Dziennik Ekonomiczny: To jeszcze nie stagflacja

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Tydzień na rynkach rozpoczął się względnie spokojnie, w oczekiwaniu na decyzję EBC oraz dane inflacyjne z USA. Złoty ponownie stracił, ale nie był jedyną walutą w regionie, która traciła na wartości – w podobnej skali osłabiała się czeska korona. Zyskiwał natomiast forint. Krzywa rentowności krajowych obligacji nadal się wystramiała za sprawą głębszego spadku rentowności na krótszym końcu.
  • Dziś poznamy wrześniowy indeks ZEW, mierzący oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów. Konsensus wskazuje na spadek po nieznacznym wzroście w sierpniu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Długo wyczekiwana aktualizacja prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej, istotna w kontekście wyniku czwartkowego posiedzenia EBC, nie przyniosła dużych rewizji. Inflacja HICP w strefie euro w 2023 ma wynieść 5,6% r/r (rewizja w dół o 0,2pp), a w 2024 powinna się obniżyć do 2,9% r/r (rewizja o +0,1pp). Dynamika PKB w strefie euro ma wzrosnąć z 0,8% w 2023 do 1,3% w 2024. W obu latach prognozowany wzrost PKB jest o 0,3pp niższy od wcześniejszych szacunków. Wsparciem wzrostu w 2024 będzie spadek inflacji i odbudowa realnych dochodów przy stabilnej sytuacji na rynku pracy, podczas gdy prognozy KE dot. popytu zagranicznego pozostają ostrożne. Rewizje prognoz wynikają głównie z napływu nowych danych, a założenia i scenariusz prognostyczny nie zmieniły się znacząco.
  • Spośród 6 największych gospodarek UE, dla których wczoraj KE opublikowała prognozy, spadek PKB w 2023 oczekiwany jest tylko w Niemczech (o 0,4%), a najwyższy wzrost zaobserwujemy w Hiszpanii (2,2%). W Polsce w 2023 przewidywany jest wzrost PKB o 0,5% (rewizja w dół z 0,7%), a w 2024 ma nastąpić poprawa koniunktury i przyspieszenie wzrostu do 2,7%. Wsparciem będą konsumpcja i inwestycje.
  • Gentiloni (komisarz ds. gospodarki) komentując prognozy zaznaczył, że UE nie mierzy się jeszcze ze stagflacją. W jego ocenie spowolnienie gospodarcze jest - jak na skalę wyzwań - umiarkowane, a wzrost PKB w 2024 powinien przyspieszyć.
  • POL: Rząd za pomocą rozporządzenia MKiŚ wprowadził obniżkę cen energii dla gospodarstw domowych o 12%. Obniżka będzie obowiązywać z mocą wsteczną, od początku tego roku (wcześniej proponowana w ustawie o gwarancjach finansowych dla NABE obniżka wynosiła 5%). Minister J.Sasin powiedział, że skala nowej redukcji cen prądu wynika z "oceny sytuacji i możliwości pokrycia kosztów z jednej strony przez środki budżetowe, z drugiej przez spółki energetyczne". Rozporządzenie wchodzi w życie po 7 dniach od ogłoszenia. Zakładamy, że obniży to inflację od września br. o ok. 0,5pp.
  • POL: Na koniec 2q23 liczba wolnych miejsc pracy w Polsce zmniejszyła się o  1,5% q/q i 24,2% r/r. Wolnych miejsc było 113,2 tys. i dysponowało nimi 5,8% podmiotów gospodarki narodowej. Dane sygnalizują schłodzenie popytu na pracę. Wskaźnik wolnych miejsc pracy (określający udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie miejsc pracy, tj. obsadzonych i wolnych) nie zmienił się jednak wobec poprzedniego kwartału i wyniósł 0,9% (a wobec 2q23 spadł o 0,28 pp.).
  • POL: Badanie ankietowe NBP przeprowadzone wśród Polaków pracujących za granicą w 2022 wskazuje na coraz bardziej długoterminowy charakter emigracji z Polski do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii oraz poprawę pozycji Polaków na zagranicznych rynkach pracy. Pomimo procesu niwelowania dysproporcji wynagrodzeń pomiędzy Polską i UE siła nabywcza przeciętnych płac w analizowanych 3 krajach była o 40-80% wyższa niż w Polsce. Podobnie jak w latach poprzednich Polacy pracowali przede wszystkim jako rzemieślnicy i robotnicy wykwalifikowani.
  • CZE: Inflacja CPI w Czechach w sierpniu obniżyła się (po raz 7. z rzędu), do 8,5% r/r z 8,8% r/r w lipcu, zgodnie z oczekiwaniami. Względem lipca ceny wzrosły o 0,2% m/m. Wynikało to głównie z podwyżek cen paliw (o 7,7% m/m), kosztów użytkowania mieszkania (o 0,5% m/m) oraz cen wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Inflację obniżały natomiast sezonowe spadki cen żywności (w tym warzyw o 6,7% m/m). Silniejszy był wzrost cen usług (0,3% m/m i 9,4% r/r) niż towarów (0,2% m/m i 7,1% r/r). Dane były zgodne z prognozą CNB, przy czym wzrost cen żywności (r/r) był słabszy niż zakładano, a inflacja cen paliw zaskoczyła w górę (spadek r/r niższy niż oczekiwano). Inflacja bazowa obniżyła się do 6,0% r/r z 6,2% r/r w lipcu. Komentując wczorajsze dane, CNB zaznaczył, że na początku 2024 inflacja powinna się wyraźnie zbliżyć do celu wynoszącego 2%.
  • POL: Kotecki (RPP) zakłada, że po „dosyć radykalnej i niemieszczącej się w konwencjonalnej polityce pieniężnej” obniżce stóp we wrześniu, RPP zrobi pauzę w październiku. Stwierdził jednak, że nie wie, jaka decyzja zostanie podjęta, RPP nie ma rozpisanych kroków i kolejne decyzje będą kształtowane w oparciu o aktualne dane.
  • POL: P.Litwiniuk (RPP) powiedział, że decyzja o obniżce stóp we wrześniu była przedwczesna. Według niego inflacja jest nadal uporczywa i daleka od celu.
  • POL: Buda (MRiT) powiedział, że po obniżce stóp procentowych przez RPP o 75pb wciąż aktualne jest rozważanie przez rząd możliwości wydłużenia wakacji kredytowych na początek 2024. Decyzja może zostać ogłoszona w najbliższych dniach.
  • POL: Państwowy Dług Publiczny na koniec 2q23 wyniósł 1,242 mld PLN, co oznacza wzrost o 2,6% q/q. Zmiana wynikała ze wzrostu zadłużenia podsektora rządowego (+2,8% q/q) i podsektora samorządowego (+0,8% q/q) oraz spadku zadłużenia podsektora ubezpieczeń społecznych (-7,3% q/q). Relacja długu instytucji rządowych i samorządowych do PKB na koniec 2q23 wyniosła 48,4% (wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,3pp).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl