Dziennik Ekonomiczny: Wyższa inflacja nie studzi oczekiwań na obniżki stóp

Pobierz raport

 

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańskie indeksy akcyjne w piątek rosły – publikowane dane podtrzymały w inwestorach przekonanie o pierwszej obniżce stóp Fed we wrześniu. Zyskiwały także główne europejskie indeksy, jednak WIG radził sobie słabiej i spadł o 0,3%. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się na krótkim końcu krzywej. Silniej spadły rentowności 10-letnich Treasuries. Złoty umocnił się wobec głównych walut, EURPLN zakończył tydzień poniżej 4,28, zaś USDPLN poniżej 3,94. Kurs EURUSD utrzymał notowania na niemal niezmienionym poziomie. Weekend przyniósł ponowną eskalację napięcia na Bliskim Wschodzie. Hezbollah zaatakował Wzgórza Golan, w odwecie Izrael uderzył w wiązane z Hezbollahem cele w Libanie, a jeden z ministrów ocenił, że Izrael zbliża się do otwartej wojny z Hezbollahem i Libanem. Wydarzenia nie wywołały reakcji rynków, które skupiają się na maratonie posiedzeń banków centralnych i kolejnych wynikach kluczowych amerykańskich spółek (w tym tygodniu m.in. Microsoft, Meta, Apple i Amazon).
  • Główną rolę w tym tygodniu grać będą banki centralne – w środę decyzję o stopach procentowych podejmą BoJ i Fed, w czwartek Bank Anglii i CNB. Po stronie danych najwięcej uwagi przyciągnie lipcowy raport z amerykańskiego rynku pracy (pt.), a w strefie euro - kwietniowa inflacja HICP (śr.) i PKB za 2q24 (wt.). W kraju najistotniejsze będą wstępny szacunek inflacji za lipiec (śr.) oraz indeks PMI w przetwórstwie (czw.).
  • Rezerwa Federalna najprawdopodobniej pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie (5,25-5,50%), ale oczekuje się, że posiedzenie przyniesie sugestie co do obniżki stóp na kolejnym posiedzeniu, we wrześniu. Warto jednak pamiętać, że obraz napływających w ostatnim czasie danych nie jest jednoznaczny. Z jednej strony, w 2q24 inflacja CPI zaskakiwała pozytywnie, z drugiej - kwartalny deflator PCE chociaż się obniżył, to przebił oczekiwania. Dodatkowo, gospodarka nie wykazuje oczekiwanego ochłodzenia, wzrost PKB w 2q24 wyraźnie przyspieszył względem 1q24 i był silniejszy od prognoz. To może podtrzymywać obawy dotyczące trwałości procesów dezinflacyjnych. Mimo wszystko wyceny rynkowe wskazują, że inwestorzy nie mają większych wątpliwości, że we wrześniu Fed rozpocznie obniżki stóp. Jest to także nasz bazowy scenariusz.
  • Stopy na dotychczasowym poziomie utrzyma również japoński BoJ, chociaż nie można wykluczyć niewielkiej podwyżki. Bank mógłby ją uzasadnić trwałym wzrostem inflacji i wysoką dynamiką płac. Poza decyzją o stopach BoJ przedstawi też plan ograniczania skali zakupu aktywów.
  • Oczekujemy, że w czwartek CNB będzie kontynuować cykl obniżek stóp procentowych, jednak w wolniejszym tempie, 25pb (redukcja z 4,75% na 4,50%). Większa ostrożność banku wynika z oczekiwanego wzrostu inflacji w dalszej części roku oraz z ryzyka związanego z dalszym osłabieniem korony. Wypowiedzi członków CNB nie wykluczają jednak obniżki o 50pb.
  • W przypadku decyzji BoE oczekujemy pierwszej obniżki stóp o 25pb (do poziomu 5%). Bieżąca inflacja wróciła do celu, choć nadal może niepokoić uporczywość wzrostu cen w usługach. Uważamy jednak, że nie powinno to opóźnić cyklu obniżek stóp procentowych, chociaż kluczowe znaczenie dla decyzji może mogą mieć zaktualizowane wskazania projekcji inflacyjnej.
  • Dla kolejnych posiedzeń Fed kluczowe będą publikowane dane z rynku pracy, w tym piątkowy raport NFP za lipiec. Bazowy scenariusz to spowolnienie wzrostu wynagrodzeń do 3,7% r/r, stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 4,1% i hamowanie tempa wzrostu zatrudnienia. Taki miks wspierałby scenariusz obniżki stóp Fed we wrześniu.
  • W tym tygodniu poznamy wstępne szacunki PKB za 2q24 dla strefy euro i wybranych państw z naszego regionu. PKB w strefie euro najpewniej niemrawo wzrósł, o 0,1% r/r (wda) po spadku o 0,1% r/r w 1q24. Na Węgrzech oczekiwane jest przyspieszenie dynamiki PKB do 2,3% r/r z 1,3% r/r w 1q24. W Czechach przewiduje się, że wzrost przyspieszy do 0,8% r/r z 0,3% r/r w 1q24.
  • Publikowane w tym tygodniu wskaźniki koniunktury z Europy (ESI, PMI) nie poprawią znacząco obrazu gospodarki. Lepszą wymowę niż dane z Europy powinny mieć wskaźniki wyprzedzające z USA (PMI i ISM dla przetwórstwa), chociaż one także uplasują się poniżej poziomu neutralnego.
  • W kraju największą uwagę przyciągnie wstępny odczyt inflacji CPI za lipiec – spodziewany przez nas wzrost będzie wynikał nie tylko z odmrożenia cen nośników energii, ale także z dalszego narastania dynamiki cen żywności.
  • Spodziewamy się, że w lipcu PMI w krajowym przemyśle nieznacznie spadł. Warto zaznaczyć, że wskaźniki koniunktury GUS dla przemysłu w czerwcu nieznacznie się poprawiły, jednak spadł PMI w Niemczech, które są głównym partnerem handlowym.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Deflator PCE w czerwcu obniżył się do 2,5% r/r wobec 2,6% r/r w maju. Skala spadku była niższa niż oczekiwano (kons.: 2,4%). Jednocześnie bazowa inflacja PCE (beż żywnosci i energii) – ustabilizowała się na poziomie 2,6% r/r (0,2% m/m), o 0,1 pp wyżej niż oczekiwano. Dane potwierdzają, że presja cenowa w amerykańskiej gospodarce pozostaje podwyższona, ale wzrost cen nie przyspiesza – w maju i czerwcu miesięczne wzrosty cen w kategoriach bazowych (0,1-0,2% m/m) były już wyraźnie niższe niż w pierwszych 4 miesiącach roku (0,3-0,5% m/m). Utrzymanie się tych tendencji może skłonić Fed do obniżki stóp we wrześniu.
  • USA: Dochody konsumentów w czerwcu wzrosły słabiej od oczekiwań, o 0,2% m/m (kons.: 0,4% m/m), zaś wydatki, zgodnie z oczekiwaniami, wzrosły o 0,2% m/m (obie miary w ujęciu nominalnym). W ujęciu rocznym wzrost dochodów wyniósł 4,5%, zaś wydatków 2,6%. Dochody Amerykanów rosną nieprzerwanie od 29 miesięcy (w ujęciu miesięcznym), co w połączeniu z kolejnym miesiącem wzrostu wydatków łagodzi obawy co do kondycji konsumentów.
  • USA: Finalny odczyt indeksu koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan przyniósł zapowiadaną przez nas rewizję danych w górę. Indeks spadł w lipcu do 66,4 pkt. wobec wstępnych danych wskazujących na spadek do 66,0 pkt. z 68,2 pkt. w czerwcu. Ocena bieżącej sytuacji pogorszyła się silniej niż wskazywał wstępny odczyt, obrazujący ją indeks spadł do 62,7 pkt. z 65,9 pkt. miesiąc wcześniej (wst.: 64,1 pkt.). Oczekiwania, podobnie jak główny indeks, obniżyły się słabiej niż pierwotnie zakładano, do 68,8 pkt. w lipcu z 69,6 pkt. w czerwcu (wst.: 67,2 pkt.). Krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne obniżyły się do 2,9% i plasują się w górnej granicy wahań obserwowanych w okresie 2 lat przed wybuchem pandemii. Nie zmieniły się oczekiwania długoterminowe, które z wynikiem 3% nadal dosyć wyraźnie przekraczają poziom oczekiwań sprzed Covid-19.
  • EUR: Długoterminowe oczekiwania inflacyjne konsumentów (wg EBC) w czerwcu nie zmieniły się- inflacja oczekiwana w perspektywie roku wyniosła 2,8% r/r a w horyzoncie 3 lat 2,3% r/r. Projekcje EBC przewidują, że powrót inflacji do celu 2% nastąpi szybciej, pod koniec 2025. Pozytywnym sygnałem w badaniu jest spadek percepcji bieżącej inflacji (do 4,5% r/r wobec 4,9% r/r w maju), chociaż odczuwana inflacja nadal silnie przekracza rzeczywistą (2,5% r/r w czerwcu). Konsumenci ze strefy euro gorzej niż przed miesiącem oceniali perspektywy wzrostu gospodarczego, jednocześnie spodziewając się wyższych dochodów.
  • UE/PL: Rada UE ostatecznie zatwierdziła rozpoczęcie postępowania o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich (Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji). Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych. Rada oceniła także, że objęta już wcześniej procedurą Rumunia nie podjęła skutecznych działań w celu obniżenia swojego deficytu, co może otwierać drzwi do nałożenia na nią sankcji. Podtrzymujemy ocenę, że objęcie Polski procedurą nie będzie wymuszać na tyle silnej konsolidacji fiskalnej (jej wymaganą skalę poznamy najpewniej dopiero późną jesienią), by istotnie negatywnie przełożyć się na kondycję gospodarki. W podobnym tonie wypowiedział się Finansów, A.Domański, wskazując, że wzrost gospodarczy będzie stymulował wpływy do budżetu, a procedura nie spowoduje cięć w wydatkach.
  • HUN: Stopa bezrobocia w czerwcu ponownie się obniżyła i wyniosła 4,2% wobec 4,3% w maju.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl