Dziennik Ekonomiczny: W Europie optymizm, w USA pesymizm

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańskie rynki akcyjne tydzień rozpoczęły od kolejnych mocnych spadków – Nasdaq stracił 3,8%, a S&P500 2,7%. Znacząco spadał m.in. kurs Wspaniałej Siódemki (o 5%; od początku roku o ponad 15%) czy Tesli (o 13%; od początku roku o ponad 40%). Nasdaq tym samym odnotował najgorszą sesję od 2022. Rentowności Treasuries nieznacznie się obniżyły ze względu na wzrost obaw rynku, że ograniczenie aktywności ekonomicznej zmusi Fed do głębszych obniżek stóp procentowych. Przecena objęła również Bitcoina, którego cena osunęła się poniżej 80 tys. USD. Czynnikiem pogłębiającym obawy rynków są słowa prezydenta D.Trumpa sugerujące, że jest on skłonny tolerować przejściowe spadki na giełdach. Jednocześnie D.Trump nie wykluczył możliwości recesji. EURUSD pozostawał stabilny. Na krajowym rynku obserwowaliśmy przejściowy wzrost kursu EURPLN powyżej 4,20, a USDPLN powyżej 3,87. Rentowności polskich obligacji nieznacznie spadły.
  • Dziś w Arabii Saudyjskiej mają się odbyć rozmowy delegacji USA i Ukrainy, co byłoby pierwszym oficjalnym spotkaniem przedstawicieli państw od kłótni prezydentów w Białym Domu 28 lutego. Do Arabii Saudyjskiej przyleciał W.Zełeński, ale nie ma on jeszcze uczestniczyć we wtorkowych negocjacjach.
  • Dla globalnych inwestorów ciekawą publikacją makro może być raport JOLTS za styczeń, który wg konsensusu ma wskazać na nieznaczny wzrost liczby wakatów względem grudnia. Dane nie będą jeszcze uwzględniać wpływu działań nowej administracji USA, przez co ich wpływ rynkowy będzie raczej ograniczony.
  • Regionalnie ważne będą odczyty inflacyjne z Węgier i Czech za luty. W przypadku Węgier oczekujemy spadku inflacji CPI do 5,2% r/r z 5,5% r/r w styczniu. Z kolei w przypadku Czech poznamy zrewidowany szacunek (wstępny wyniósł 2,7% r/r).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wzrosła do 5,5% z 5,4%, podczas gdy konsensus i nasza prognoza zakładały brak zmiany – tak wynika z szacunku MRPiPS. W lutym liczba bezrobotnych wyniosła 848,0 tys. i wzrosła o 10,4 tys. m/m, najsilniej od 2013. Miesiące zimowe charakteryzują się sezonowym wzrostem liczby bezrobotnych. Odsezonowana stopa bezrobocia (szac. PKO BP) w lutym wzrosła do 5,2% z 5,1% po tym, jak od końca 2023 pozostawała w przedziale 5,0-5,1%. Lutowa negatywna niespodzianka w danych o stopie bezrobocia nie oznacza naszym zdaniem ryzyka jej dalszego wzrostu. Podtrzymujemy ocenę, że mało prawdopodobny jest istotny wzrost stopy bezrobocia ze względu na procesy demograficzne (kurczenie się populacji w wieku roboczym) oraz „chomikowanie pracy” przez pracodawców.
  • POL: Liczba wolnych miejsc pracy (wakatów) w polskiej gospodarce w 4q24 obniżyła się o 6,3% r/r do 91 tys. (dane nieodsezonowane). Po usunięciu wpływu sezonowości (PKO BP) liczba wakatów kontynuowała trwający od początku 2022 trend spadkowy. Wskaźnik wolnych miejsc pracy obniżył się do 0,82% i był najniższy od końca 2020. Dane są spójne z obniżającą się liczbą nowych ofert umieszczanych w urzędach pracy (od połowy 2022 pozostaje w trendzie spadkowym). Popyt na pracę w Polsce wciąż słabnie, pracodawcy ograniczają skalę procesów rekrutacyjnych, ale niezmiennie nie wpływa to na stopę bezrobocia, która mimo tego nie wzrosła istotne. Oczekujemy, że wraz z poprawą koniunktury gospodarczej, w 2025 popyt na pracowników zacznie się odbudowywać.
  • EUR: Indeks nastrojów inwestorów Sentix dla strefy euro w marcu wzrósł do -2,9 pkt. (kons.: -9,3 pkt.) wobec -12,7 pkt. w lutym. To najwyższy wynik od czerwca 2024. Do wzrostu przyczynił się przede wszystkim komponent oczekiwań, który poprawiał się trzeci miesiąc z rzędu i był najwyższy od lipca 2021. Skala miesięcznej poprawy wskaźnika oczekiwań była niezwykle wysoka – oczekiwania silniej poprawiały się tylko w 2012 oraz 2020. Głównym źródłem entuzjazmu inwestorów były zapowiedzi Niemiec dotyczące znacznego wzrostu zadłużenia w celu finasowania nowych inwestycji infrastrukturalnych oraz oczekiwany wzrost wydatków zbrojeniowych w UE. Indeks Sentix dla Niemiec w marcu wzrósł do -12,5 pkt. i był najwyższy od kwietnia 2023, a subindeks oczekiwań najwyższy od lipca 2021.
  • USA: Indeks nastrojów inwestorów Sentix dla USA w marcu załamał się i spadł do -2,7 pkt. (najniżej od lipca 2023), głównie za sprawą subindeksu oczekiwań (trzeci miesiąc spadkowy z rzędu, do najniższego poziomu od listopada 2022). Podobna skala miesięcznego spadku subindeksu oczekiwań była obserwowana w dotychczasowej historii badania tylko raz – podczas kryzysu finansowego w 2008.
  • GER: Niemiecka Partia Zielonych odrzuciła w obecnej formie projekt zmiany konstytucji, zakładający możliwość zwiększenia wydatków na obronę i infrastrukturę. Brak poparcia Zielonych oznacza, że CDU/CSU i SPD nie miałyby dwóch trzecich głosów (w mijającej kadencji Bundestagu), niezbędnych do przegłosowania zmiany konstytucji. Wiceprezes Zielonych K.Droege zasygnalizowała jednak gotowość do negocjacji, przedstawiając własne propozycje. Nowy skład Bundestagu zbierze się 25 marca, a w nim aby osiągnąć dwie trzecie głosów, Wielka Koalicja musiałaby poza poparciem Zielonych uzyskać również poparcie AfD lub Lewicy (co obecnie wydaje się bardzo mało prawdopodobne).
  • GER: Prezes Bundesbanku J.Nagel powiedział, że EBC nie obniża stóp procentowych na zasadzie „autopilota” i ocenił, że wynik posiedzenia w kwietniu jest trudny do przewidzenia. Nagel przedstawił również 12-punktowy plan reform mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w Niemczech. Wskazał, że obecnie wzrost potencjalny wynosi ok. 0,4% rocznie, o ok. 1pp mniej niż w poprzedniej dekadzie. Wśród przedstawionych rozwiązań znajduje się m.in. zwiększenie popularności pracy na część etatu, uproszczenie procedur imigracyjnych oraz większa efektywność integracji. Ważną składową jest też efektywne podwyższenie wieku emerytalnego przez wzmacnianie zachęt do dłuższej pracy, tak by po 2031 powiązać wiek emerytalny z oczekiwaną długością życia. J.Nagel proponuje też poprawę warunków dla inwestycji, m.in. przez redukcję biurokracji, obniżenie podatków dla firm oraz uproszczenie i usprawnienie procesów administracyjnych. Istotnym elementem jest też polityka klimatyczna – w tym zakresie kluczowe mają być zapewnienie jej stabilności i przewidywalności, skuteczne wsparcie w rozwoju OZE oraz dalsza integracja europejskich systemów energetycznych.
  • GER: Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 2% m/m, co w dużej mierze było odreagowaniem po spadku o 1,5% m/m w grudniu. Wynik był nieco lepszy od oczekiwań. Średnia produkcja za ostatnie trzy miesiące nie zmieniła się względem wcześniejszych 3 miesięcy. W lutym odbicie obejmowało głównie produkcję pojazdów (+3,6% m/m po -8,7% m/m w grudniu), ale też przetwórstwo spożywcze (+6,8% m/m). Spadki dotyczyły m.in. produkcji sprzętu transportowego (-13,4% m/m) oraz produkcji metali (-5,2% m/m). W ujęciu rocznym wolumen produkcji przemysłowej nadal spada (-1,6% r/r), co wskazuje na przedłużające się strukturalne i cykliczne problemy niemieckiego przemysłu. Niemcy zmagają się z ograniczonym dostępem do tanich surowców energetycznych, przez co produkcja w branżach energochłonnych ustabilizowała się na zdecydowanie niższym poziomie (ok -10% vs poziom startowy w 2021) niż produkcja w pozostałych branżach. W związku z planami znaczącego zwiększenia wydatków zbrojeniowych w Niemczech przez prawdopodobną nową koalicję CDU/CSU i SPD przyjrzeliśmy się dotychczasowym wynikom niemieckiego przemysłu zbrojeniowego widocznych w statystykach publicznych. W dwóch dostępnych kategoriach (produkcja materiałów wybuchowych PKD 20.51 oraz produkcji broni i amunicji PKD 25.4) wzrost produkcji w 2024 wobec przedwojennego poziomu (2021) wyniósł odpowiednio ok. 60% i 50%, co wynika przede wszystkim z ograniczonych możliwości produkcyjnych obecnych zakładów.
  • GER: Eksport towarów w styczniu spadł o 2,5% m/m (poniżej oczekiwań), a import wzrósł o 1,2% m/m (powyżej oczekiwań). W skali roku import wzrósł o 8,7%, podczas gdy eksport pozostawał w stagnacji (0,1% r/r). Eksport do państw strefy euro skurczył się o 0,4% r/r, przy stagnacji eksportu do państw poza unijnych. W konsekwencji niemiecka nadwyżka w handlu towarami nieznacznie się skurczyła, do 5,4% PKB (suma za ostatnie 12 miesięcy wynosi 232 mld EUR), ale niezmiennie pozostaje wysoka.
  • POL: Liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce we wrześniu 2024 wyniosła 1,052 mln osób, co stanowiło 6,8% wszystkich pracujących. W tej grupie 0,407 mln osób realizowało umowy zlecenia i pokrewne. Liczba pracujących cudzoziemców systematycznie rośnie i we wrześniu 2024 była najwyższa w historii.
  • POL: Minister klimatu i środowiska P.Hennig-Kloska liczy, że w 4q24 taryfy spółek energetycznych zejdą do poziomu ceny maksymalnej określonej w ustawie i dalsze mrożenie cen nie będzie konieczne. Rząd planuje w połowie roku zrobić przegląd taryf i na tej podstawie rząd podejmie decyzję, czy dalsze mrożenie będzie potrzebne.
  • NOR: Inflacja CPI w lutym wzrosła do 3,6% r/r z 2,3% r/r w styczniu, znacząco przebijając oczekiwania rynkowe na poziomie 2,9% r/r. Inflacja bazowa również silnie wzrosła, do 3,4% r/r z 2,8% r/r. Głównymi kategoriami przyczyniającymi się do wzrostu inflacji były żywność i transport. Wyskok inflacji był też wynikiem efektów statystycznych – w lutym 2024 obniżone zostały niektóre ceny administracyjne, co przez poprzednie 12 miesięcy obniżało wskaźnik inflacji. Wczorajszy odczyt wskazuje, że inflacja w 1q25 może być o ok. 1pp wyższa niż Norges Bank prognozował w grudniu 2024. Bank może być więc zdecydowanie bardziej ostrożny, w tym m.in. powstrzymać się od zapowiadanej na marzec pierwszej obniżki stóp.
  • CZE: Stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 4,4% z 4,3% w styczniu, z kolei liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 4,3% r/r. W ostatnim czasie ministerstwo pracy zmienia metodykę udostępniania danych, przez co część szczegółowych statystyk jest nieporównywalna w czasie.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.