Dziennik Ekonomiczny: Tydzień krajowych danych

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Na zakończenie bardzo dobrego tygodnia, w trakcie którego wzrosła wiara w zakończenie cyklu podwyżek stóp w USA, notowania amerykańskich akcji i rentowności obligacji były stabilne. Dolar nieznacznie się osłabił – kurs EURUSD wzrósł w kierunku 1,09. W piątek złoty lekko się osłabił, odreagowując umocnienie z wcześniejszych dni – kurs EURPLN wzrósł do 4,39, a notowania USDPLN wahały się w wąskim zakresie wokół 4,03. Rentowności krajowych obligacji nie uległy znaczącym zmianom. 
  • Ten tydzień przyniesie dużą dawkę krajowych danych, która umożliwi ocenę kondycji polskiej gospodarki na początku 4q23. Spodziewamy się, że zobaczymy w nich wiele oznak ożywienia gospodarczego. Szacujemy, że sprzedaż detaliczna (śr.) w październiku powróciła w rejony wzrostowe (0,5% r/r), zgodnie z naszym scenariuszem zakładającym odbicie konsumpcji w 4q23. Wydatki najpewniej były wspierane przez utrzymującą się solidną dynamikę wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (11,5% r/r; wt.), w szczególności wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym. Dynamikę płac w październiku mogły podwyższać wcześniejsze wypłaty premii świątecznych. Jednocześnie popyt na pracę pozostaje ograniczony, czego oznaką będzie oczekiwana przez nas stabilizacja zatrudnienia (0% r/r) trzeci miesiąc z rzędu. Wzrost realnych dochodów w warunkach stabilnej sytuacji na rynku pracy, w tym niskiej stopy bezrobocia (pt.), którą szacujemy na poziomie 5,0% w październiku, powinien przełożyć się na dalszą poprawę koniunktury konsumenckiej (śr.). Po stronie podażowej oczekujemy, że dynamika aktywności w polskim przemyśle (wt.) była dodatnia (1,9% r/r), po raz pierwszy od stycznia 2023. Odsezonowany poziom produkcji rósł w ostatnich dwóch miesiącach (m/m), a wynik w październiku był dodatkowo wspierany przez korzystny układ dni roboczych. W tym układzie kalendarzowym produkcja budowlano-montażowa (śr.) najpewniej odnotowała kolejny solidny wzrostu w ujęciu rocznym (9,8% r/r), przede wszystkim w segmencie inżynierii lądowej. Dalsze odwracanie się negatywnego szoku kosztowego powinno z kolei przełożyć się na pogłębienie spadku cen producenta do -3,4% r/r. W danych o podaży pieniądza M3 spodziewamy się przyspieszenia dynamiki kredytów hipotecznych wobec niższych stóp procentowych oraz wsparcia związanego z programem Bezpieczny Kredyt. W tym tygodniu (czw) poznamy również wyniki dużych firm (50+ pracowników) za 3q23, w tym dane o rentowności i inwestycjach.
  • W centrum uwagi globalnych inwestorów znajdzie się protokół z listopadowego posiedzenia FOMC (wt.), który pomoże rozstrzygnąć na ile uzasadniona jest rosnąca w ostatnim czasie wiara w zmianę nastawienia Fed. Brak podwyżki w listopadzie sugeruje, że wydźwięk minutes może być jeszcze bardziej wyważony niż we wrześniu, co w świetle ostatnich dobrych danych inflacyjnych powinno wzmocnić przekonanie o zakończeniu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w USA.
  • Zestaw danych makro z zagranicy będzie zawierać m.in. wskaźniki koniunktury, przede wszystkim wstępne PMI za listopad (czw.). Konsensus spodziewa się niewielkiej poprawy zarówno przemysłowego jak i usługowego PMI dla strefy euro po słabych wynikach dla obu sektorów w październiku, na których ciążyły gorsze nastroje we francuskich firmach. Poprawa indeksów w zbliżonej skali jest oczekiwania również w Niemczech. To, że przemysł niemiecki może wychodzić z dołka sygnalizuje alternatywny wskaźnik, indeks Ifo, który zostanie opublikowany w piątek. Tymczasem sektor usługowy w USA balansuje na granicy stagnacji, a konsensus spodziewa się nieznacznego spadku PMI do 49,8 pkt. z granicznego poziomu 50 pkt, odnotowanego w październiku. Po stronie popytowej poznamy wstępne dane o koniunkturze konsumenckiej w strefie euro (śr.). Konsensus spodziewa się nieznacznego wzrostu wskaźnika, choć nastroje pozostają słabe, w szczególności w zakresie oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Warto będzie zwrócić uwagę na zrewidowany indeks Michigan w USA (śr.), którego wstępny szacunek pokazał głębsze niż zakładano pogorszenie nastrojów m.in. na bazie rosnących oczekiwań inflacyjnych, stojących nieco w kontrze do tego, co obserwujemy w danych o inflacji.
  • W regionie uwaga będzie skupiona wokół posiedzenia węgierskiego banku centralnego (wt.). MNB najpewniej będzie kontynuować obniżki stóp procentowych w warunkach obniżającej się inflacji, poprawiającej się równowagi zewnętrznej i aprecjacji forinta. Podobnie jak konsensus spodziewamy się obniżki stóp o 75pb. Decyzję w zakresie polityki pieniężnej podejmie również szwedzki Riksbank (czw.), który najpewniej podwyższy stopy. Po ostatnim posiedzeniu oceniono, że presja inflacyjna pozostaje zbyt wysoka, a prognozowana przez Riksbank ścieżka stóp zakładała kontynuację podwyżek. Z kolei w czwartek oczekujemy kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych w Turcji (obecnie 35%).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Inflacja HICP w strefie euro w październiku została potwierdzona na poziomie 2,9% r/r (vs 4,3% r/r we wrześniu). Tym samym, wzrost cen jest najwolniejszy od lipca 2021. Szacunek inflacji bazowej również nie zmienił się (4,2% r/r). Na poziomie całej UE najwyższa inflacja została odnotowana na Węgrzech, a także w Czechach, gdzie zadziałały efekty bazy związane z zamrożeniem cen energii w analogicznym miesiącu 2022. Inflacja HICP w Polsce wyniosła 6,3% r/r. Wskaźniki inflacji poniżej zera, oznaczające spadek cen, odnotowano w Danii, Holandii i Belgii, co obrazuje przede wszystkim spadek cen energii i wynika w dużej mierze z innej metodyki w ich raportowaniu na potrzeby tego wskaźnika.
  • POL: Kotecki (RPP) powiedział, że zakłada, iż Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych, ani w grudniu, ani w styczniu, a dopiero w lutym może pojawić się taka możliwość. Dodał jednocześnie, że najbardziej prawdopodobny termin powrotu do dyskusji o obniżkach stóp procentowych to marzec 2024, gdy znana będzie kolejna projekcja PKB i inflacji. L.Kotecki ocenił, że listopadowa decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian jest jak najbardziej zasadna, biorąc pod uwagę, że czynniki ryzyka dla inflacji są niesymetryczne.
  • POL: Domański (Koalicja Obywatelska, wskazywany jako kandydat na Ministra Finansów) ocenił, że od przyszłego roku 5-procentowa stawka VAT na żywność powinna zostać przywrócona, dodając, że zniesienie zerowej stawki jest założone w projekcie budżetu opracowanym przez poprzedni rząd. Wskazał, że realizacja obietnic wyborczych wymaga dodatkowych dochodów, a znormalizowana stawka VAT na żywność mogłaby być ich źródłem. W odniesieniu do wakacji kredytowych nie wykluczył, że pewna forma tego rozwiązania będzie utrzymana, ale powinna być skierowana do osób najbardziej potrzebujących wsparcia. W ocenie A.Domańskiego w Polsce jest jeszcze przestrzeń do obniżek stóp procentowych o 25-50pb.
  • USA: Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów w listopadzie wzrosła o 1,9% (do 1,372 mln ze zrewidowanych w dół 1,346 we wrześniu), czemu towarzyszył wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę o 1,1% (do 1,487 mln z 1,471 w sierpniu). Dane były lepsze od oczekiwań, w szczególności konsensus spodziewał się spadku liczby pozwoleń na budowę. Niedostateczna podaż na rynku mieszkaniowym generuje popyt na nowe budownictwo, pomimo wysokich kosztów finansowania wynikających z wcześniejszych podwyżek stóp procentowych Fed.
  • USA: Członek zarządu Fed M.Barr stwierdził, że decydenci w FOMC są prawdopodobnie blisko zakończenia „kampanii podwyżek stóp procentowych”, a ryzyko zacieśnienia polityki pieniężnej zbyt silnie w większym niż wcześniej stopniu równoważy się z ryzykiem dokonania zbyt małego zacieśnienia.
  • CHN: Banki komercyjne utrzymały bez zmian benchmarkowe stopy procentowe (1- i 5-letnie prime lending rate na poziomie odpowiednio 3,45% i 4,20%). Decyzja była zgodna z oczekiwaniami, po tym jak w zeszłym tygodniu PBoC nie zmienił średnioterminowej stopy procentowej (medium-term lending facility rate 2,95%). Łącznie decyzje te mogą oznaczać zakończenie wspierania gospodarki przez obniżki stóp procentowych m.in. ze względu na obawy o rentowność banków, presję na juana i odpływ kapitału. Tym samym większy nacisk w polityce gospodarczej może być nastawiony na inne instrumenty, w tym zwiększenie napływu pieniądza (kredytu) do gospodarki.
  • ITA: Agencja ratingowa Moody’s utrzymała rating Włoch na poziomie Baa3 (najniższy poziom powyżej „ratingu śmieciowego”), ale podwyższyła perspektywę z negatywnej do stabilnej, co zmniejsza presję rynkową i obawy o kondycję włoskiego długu. Agencja uzasadniła decyzję stabilizacją perspektyw rozwojowych gospodarki, stabilnością sektora bankowego oraz dynamiki zadłużenia. Poprawa tych ocen wynikała m.in. z realizacji inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz ograniczenia skali ryzyka po stronie cen i dostępności nośników energii.
  • ARG: Zdecydowanym zwycięzcą wyborów prezydenckich w Argentynie został J.Milei (56% głosów). Nowy libertariański prezydent obiecywał w kampanii wyborczej realizację radykalnych reform, m.in. likwidację banku centralnego oraz peso, a w konsekwencji dolaryzację gospodarki czy szybką redukcję deficytu fiskalnego i zmniejszenie wydatków publicznych. Argentyna zmaga się z kryzysem wysokiej inflacji (oficjalnie 143% r/r w październiku), a ponad 40% obywateli osiąga dochody poniżej progu ubóstwa.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl