp.
  • POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 10,3% r/r (PKO: 10,5% r/r, kons.: 10,9% r/r) po wzroście o 11,9% w sierpniu. W ujęciu realnym wzrost wynagrodzeń przyspieszył do 2,5% r/r. Nieco niższy od oczekiwań odczyt wskazuje, że wbrew informacjom medialnym skala przyspieszonych wypłat premii i nagród świątecznych była ograniczona. Przeciętne zatrudnienie we wrześniu było zbliżone do odnotowanego w analogicznym okresie 2022 (kons.: i PKO: 0,0% r/r). W porównaniu do sierpnia zatrudnienie obniżyło się o blisko 6 tys. etatów, co potwierdza, że popyt na pracę pozostaje ograniczony. Więcej w Makro Flash: Gwiazdka jednak nie przyszła jesienią.
  • POL: Produkcja przemysłowa we wrześniu obniżyła się o 3,1% r/r po spadku w sierpniu o 1,9% r/r (kons.: -3,2% r/r, PKOe: -3,6% r/r). Wbrew pozorom, jest to dość dobry wynik, zwłaszcza zważywszy na negatywny wpływ liczby dni roboczych. Odsezonowany poziom produkcji wzrósł drugi miesiąc z rzędu, o 0,9% m/m. Deflacja PPI przestała się pogłębiać, we wrześniu ceny produkcji spadły o 2,8% r/r wobec -2,9% r/r w sierpniu. W ujęciu m/m ceny wzrosły pierwszy raz od stycznia 2023, głównie w górnictwie (+2,3% m/m), ale wzrosty obserwowano też w większości branż przetwórstwa (ogółem +0,3% m/m). Więcej w Makro Flash: Deflacja w przemyśle przestała się pogłębiać.
  • POL: Kotecki (RPP) ocenił, że z dyskusją o ewentualnych dalszych obniżkach stóp procentowych lepiej byłoby się wstrzymać do grudniowego posiedzenia, ze względu na niepewność dotyczącą nowej projekcji oraz planów nowego rządu, w tym w kwestii tarcz antyinflacyjnych. Według Koteckiego w tym roku PKB w Polsce nie wzrośnie (prognozuje 0% r/r), w przyszłym roku natomiast wzrost gospodarczy będzie słabszy niż 3% (zakładane w projekcie ustawy budżetowej na 2024) i wyniesie 1-1,5% r/r.
  • POL: Rzecznik rządu. P.Muller powiedział, że projekt ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na 2024 będzie procedowany przez rząd i jest wpisany do harmonogramu kolejnego posiedzenia. We wrześniu premier M.Morawiecki poinformował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały przyszły rok, przy czym zostanie wprowadzone kryterium dochodowe. Jak wskazał, nad określeniem progu dochodowego dot. wakacji kredytowych pracuje Komisja Nadzoru Finansowego.
  • USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (w tygodniu kończącym się 14 października) spadła poniżej 200 tys. i z wynikiem 198 tys. była niższa od najbardziej optymistycznych prognoz analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg (a konsensus wskazywał na wzrost do 212 tys.). Dane potwierdzają stabilną sytuację na rynku pracy i bardzo małe przełożenie (przynajmniej dotychczas) schłodzenia popytu na pracę na zwolnienia i bezrobocie. Od końca sierpnia tendencja w zakresie liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych jest wręcz spadkowa. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku natomiast nieco rośnie. W tygodniu kończącym się 7 października osiągnęła najwyższy poziom od lipca i wyniosła 1,734 mln wobec 1,705 mln tydzień wcześniej, sygnalizując większe problemy ze znalezieniem pracy wśród osób już wcześniej bezrobotnych. Obie miary wciąż pozostają bliskie historycznym minimom. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że w tych statystykach nie są widoczni pracownicy zwolnieni po strajku przeciwko trzem największym producentom samochodów w USA (w większości stanów nie kwalifikują się do zasiłku).
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym we wrześniu obniżyła się (o 2% m/m i prawie 19% r/r), do najniższego poziomu od 2010. To konsekwencja najwyższego od dziesięcioleci oprocentowania kredytów hipotecznych, wywierająca presję już nie tylko na kupujących, ale również na sprzedających, ograniczając ich motywację (lub zdolność) do przeprowadzki. Skala spadku była jednak nieco niższa niż oczekiwano.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl