Dziennik Ekonomiczny: Tydzień szczytów

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykański indeks S&P 500 w zeszłym tygodniu przebił kolejny rekord, notując szósty nieprzerwany tydzień wzrostów. Przyczyniły się do tego m.in. zwyżki cen akcji firm technologicznych. Rentowności amerykańskich obligacji w piątek nieznacznie spadły, a dolar nieco się osłabił. Złoto kontynuuje rozpoczęty w połowie października rajd w górę, cena uncji ustanowiła historyczne maksimum na poziomie 2730 USD. Na krajowym rynku złoty nieznacznie się umocnił, a rentowności obligacji obniżyły się, głównie na dalszej części krzywej.
  • W tym tygodniu w centrum uwagi będą wstępne raporty PMI (czw.) z Europy i USA za październik. W Polsce poznamy szereg danych za wrzesień, które pozwolą uaktualnić nowcast wzrostu PKB w 3q24. W tym tygodniu odbędzie się też szczyt MFW (pn.-sb.), na którym wypowiadać się będzie szereg bankierów centralnych, a we wtorek przedstawiony zostanie raport World Economic Outlook z prognozami funduszu. W sferze politycznej istotny może być szczyt BRICS w Rosji (wt.-śr.) oraz nieuchronnie zbliżające się wybory prezydenckie w USA (5.11). Nadal trwa sezon wynikowy – w tym tygodniu raporty opublikują m.in. Boeing, Tesla, Deutsche Bank.
  • Październikowe indeksy PMI (czw.) z Europy mogą być szczególnie ważne w kontekście nasilających się obaw o kondycję gospodarki i rozczarowujących odczytów za wrzesień. Konsensusy dają jednak nadzieję na nieznaczną poprawę. Uzupełnieniem raportu PMI dla Niemiec będzie piątkowy indeks Ifo, który – wg prognoz - powinien pokazać poprawę (i tak złej) koniunktury u naszego zachodniego sąsiada. Ze strefy euro napłyną wstępne dane o koniunkturze konsumenckiej za październik (śr.) oraz dane o podaży pieniądza za wrzesień (pt.), która pozwoli ocenić pierwsze skutki obniżek stóp dla akcji kredytowej. W USA, poza raportem PMI, opublikowane zostaną wrześniowe dane z rynku nieruchomości (śr., czw.), wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe (pt.) oraz rewizja koniunktury konsumenckiej (pt.) za październik. Uwagę może też przyciągnąć cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych (czw.), w związku z nieco większą zmiennością tych danych w ostatnim czasie. Opisowym podsumowaniem procesów w amerykańskiej gospodarce będzie Beżowa Księga (śr.), do której ostatnio kilkukrotnie odwoływał się J.Powell.
  • We wtorek poznamy też dane fiskalne za 2q24 dla UE i Polski, w tym m.in. o długu, deficycie oraz inwestycjach publicznych.
  • W regionie CEE najistotniejsze będzie posiedzenie węgierskiego MNB (wt.), który powinien pozostawić stopy procentowe bez zmian (st. bazowa 6,25%). Ostatnio przedstawiciele MNB nieco zaostrzyli swoje stanowisko, a kwintesencją była zeszłotygodniowa wypowiedź wiceprezesa B.Viraga, sugerująca pauzę w cyklu obniżek nie tylko na posiedzeniu w październiku, ale również w kolejnych miesiącach. Większa ostrożność MNB może wynikać z pogorszenia otoczenia zewnętrznego oraz obaw przed proinflacyjnym wpływem osłabienia forinta. Z Węgier napłyną również dane o stopie bezrobocia (pt.), która we wrześniu najpewniej nie zmieniła się (4,2%).
  • Comiesięczny przegląd aktywności w najważniejszych branżach polskiej gospodarki rozpocznie się już dziś. Co ciekawe, tym razem nasze prognozy niemal idealnie pokrywają się z rynkowym konsensusem. Na rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw oczekujemy dalszego nikłego popytu na pracę (i w konsekwencji dalszego spadku zatrudnienia we wrześniu o 0,5% r/r) przy nadal mocnym wzroście płac (11,1% r/r). W środę, wraz z publikacją Biuletynu Statystycznego, powinna zostać potwierdzona stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 5%. Produkcja przemysłowa we wrześniu powinna nieznacznie wzrosnąć, o 0,3% r/r, a skala spadku w budownictwie wciąż będzie głęboka, choć nieco mniejsza niż przed miesiącem. Tym razem odczyty nie będą zaburzone przez efekty kalendarzowe, które w poprzednich miesiącach znacznie zwiększały wahliwość danych. Po stronie konsumenta oczekujemy kontynuacji relatywnej słabości sprzedaży detalicznej (wt.) – jej wzrost we wrześniu powinien wynieść 1,4% r/r, mimo wyraźnie silniejszego wzrostu dochodów. Poznamy też dane o koniunkturze – we wtorek gospodarczej, a w środę konsumenckiej (oczekujemy dalszej poprawy nastrojów). Podaż pieniądza (wt.) wg nas wzrosła o 6,8% r/r vs 7,8% r/r w sierpniu ze względu na efekt wysokiej bazy.
  • Ważnym źródłem wiedzy o kondycji i perspektywach krajowej gospodarki będzie dzisiejszy Szybki Monitoring NBP.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Dane z rynku nieruchomości za wrzesień były mieszane. Liczba rozpoczętych budów domów wyniosła (po zannualizowaniu) 1,354 mln i była nieco wyższa od oczekiwań. Istotnie wzrosła liczba budowanych domów jednorodzinnych (do najwyższego poziomu od 5 miesięcy), z kolei znacząco spadła liczba rozpoczynanych budów domów wielorodzinnych (do najniższego poziomu od 4 miesięcy). Liczba udzielonych pozwoleń na budowę wyniosła 1,428 mln i była niższa od prognoz. W obu przypadkach były to nieco niższe wartości niż w sierpniu (odpowiednio o 0,5% i 2,9%) oraz niższe niż rok wcześniej (odpowiednio o 0,7% i 5,7%). Warto przy tym pamiętać, że omawiane dane są bardzo wahliwe i często rewidowane. Kontynuacja cyklu obniżek stóp i spadek kosztów hipotek będzie wspierać popyt i ożywienie na rynku nieruchomości.
  • EUR: Profesjonalni progności ankietowani przez EBC oczekiwali w 4q24, że długoterminowy (w horyzoncie „na za pięć lat”) wzrost PKB w strefie euro wyniesie 1,3%, bez zmian od 3q23. Średnioterminowy trend tego szacunku pozostaje negatywny, co wskazuje na systematycznie słabnące przekonanie prognozujących o potencjalne wzrostu gospodarki strefy euro. Jest to temat, który ostatnio szerzej poruszono m.in. w raporcie Draghiego. W ujęciu krótkoterminowym nie odnotowano większych zmian - prognoza wzrostu PKB na 2024 wynosi 0,7%, 1,2% na 2025 i 1,4% na 2026. Prognozy inflacji HICP również pozostały niezmienione (2,4% na 2024 i 1,9% na 2025 i 2026). Długoterminowe oczekiwania inflacyjne (na za 5 lat) wynoszą 2,0% i pozostają na tym poziomie od początku 2024, co wskazuje na solidne zakotwiczenie wokół celu inflacyjnego.
  • USA: R.Bostic (Atlanta Fed, z prawem głosu w FOMC) powiedział, że Fed nie musi się spieszyć ze sprowadzeniem stopy procentowej do poziomu neutralnego i podkreślił zdeterminowanie banku centralnego w trwałym obniżeniu inflacji do 2%-owego celu.
  • CHN: Chińskie banki, zgodnie z działaniami podjętymi przez bank centralny, obniżyły jednoroczną stopę procentową (punkt odniesienia dla większości krótkoterminowych kredytów korporacyjnych) do 3,10% z 3,35%, a stopę pięcioletnią (punkt odniesienia dla kredytów hipotecznych) do 3,60% z 3,85%. We wrześniu PBOC obniżył 7-dniową stopę reverse repo o 20pb, wyrażając oczekiwanie, że oprocentowanie kredytów zostanie obniżone o 20-25pb.
  • POL: Sejm uchwalił nowelizację ustawy zwiększającą od 1 marca 2025 stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, tzn. znowelizowano mapę drogową podwyżek akcyzy. W 2025 stawka akcyzy w przypadku papierosów wzrośnie o 25%, o 20% w 2026 i 15% w 2027, a stawki na tytoń do palenia i susz odpowiednio o 38%, 30% i 22%. Szacujemy wpływ podwyżki akcyzy na inflację CPI na ok. 0,1-0,2pp, od dawna jest już ona uwzględniona w naszej prognozie inflacji.
  • POL: Ministerstwo Klimatu i Środowiska zgłosiło autopoprawkę na Radę Ministrów w sprawie przesunięcia o 6 miesięcy wejścia w życie systemu kaucyjnego w związku z możliwością braku jego gotowości w planowanym terminie (początek 2025).

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl