Dziennik Ekonomiczny: Wyniki słabsze, ale nastroje lepsze

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Giełdy w USA dobrze rozpoczęły nowy tydzień, główne indeksy rosły, przy czym relatywnie lepiej radziły sobie spółki technologiczne. Po mieszanych amerykańskich danych z ubiegłego tygodnia, potencjalny nowy impuls dla oczekiwań co do przyszłych działań Fed może przyjść z czwartkowej publikacji inflacji CPI. Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się. Dolar lekko się osłabił i kurs EURUSD powrócił w okolice 1,10. Złoty umacniał się w trakcie poniedziałkowej sesji – EURPLN spadł do 4,33, a USDPLN do 3,95. W oczekiwaniu na wynik posiedzenia RPP rentowności krajowych obligacji obniżyły się wzdłuż całej krzywej. Spadły też stawki rynku pieniężnego. W poniedziałek ceny ropy gwałtownie spadły, a decyzja Arabii Saudyjskiej o obniżeniu oficjalnej ceny sprzedaży eksportowanej ropy w lutym przyćmiła zwiększone napięcia na Bliskim Wschodzie.
  • Rada Polityki Pieniężnej ogłosi dziś decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekujemy, że Rada pozostawi parametry polityki pieniężnej NBP bez zmian. Tempo spadku inflacji znacznie zwolniło pod koniec 2023, skupienie członków RPP przeniosło się od obniżania inflacji do ryzyka proinflacyjnego wynikającego z polityki fiskalnej. Ostatnio, z obu stronnictw Rady – zarówno tych skłaniających się ku łagodzeniu, jak i zaostrzeniu polityki pieniężnej – napłynęły zapowiedzi, że najwcześniejszy moment dla potencjalnych dyskusji o zmianach stóp procentowych to marzec, kiedy pojawi się nowa projekcja. Informacje z komunikatu po posiedzeniu oraz konferencji Prezesa NBP (która odbędzie się w środę), zostaną dopełnione przez protokół z grudniowego posiedzenia RPP, który ukaże się w czwartek.
  • Dzisiaj rano warto spojrzeć na dane z Niemiec o produkcji przemysłowej za listopad, które podobnie jak zamówienia w przemyśle, mogą wskazać kontynuację spadkowego trendu, szczególnie przez ciążący sektor energochłonny.
  • Poznamy również wynik bilansu handlowego z USA za listopad, gdzie prognozy wskazują na lekkie pogłębienie deficytu. Pogorszenie salda handlowego jest skutkiem rosnącego importu USA w połączeniu z bardziej umiarkowanym wzrostem eksportu. Wzorzec ten był ostatnio szczególnie widoczny w przypadku głównych partnerów azjatyckich i NAFTA.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: MRPiPS podało, że stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu wyniosła 5,1%. Oznacza to niewielki, zgodny z naszą prognozą wzrost w porównaniu z poziomem 5,0% obserwowanym o okresie od lipca do listopada. Rekordowo niska stopa bezrobocia w Polsce odzwierciedla zarówno odporność gospodarki, jak i strukturalne wyzwania na rynku pracy (kurczący się zasób siły roboczej). Liczba bezrobotnych w ciągu miesiąca wzrosła o 16 tys., co jest relatywnie niskim wynikiem jak na tę porę roku i potwierdza, że na rynku pracy trwa hibernacja.
  • POL: Indeks popytu na kredyty mieszkaniowe w grudniu 2023 osiągnął historycznie najwyższy poziom, rosnąc o 421% r/r. Wzrost wynikał z dwóch czynników, wzrostu liczby wnioskodawców o 277% r/r (16,4% m/m) i ogólnego wzrostu cen mieszkań, a średnia wartość kredytu mieszkaniowego wzrosła o 25,1% r/r. Głównym powodem wzrostu był spodziewany z końcem roku koniec programu BK2%. Aż 73% wnioskodawców w grudniu to potencjalni beneficjenci tego programu. Nowym programem wspierającym kredytobiorców ma być planowany na połowę roku program „Mieszkanie na start”.
  • EUR: W styczniu 2024 indeks zaufania inwestorów Sentix w strefie euro wykazał niewielką poprawę, ale pozostał na ujemnym poziomie. Indeks wyniósł -15,8 pkt., przy -16,8 pkt. w grudniu, wskazując na marginalną poprawę nastrojów inwestorów. Była ona jednak mniejsza niż oczekiwali analitycy. Niewielki wzrost raczej nie oznacza szerszego zwrotu w strefie euro. Nastroje w Niemczech, największej gospodarce regionu, były szczególnie słabe. Szersze otoczenie gospodarcze strefy euro pozostaje trudne i niepewne.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła w listopadzie o 1,1% r/r (kons.-1,3% r/r) i o 0,3% m/m. W rozbiciu na poszczególne kategorie, wolumen handlu detalicznego spadł o 0,4% m/m dla produktów nieżywnościowych i 0,1% dla żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, choć odnotowano wzrost o 1,4% dla paliw samochodowych. Spadek wskazuje, że wydatki konsumenckie, kluczowy czynnik napędzający wzrost gospodarczy, nie wykazują oznak ożywienia. W listopadzie 2023 Niemcy doświadczyły największego miesięcznego spadku sprzedaży detalicznej wśród głównych państw strefy euro (-2,5% m/m). Kraje takie jak Portugalia, Chorwacja, Słowenia i Rumunia doświadczyły największych wzrostów.
  • EUR: W grudniu 2023 w strefie euro odnotowano poprawę nastrojów konsumentów. Wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł o 1,9 pkt., co oznacza kontynuację trendu wzrostowego. Wzrost ten doprowadził wskaźnik do poziomu -15 pkt., najwyższego od 5 miesięcy. Ta poprawa sugeruje zmniejszenie pesymizmu wśród konsumentów, prawdopodobnie dzięki oczekiwaniom, że stopy procentowe zaczną spadać, ponieważ inflacja nadal spowalnia. Należy jednak zauważyć, że choć wzrost zaufania konsumentów jest pozytywnym sygnałem, ogólny wskaźnik nastrojów pozostaje na negatywnym poziomie.
  • EUR: Wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) w grudniu wzrósł do 96,4 pkt. z 94 pkt. miesiąc wcześniej i wskazuje na ogólną poprawę zaufania, nie tylko wśród konsumentów, ale potencjalnie również w sektorze biznesowym. Poprawa w usługach i handlu detalicznym sugeruje, że konsumenci mogą zacząć odczuwać korzyści płynące ze stabilizującego się środowiska gospodarczego, przy wolniejszej inflacji obniżającej koszty życia i potencjalnie zwiększającej siłę nabywczą. Jednocześnie relatywnie najsłabiej wyglądają oceny koniunktury w sektorze przemysłowym.
  • POL: Wskaźnik ESI dla Polski w grudniu wzrósł do 99 pkt. z 98,8 pkt. w listopadzie. Nieznaczna poprawa wystąpiła w sektorach usługi (1,2 punktu m/m) oraz budownictwo (0,3 punktu m/m), w pozostałych sektorach zaobserwowano nieznaczne spadki. Poprawa nastrojów w usługach jest kontynuacją trendu odbudowy po kryzysie energetycznym. Pomimo poprawy w budownictwie, ten sektor nadal charakteryzuje się najniższymi wartościami wskaźnika. Nowe programy rządowe pobudzające popyt mieszkaniowy oddziałują pozytywnie, lecz utrzymuje się niepewność związana z niewielką podażą pracy, czy poziomem cen i dostępnością materiałów budowlanych.
  • GER: W listopadzie 2023 zamówienia przemysłowe w Niemczech odnotowały marginalny wzrost o 0,3% m/m, mniejszy niż oczekiwania rynkowe na poziomie 1%. Wzrost ten stanowi jednak odwrócenie od spadku o 3,8% w poprzednim miesiącu, wskazując na potencjalną stabilizację w sektorze produkcyjnym. Wzrost zaobserwowano w przypadku dóbr kapitałowych (0,8%) i konsumpcyjnych (1,1%), ale przeciwdziałał mu spadek w przypadku dóbr pośrednich (-0,4%). Zamówienia krajowe wzrosły o 1,4%, podczas gdy zamówienia zagraniczne spadły o 0,4%. Ten mieszany obraz podkreśla zmienny charakter obecnego klimatu gospodarczego, z popytem wewnętrznym wykazującym pewną siłę, podczas gdy popyt zewnętrzny słabnie, szczególnie ze strefy euro, który spadł o 1,9%. Szerszy kontekst pokazuje, że ten niewielki wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca nie równoważy w pełni wyraźniejszego trendu spadkowego w branży. Mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że nowe zamówienia były o 4,5% niższe od września do listopada niż w poprzednim przedziale czasowym. Wskazuje to na utrzymujące się głębsze problemy sektora związane z zakłóceniami w łańcuchu dostaw, wahaniami globalnego popytu i trwającymi napięciami geopolitycznymi. Ponadto niezdolność firm do absorpcji słabszego popytu z powodu niskich zaległości w zamówieniach sugeruje bardziej utrwalone spowolnienie, potencjalnie prowadzące do dalszego spadku produkcji przemysłowej.
  • GER: Eksport w listopadzie wzrósł o 3,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale spadł o 5,0% r/r. Import wzrósł o 1,9% m/m, ale był niższy o 12,2% r/r. Doprowadziło to do nadwyżki handlowej w wysokości 20,4 mld EUR. Spadek eksportu jest przypisywany wysokiej inflacji i niepewności rynkowej, pomimo złagodzenia napięć w łańcuchach dostaw. W szczególności dostawy do USA, głównego partnera eksportowego Niemiec, spadły o 1,5%. Wygląda na to, że słabnące gospodarki Chin i USA utrzymają dynamikę eksportu na niskim poziomie. Z drugiej strony, złagodzenie wąskich gardeł w dostawach jest postrzegane jako powód do optymizmu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl