Dziennik Ekonomiczny: Upalny wrzesień, „gorący” październik

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Mocne dane o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym wzmocniły oczekiwania na kontynuację podwyżek stóp Fed. Spadek indeksów giełdowych był umiarkowany, ale wyraźnie w górę poszybowały rentowności Treasuries, zwłaszcza na długim końcu krzywej. Po publikacji danych z rynku pracy dolar zareagował wyraźną aprecjacją, ale równie szybko oddał zyski, kończąc dzień niewielką deprecjacją. Atak Hamasu na Izrael spowodował, że cena ropy Brent tymczasowo powędrowała w okolice 89 USD/bbl. Złoty nieznacznie umocnił się względem euro i dolara. W ślad za rynkami bazowymi, ale w mniejszej skali, wzrosły rentowności krajowych obligacji. Stawki FRA i IRS obniżały się.
  • W tym tygodniu ważne dla rynków będą nie tylko wiadomości ekonomiczne (kolejna porcja danych na świecie i w kraju oraz minutes FOMC i zapewne wypowiedzi bankierów centralnych z Fed, EBC i krajowej RPP), lecz także geopolityka (w szczególności wydarzenia na Bliskim Wschodzie).
  • W obszarze danych ten tydzień będzie stać pod znakiem wskaźników inflacji. Na pierwszy ogień we wtorek pójdą dane z regionu (Czechy i Węgry). Dostępne prognozy wskazują, że inflacja we wrześniu obniżała się kolejny miesiąc z rzędu, nieco silniej na Węgrzech, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w sierpniu była niemal dwukrotnie wyższa niż w Czechach. Jeśli skala dezinflacji będzie zgodna z oczekiwaniami (spadek do 12,4% r/r z 16,4% r/r z sierpniu), będzie to oznaczało, że stopa realna ex-post na Węgrzech stanie się dodatnia. Dane inflacyjne z Czech będą ważne w kontekście rosnącego apetytu na obniżkę stóp CNB przed końcem roku. Według ankiety banku centralnego przeprowadzonej wśród analityków finansowych pierwsza obniżka może mieć miejsce już w listopadzie lub na początku przyszłego roku. Z protokołu z wrześniowego posiedzenia wynika, że przynajmniej 3 członków zarządu CNB widzi możliwość obniżek stóp procentowych jeszcze przed końcem 2023. W środę poznamy inflację PPI w USA za wrzesień oraz zrewidowany szacunek niemieckiej inflacji za wrzesień. Powinien on potwierdzić znaczny spadek dynamiki cen z 6,1% do 4,5% r/r. Dzień później opublikowany zostanie szacunek inflacji CPI w USA za wrzesień. Konsensus wskazuje na niewielki spadek zarówno ogólnego wskaźnika CPI, jak i inflacji bazowej. Ważna dla oceny globalnych procesów cenowych będzie publikowana w piątek wrześniowa inflacja CPI w Chinach, choć to dopiero październikowe dane uwzględniające „Złoty Tydzień” pokażą, czy presja popytowo-cenowa się odbudowuje.
  • Inny ważny dla rynków punkt kalendarium na ten tydzień to minutes FOMC w środę oraz kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed. Bieżąca prognoza członków FOMC wskazuje na jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym cyklu, choć preferencje decydentów nie są jednorodne, na co wskazują niedawne wypowiedzi części z nich (m.in. M.Bowmann, M.Barr). Jakiekolwiek wskazówki odnośnie do wrażliwości funkcji reakcji Fed na mocny rynek pracy, mogą być istotne w kontekście bardzo dobrych, piątkowych danych o zatrudnieniu poza rolnictwem. Takich informacji mogą też dostarczyć zaplanowane na ten tydzień wystąpienia przedstawicieli Fed (już dziś L.Logan oraz M.Barr).
  • Lokalnie, podobnie jak w globalnym makro, uwagę przyciągną dane inflacyjne za wrzesień, ale warto też zwrócić uwagę na bilans płatniczy za sierpień. Pełne dane o krajowej inflacji za wrzesień (pt.) rzucą więcej światła na to, które kategorie bazowe stały za niższym od prognoz wstępnym odczytem. Szacowana przez nas stabilizacja cen bazowych mogła wynikać ze słabszego wzrostu cen w edukacji, rozszerzenia programu darmowych leków oraz późniejszego niż zwykle wprowadzenia nowych (droższych) kolekcji odzieżowych w związku z wysokimi temperaturami we wrześniu. Bilans płatniczy za sierpień (pt.) pokaże naszym zdaniem kolejną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących (i poprawę 12-miesięcznego salda), co stanowi ważne fundamentalne wsparcie dla złotego.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Dane z amerykańskiego rynku pracy były sporą pozytywną niespodzianką. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło we wrześniu aż o 336 tys. – dwukrotnie mocniej niż prognozowano. Co więcej, wyraźnie w górę zrewidowano też dane za lipiec i sierpień (łącznie o 119 tys.). Wynik zaskoczył pozytywnie w kontekście oczekiwanego schłodzenia popytu na pracę i strajków w sektorze motoryzacyjnym. Wcześniej dużo niższe dynamiki zatrudnienia we wrześniu pokazał raport ADP, ale ten obejmuje niereprezentatywną z  punktu widzenia NFP próbę. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,8% i wbrew oczekiwaniom nie obniżyła się (kons. 3,7%) po wzroście w sierpniu. Powodem utrzymywania się stopy bezrobocia na wyższym niż przed dwoma miesiącami poziomie, mimo wzrostów zatrudnienia, jest najprawdopodobniej wzrost aktywności osób wcześniej nieposzukujących pracy. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 0,2% m/m i  4,2% r/r, czyli o 0,1pp słabiej od oczekiwań.
  • POL: Masłowska (RPP) powiedziała, że trend obniżania stóp prawdopodobnie będzie utrzymywany, ale nie można obecnie powiedzieć, czy będzie to po 25pb czy więcej. Dodała, że wg prognoz NBP wzrost PKB w 3q23 może wynieść 0,1% r/r, a w 2024 z pewnością nie będzie niższy niż 2% r/r. Projekcje analityków NBP wskazują wg G.Masłowskiej, że w październiku inflacja wyniesie 6,6-7,0% r/r, a pod koniec roku może ponownie przekroczyć 7% r/r. Ewentualne odbicie inflacji w grudniu wynikałoby ze wzrostu cen paliw od listopada oraz efektów niskiej bazy (w grudniu 2022 ceny opału były niższe w związku z interwencją państwa).
  • POL: NBP opublikował opis dyskusji na posiedzeniu RPP we wrześniu. Niektórzy członkowie RPP oceniali wówczas, że poziom stóp procentowych jest właściwy, z możliwością ich obniżenia w przyszłości. Większość Rady poparła dostosowanie stóp procentowych o 75pb. Pojawiła się opinia, że poziom stóp procentowych jest zbyt niski.
  • GER: Po słabszych od oczekiwań danych o eksporcie z Niemiec, którego źródłem był mniejszy popyt ze strefy euro i USA, dane o zamówieniach w  niemieckim przemyśle zaskoczyły pozytywnie. W sierpniu zamówienia w przemyśle wzrosły o 3,9% m/m (sa) wobec konsensusu 2,5% m/m, taki sam był wzrost zmiennych ostatnio dużych zamówień. W podobnym tempie rosło zapotrzebowanie zagraniczne i krajowe. Do zwiększenia zamówień w  sierpniu przyczynił się m.in. popyt na komputery i sprzęt elektroniczny oraz wyroby farmaceutyczne. Największa była dynamika zamówień na dobra pośrednie i konsumpcyjne, a najmniejsza na dobra kapitałowe. Trwa stagnacja w motoryzacji. Poziom zamówień w sierpniu był wciąż niższy (o 4,2%) niż przed rokiem, ale skala spadku była wyraźnie mniejsza niż w lipcu (-10,1%r/r).
  • EUR: Schnabel (EBC) powiedziała, że utrzymuje się asymetria bilansu ryzyka w górę dla prognozowanej inflacji w strefie euro, a jeśli proinflacyjne czynniki ryzyka się zmaterializują, konieczne mogą być podwyżki stóp procentowych. Wśród czynników ryzyka I.Schnabel wymieniła szoki podażowe, wyższy wzrost płac przekraczający przyrosty produktywności oraz politykę marżową firm w obliczu rosnących kosztów. Przedstawicielka EBC nie wyklucza recesji w strefie euro, ale nawet jeśli ona nastąpi, nie powinna być głęboka ani długotrwała.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl