Dziennik Ekonomiczny: Tydzień krajowych danych i Jackson Hole

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • W piątek indeksy akcyjne na Wall Street znajdowały się pod wpływem mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki (lepszych od oczekiwań nastrojów konsumenckich i gorszych danych z rynku nieruchomości). Rentowności obligacji na rynkach bazowych nie zmieniły się istotnie. Krajowy rynek znalazł się pod wpływem niewielkiego osłabienia dolara i nieco wyższych od oczekiwań danych o inflacji bazowej. W tych warunkach, EURPLN zakończył tydzień w okolicy 4,27 a USDPLN zbliżał się do 3,88. Rentowności krajowych obligacji w piątek wzrosły wzdłuż całej długości krzywej.
  • W tym tygodniu w centrum zainteresowania znajdzie sią amerykańska polityka i rozpoczynająca się dzisiaj konwencja Partii Demokratycznej w Chicago (z kulminacyjnym wystąpieniem K. Harris w czwartek) oraz polityka pieniężna i jak zawsze wyczekiwana konwencja bankierów centralnych w Jackson Hole. Wśród danych warto zwrócić uwagę na sierpniowe indeksy koniunktury przemysłowej ze strefy euro i USA. W kraju uwagę przyciągną dane o aktywności gospodarczej w lipcu.
  • W Stanach Zjednoczonych uwagę przyciągną wypowiedzi członków FOMC, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się wrześniowego posiedzenia, na którym rynek oczekuje pierwszej obniżki stóp procentowych. Przewodniczący Rezerwy Federalnej, J.Powell, zabierze głos podczas sympozjum dotyczącym polityki gospodarczej w Jackson Hole (pt.). Wcześniej (wt.), wypowiedzą się inni bankierzy posiadający prawo głosu w FOMC: R.Bostic oraz M.Barr oraz już dziś Ch.Waller. W środę poznamy minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, a w czwartek analogiczny dokument EBC.
  • W Europie i USA uwaga skupi się na sierpniowych indeksach koniunktury PMI. W strefie euro spodziewany jest stabilizacja tych wskaźników poniżej poziomów neutralnych, głównie z powodu utrzymujących się problemów gospodarki niemieckiej oraz zawirowań rynkowych wywołanych obawami o możliwą recesję w USA. Podobny wzorzec jest oczekiwany w USA. W Stanach Zjednoczonych czeka nas kontynuacja danych z sektora nieruchomości, który wciąż zmaga się z problemami spowodowanymi wysokimi kosztami kredytów. Sprzedaż domów na rynku pierwotnym i wtórnym prawdopodobnie utrzymała się w lipcu na poziomie z poprzedniego miesiąca.
  • W kraju poznamy liczne dane dotyczące lipcowej aktywności w przemyśle i budownictwie, sprzedaży detalicznej oraz sytuacji na rynku pracy. Polski rynek pracy (śr.) nadal cechuje wysoka dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, która w lipcu powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do czerwcowego 11,0% r/r. Zatrudnienie w lipcu prawdopodobnie nieznacznie spadło (PKOe: -0,4% r/r), jednak naszym zdaniem odzwierciedla to w głównej mierze problemy z zastąpieniem odchodzących pracowników oraz zmianę form zatrudnienia. Początek 2h24 powinien naszym zdaniem przynieść ożywienie w sektorze przemysłowym. Oczekujemy, że w lipcu produkcja przemysłowa (śr.) znacząco wzrosła (kons.: 7,3% r/r, PKOe: 10,3% r/r), co jest wynikiem nie tylko strukturalnej poprawy, ale także większej liczby dni roboczych. Ceny w przemyśle powinny kontynuować procesy stabilizacyjne, a deflacja PPI mogła wg nasz obniżyć się w lipcu do 5,0% r/r z 6,1% r/r w czerwcu. Produkcja w sektorze budowlanym (czw.) również najpewniej wykaże w lipcu oznaki stabilizacji (kons.: ‑2,5%r/r, PKOe: -0,8% r/r), wynikające zarówno z dodatkowych dni roboczych, jak i stopniowego rozpoczynania nowych inwestycji. Sprzedaż detaliczna (czw.) dalej rosła w lipcu (kons.: 5,2% r/r, PKOe: 5,6% r/r), napędzana przez wciąż dynamiczny wzrost wynagrodzeń. Na koniec tygodnia poznamy dane dotyczące podaży pieniądza M3 (pt.), wobec której oczekujemy stabilizacji dynamiki na czerwcowym poziomie 8,4% r/r.
  • We wtorek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie szwedzki Riksbank, wobec którego rynek wycenia obniżkę o 25pb, my natomiast uważamy, że cykl obniżek rozpocznie się we wrześniu. Bank ostatnio złagodził forward guidance (zapowiedź 2-3 obniżek stóp w 2h24 wobec 2 sygnalizowanych wcześnie). Oczekujemy, że na koniec roku stopa procentowa w Szwecji wyniesie 3,0%.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja bazowa (po wyłączeniu żywności i energii) wzrosła w lipcu do 3,8% r/r z 3,6% w czerwcu, a w ujęciu m/m wzrost cen w kategoriach bazowych przyspieszył do 0,4% wobec 0,2% m/m w czerwcu. Przyspieszenie bieżącego impetu cen widoczne było także we wszystkich pozostałych miarach inflacji bazowej (poza inflacją po wyłączeniu cen administrowanych, która pozostała na poziomie 0,1% m/m). Dane okazały się nieco wyższe niż oczekiwano - zarówno nasze jak i rynkowe szacunki po publikacji wstępnych danych o CPI za lipiec wskazywały na inflację bazową na poziomie 3,6‑3,7% r/r. Oczekujemy, że na obecnym lub nieco wyższym poziomie (ok. 4% r/r) inflacja bazowa może utrzymać się do końca 2024, a od początku przyszłego roku powinna już stopniowo obniżać się w kierunku 2,5% r/r pod koniec 2025. Dane w praktyce będą neutralne dla RPP, która nie rozważa w horyzoncie br. obniżek stóp, argumentując to właśnie podwyższoną inflacją bazową i wzrostem bieżącej inflacji CPI.
  • POL: Deficyt budżetowy po lipcu wyniósł 82,8 mld PLN, czyli 45% planu na 2024. Skumulowane (od stycznia do lipca) dochody podatkowe były wyższe o 11,7% niż przed rokiem i widać w nich sygnały ożywienia konsumpcji, tj. wysoki wzrost dochodów z PIT (30,2% r/r) oraz VAT (20,8% r/r). Jednocześnie w okresie styczeń – lipiec nastąpił spadek dochodów z CIT (-23,5% r/r), przy czym to głównie statystyczny efekt przesunięcia terminu rozliczenia rocznego względem ub.r. i wcześniejszych niż w 2023 wypłat przez MF zwrotów nadpłaconego CIT. Skumulowane (styczeń -lipiec) wydatki były o 30,3% wyższe niż w analogicznym okresie 2023, co wynikało ze zwiększonych wydatków ZUS (wzrostu świadczenia wychowawczego do 800 PLN i wypłaty 13-tej emerytury, w 2023 finansowanej z Funduszu Solidarnościowego), subwencji dla samorządu terytorialnego na podwyżki dla nauczycieli i wzrostu wydatków zbrojeniowych. Podtrzymujemy prognozę deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 5,3% PKB w 2024 i długu publicznego na poziomie 52,3% PKB.
  • USA: Nastroje konsumentów mierzone indeksem Michigan wzrosły w sierpniu (do 67,8 pkt. z 66,4 pkt. w lipcu) po raz pierwszy od pięciu miesięcy. Dane były lepsze od prognoz, a źródłem niespodzianki były bardziej optymistyczne oczekiwania (głównie w zakresie perspektyw dla gospodarki i finansów osobistych). Mimo poprawy nastroje pozostają stłumione w związku ze słabszą koniunkturą na rynku pracy i podwyższonymi kosztami kredytów. Oczekiwania inflacyjne konsumentów nie zmieniły się względem poprzedniego miesiąca (zakładają inflację na poziomie 2,9%r/r w horyzoncie roku i ok. 3% w perspektywie 5-10 lat).
  • USA: Liczba rozpoczętych inwestycji budowy domów w lipcu obniżyła się o 6,8% m/m, tj. najmocniej od maja 2020, wyniosła 1,238 mln i była wyraźnie niższa niż oczekiwano. Mocniej niż prognozowano spadła również liczba nowych pozwoleń na budowę domów. Dane za lipiec są zaburzone wpływem huraganu Beryl (największe spadki obserwowano na południu kraju), dlatego trudno je interpretować jako jednoznaczny sygnał obniżenia popytu na amerykańskim rynku nieruchomości. Nie jest to jednak pierwszy symptom schodzenia koniunktury w segmencie nieruchomości – tendencja spadkowa (w zakresie pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów) zarysowuje się od początku 2q24 i odzwierciedla reakcję na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i podwyżki cen domów.
  • EUR: Nadwyżka handlowa w czerwcu zwiększyła się do 22,3 mld EUR (wobec 14 mld EUR w maju). To efekt szybszego spadku importu (o 8,6% r/r) niż eksportu (-6,3% r/r). W czerwcu zwiększyła się nadwyżka w handlu maszynami, pojazdami i produktami chemicznymi, a jednocześnie zmniejszył się deficyt w handlu energią.
  • POL: A.Domański (MF) ocenia, że polska gospodarka może wzrosnąć o prawie 4% w przyszłym roku w związku z napływem środków z KPO oraz oczekiwanymi niższymi stopami procentowymi. Minister zakłada, że 2025 będzie rokiem, w którym napływ unijnych środków z funduszu odbudowy będzie największy.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl