Dziennik Ekonomiczny: Wciąż minorowe nastroje w przemyśle

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • W środę na Wall Street utrzymywały się negatywne nastroje, zapoczątkowane przez słabe wyniki spółek technologicznych, co zaowocowało spadkiem apetytu inwestorów na ich akcje. Na zakończenie najgorszej do października 2022 sesji, indeks Nasdaq obniżył się o ponad 3,5%. Rentowności amerykańskich obligacji obniżały się na krótkim końcu krzywej, częściowo w reakcji na słowa byłego prezesa nowojorskiego Fedu, który ocenił, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy, aby uniknąć recesji. Dolar nieznacznie osłabił się względem euro. Złoty tracił względem dolara, zbliżając się do poziomu 3,96 oraz stracił blisko 2 gr względem euro. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się przede wszystkim na długim końcu krzywej.
  • W centrum uwagi znajdzie się dzisiaj wstępna publikacja amerykańskiego PKB za 2q24. Konsensus oczekuje przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 2,0% q/q, saar z 1,4% q/q saar w 1q24. Tracker Atlanta Fed jest jeszcze bardziej optymistyczny, bo jego ostatnie wskazanie kształtuje się na poziomie 2,7%, do czego przyczynia się oczekiwany solidny wzrost konsumpcji i inwestycji. Obok danych o aktywności poznamy kwartalny szacunek bazowego deflatora PCE, tradycyjnie jeszcze przed piątkową publikacją danych za czerwiec. Konsensus wskazuje, że tempo wzrostu cen konsumpcji spowolniło do 2,7% q/q saar, z 3,7% w 1q24. Takie tempo wzrostu cen byłoby nadal wyraźnie wyższe niż 2,0% notowane pod koniec 2023, jednak w naszej ocenie wynik mógłby zostać odebrany, jako zwiększający szansę na obniżki stóp w USA.
  • Jak co czwartek warto też śledzić tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy – w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek wzrosła powyżej 240 tys., po raz pierwszy od niemal roku. Ubiegłotygodniowe dane były jednak, przynajmniej w części, zaburzone przez huragan, który nawiedził Teksas.
  • W Europie warto zwrócić uwagę na niemiecki indeks Ifo, szczególnie po wczorajszym zaskakującym spadku indeksów PMI. Konsensus zakłada marginalny wzrost wskaźnika Ifo dla całej gospodarki, do 89,0 pkt. z 88,6 pkt., widzimy jednak ryzyko niższego wyniku.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Przemysłowy PMI w lipcu nieoczekiwanie spadł do 45,6 pkt. z 45,8 pkt. w czerwcu. W tym samym czasie wskaźnik dla sektora usługowego obniżył się do 51,9 pkt. z 52,8 pkt. miesiąc wcześniej, wobec oczekiwanego niewielkiego wzrostu. W rezultacie wskaźnik PMI composite, który mierzy poziom produkcji w całym sektorze prywatnym strefy euro, obniżył się do 50,1 pkt. z 50,9 pkt., co sugeruje, że gospodarka ponownie zmierza w kierunku stagnacji, do czego przykłada się przede wszystkim sektor przemysłowy. Wskaźnik produkcji przemysłowej obniżył się w lipcu i był najniższy od roku. Połączenie spadających zamówień, niższego optymizmu oraz stagnacji aktywności sprawiło, że firmy powstrzymywały się od zatrudniania nowych pracowników (przy spadku zatrudnienia w przetwórstwie). Odzwierciedleniem presji na marże jest przyspieszenie wzrostu cen komponentów oraz spowolnienie cen wyrobów gotowych. Największe europejskie gospodarki – Niemcy i Francja - odstawały negatywnie pod względem koniunktury od reszty strefy euro.
  • GER: Przemysłowy PMI w lipcu spadł do 42,6 pkt. z 43,5 pkt. w czerwcu i wobec oczekiwanego wzrostu do 44,0 pkt. Wskaźnik usługowy obniżył się do 52,0 pkt. z 53,1 pkt. przed miesiącem, a miara composite po raz pierwszy od marca spadła poniżej granicy neutralnej i wyniosła 48,7 pkt.
  • FRA: Dekoniunktura w przemyśle w lipcu pogłębiła się, a wskaźnik PMI obniżył się do 44,1 pkt. (najniższego poziomu od 6 miesięcy) z 45,3 pkt. w czerwcu. Jednoczesnie poprawiła się koniunktura w usługach, gdzie PMI wyniósł 50,3 pkt.
  • USA: W lipcu indeks PMI w przemyśle obniżył się do 49,5 pkt. wobec 51,6 pkt. w czerwcu, wbrew oczekiwaniom na wzrost (kons.: 51,7 pkt.). Był to pierwszy w tym roku miesiąc, kiedy PMI w amerykańskim przetwórstwie spadł poniżej 50 pkt. Do pogorszenia koniunktury przyczynił się spadek zamówień, produkcji i zapasów, ale firmy sygnalizowały, że część problemów wynika z niedoborów kadrowych i może być przejściowa. Jednocześnie wstępny PMI z sektora usług wzrósł do 56 pkt., tj. poziomu najwyższego od 28 miesięcy, a PMI composite wzrósł do 55 pkt. (max. z 27 miesięcy). Pozytywnym sygnałem jest też obniżanie się presji cenowej, która w lipcu była najniższa od stycznia.
  • GER: Indeks nastrojów konsumenckich przygotowywany przez GfK nieoczekiwanie wzrósł do –18,4 pkt. z –21,6 pkt. miesiąc wcześniej. Poprawa wynikała przede wszystkim ze znacznie lepszych oczekiwań dotyczących dochodów w najbliższych 12 miesiącach (wypadkowa wzrostu nominalnych dochodów i niższej inflacji), nieco większego optymizmu dotyczącego sytuacji w gospodarce oraz większej, chociaż nadal niskiej, skłonności do zakupów. Poprawa nastrojów w Niemczech mogła być jednak chwilowym skutkiem organizowanego w tym kraju turnieju piłkarskiego.
  • USA: Sprzedaż nowych domów w USA w czerwcu obniżyła się o 0,6% m/m, a w ujęciu zaannualizowanym wyniosła 617 tys., co stanowi najsłabszy wynik od listopada 2023 (dane za maj zostały zrewidowane w górę do 621 tys.). Mediana ceny nowego mieszkania wyniosła 417,3 tys. USD, a od lutego jej dynamika pozostaje ujemna. Dane były spójne ze spadkami odnotowanymi w sprzedaży domów na rynku wtórnym, a schłodzeniu rynku nieruchomości sprzyjają wysokie stopy procentowe w USA.
  • POL: Jesienią i zimą możliwy jest duży napływ ludności ukraińskiej do Polski, co byłoby konsekwencją ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną, ciepłowniczą i transportową, których to skutki są coraz bardziej odczuwalne – wynika z wypowiedzi D.Marczyńskieo z MSWiA.
  • UE: Ambasadorzy krajów UE rozpoczęli wczoraj pisemne głosowanie w sprawie uruchomienia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw. Głosowanie potrwa do piątku.
  • USA: Deficyt w handlu towarami w czerwcu obniżył się do 96,8 mld USD z 99,4 mld USD w maju, co stanowiło wynik lepszy od oczekiwań. Zmniejszenie deficytu było wypadkową wzrostu eksportu o 2,5% m/m, w szczególności dóbr kapitałowych (3,6% m/m) oraz żywności (4,9% m/m) oraz wzrostu importu o 0,7% m/m.
  • CHN: Bank Chin obniżył stopę procentową 1-rocznych kredytów MLF z 2,5% do 2,3%. Skala obniżki była najwyższa od kwietnia 2020. Wcześniej chiński bank centralny, po blisko rocznej stabilizacji, obniżył o 10pb stopę dla 7-dniowych operacji repo.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl