Dziennik Ekonomiczny: Wszyscy chcą wiedzieć co widzi Fed

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wobec braku istotnych publikacji makro rynki pozostawały w trybie wyczekiwania na dzisiejszą decyzję Fed i poprzedzającą ją publikację amerykańskiej inflacji CPI. Po bardzo dobrym raporcie z rynku pracy rynki nie widzą dużych szans na obniżkę stóp w najbliższym czasie – implikowane prawdopodobieństwo pierwszej obniżki we wrześniu wynosi blisko 50%. Na amerykańskim rynku długu panował wczoraj spokój, rentowność 10-letnich Treasuries obniżyła się o 2pb. Rentowności obligacji we Francji kontynuowały wzrosty, pomimo zapewnień prezydenta E.Marcona, że jego pozycja jest niezagrożona bez względu na wynik wyborów parlamentarnych. Notowaniom papierów dłużnych nie pomógł komentarz agencji ratingowej Moody’s, w którym oceniła, że przedterminowe wybory stanowią zagrożenie dla konsolidacji fiskalnej we Francji i mogą zwiększać ryzyko kredytowe. W oczekiwaniu na posiedzenie Fed dolar nieznacznie się umocnił – EURUSD spadł do 1,072. Na fali politycznych zawirowań w Europie, złoty – podobnie jak waluty regionu – osłabiał się, EURLN wzrósł do 4,34, a USDPLN do 4,05.
  • Najważniejszym wydarzeniem dnia i zarazem tygodnia będzie publikacja inflacji z USA i decyzja Fed w sprawie stóp procentowych wraz z publikacją najnowszych prognoz i konferencją prezesa J.Powella. W ich tle znajdą się dane europejskie, m.in. o inflacji za maj z Niemiec i Rumunii (szczegóły w kalendarzu).
  • Fed prawdopodobnie pozostawi stopy bez zmian na poziomie 5,25-5,50%. Inflacja w kwietniu przestała negatywnie zaskakiwać, a w maju oczekiwana jest stabilizacja CPI na poziomie 3,4% r/r i spadek inflacji bazowej (do 3,5% r/r z 3,6% r/r w kwietniu). Nawet jeśli dane wpiszą się w oczekiwania, nie wystarczy to do zmiany nastawienia Fed, w którym dominuje pogląd, że obniżki stóp uzasadni dopiero kilka kolejnych odczytów potwierdzających stopniowy powrót inflacji do 2-procentowego celu. Pewnym argumentem za szybszymi obniżkami byłby – zgodnie z deklaracjami prezesa J.Powella – słabszy rynek pracy. W nim na razie jednak Fed nie znajdzie wsparcia dla luzowania polityki pieniężnej. Schłodzenie popytu na pracę wcale nie przekłada się na ograniczenie zatrudnienia i dynamiki wynagrodzeń, a najnowszy raport NFP pokazał wręcz ich przyspieszenie. Dla oceny perspektyw dalszych ruchów Fed istotne będą najnowsze prognozy „dotplots” oraz przekaz z dzisiejszej konferencji prezesa J.Powella.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • CZE: Inflacja w maju obniżyła się do 2,6% r/r z 2,9% r/r z kwietniu, kształtując się nieznacznie poniżej oczekiwań (2,7% r/r). Inflacja okazała się jedynie o 0,1pp wyższa od prognozy czeskiego banku centralnego, tym samym skala odchyleń od prognozy wyraźnie zmalała. Niższa od założeń CNB okazała się jednak inflacja bazowa (2,5% vs 2,7%). W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych były stabilne (0,0% m/m), co stanowiło wypadkową dość zróżnicowanej dynamiki w poszczególnych kategoriach. Spadki cen dotyczyły paliw oraz wyposażenia i utrzymania mieszkania, z kolei wzrost cen obserwowany był przede wszystkim w zakwaterowania i gastronomii. W kolejnych miesiącach spodziewamy się, że inflacja będzie oscylować wokół bieżącego poziomu, a wzrost cen usług będzie wpierany przez rodzące się powoli ożywienie po stronie konsumenta. Nie powinno to przeszkodzić CNB w kontynuacji cyklu obniżek stóp procentowych, choć w czerwcu prawdopodobnie w nieco mniejszej skali niż dotychczas, czyli o 25pb.
  • POL: Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych, który koncentruje się na dostosowaniu stabilizacyjnej reguły wydatkowej (SRW) do unijnych reguł fiskalnych. W OSR poinformowano, żezmiany będą obejmować m.in. rozszerzenie zakresu podmiotowego SRW (m.in. o agencje wykonawcze ZUS i instytucjegospodarki budżetowej), czy wprowadzenie znacznego spowolnienia gospodarczego jako samodzielnej przesłanki do zawieszenia SRW. Zmiany będą obejmować również wprowadzenie korekty błędu prognozy PKB – w formule określającej poziom wydatków SRW występują prognozy CPI i realnego wzrostu PKB; przy czym obecna formuła SRW przewiduje jedynie aktualizację błędu prognozy CPI. Jednocześnie wskaźnik CPI zostanie zastąpiony deflatorem PKB.
  • POL: Według GUS liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce na koniec 2023 wyniosła 1,02 mln, stanowiąc 6,6% ogółu pracujących. Największą grupę stanowili Ukraińcy (ok. 69%), a następnie Białorusini (11,5%). Pomiędzy styczniem a grudniem liczba cudzoziemców wzrosła o 4,2%, a najsilniejsze wzrosty dotyczyły obywateli Filipin (39%) oraz Indii (23%).
  • EUR: Prezes EBC, Ch.Lagarde, udzieliła wywiadu, w którym stwierdziła, że ostatnia decyzja EBC o obniżeniu stóp nie oznacza, że znajdują się one na liniowej ścieżce w dół. Do kolejnych decyzji Rada Prezesów będzie potrzebować w szczególności danych o wynagrodzeniach i wydajności pracy, czyli tych, które determinują inflację w usługach, która – jak określiła Ch.Lagarde – stanowi słaby punkt EBC. Prezes EBC dodała, że rezygnacja z wyraźnego forward guidance nie stanowi o braku zgodności w Radzie Prezesów – w jej ocenie to narzędzie komunikacji nie sprawdza się w obecnych uwarunkowaniach. Ch.Lagarde oceniła, że droga do osiągnięcia naturalnej stopy procentowej jest jeszcze daleka, ale z pewnością jest ona wyższa niż przed pandemią.
  • EUR: Główny ekonomista EBC, P.Lane, odniósł się do kwestii wpływu wynagrodzeń na inflację, zwracając uwagę, że prognozowany spadek inflacji w 2025 w dużej mierze opiera się na założeniu spowalniającego wzrostu płac. Dodał, że nawet obecnie, gdy głównym motorem inflacji są wynagrodzenia, wpływ jednostkowych kosztów pracy na dynamikę cen jest łagodzony przez mniejszy wkład po stronie zysków firm. Wśród argumentów za ubiegłotygodniową obniżką P.Lane wymieniał stabilność prognoz inflacji na 2025 i 2026 w ostatnich kilku rundach prognostycznych, szybsze niż zakładano tempo dezinflacji oraz stabilizację długookresowych oczekiwań inflacyjnych.
  • CHN: Inflacja CPI wyniosła w maju 0,3% r/r, poniżej oczekiwanego wzrostu o 0,4% r/r. Bazowe ceny konsumpcyjne, po odjęciu kosztów żywności i energii, wzrosły o 0,6% r/r, po wzroście o 0,7% w kwietniu. Jednocześnie inflacja PPI utrzymała się dwudziesty miesiąc z rzędu i wyniosła 1,4% r/r, co pogłębia obawy o utrzymującej się deflacji i słabej aktywności gospodarczej. Spadające ceny producentów zmniejszają zyski firm i utrudniają inwestycje. Rząd chiński ma trudności z pobudzeniem wydatków gospodarstw domowych w obliczu załamania na rynku nieruchomości i trudności na rynku pracy. Istnieje również ryzyko, że konsumenci będą wstrzymywać wydatki, oczekując dalszych spadków cen. Ewentualne działania rządu, takie jak ograniczenie nadmiaru mocy produkcyjnych, mogą pomóc zniwelować deflację cen producentów, ale kluczem do przeciwdziałania presji na spadek cen jest ożywienie popytu krajowego.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl