Dziennik Ekonomiczny: Światełko w tunelu

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie po największym od lat ataku Hamasu na Izrael działał w stronę wzrostu awersji do ryzyka, ale sygnały, że Fed może już nie podwyższać stóp przeważyły i nastąpiła poprawa nastrojów inwestycyjnych. W trakcie europejskiej sesji indeksy giełdowe spadały, ale później apetyt na ryzyko odżył i główne indeksy na Wall Street zamknęły się na plusie. Wyraźnie wzrostowa była też dzisiejsza sesja na azjatyckich rynkach akcji. Dolar początkowo się wczoraj umacniał, ale w dalszej części dnia EURUSD wzrastał z dziennego minimum na 1,052 do 1,057. Ceny ropy lekko spadły po wcześniejszym wzroście w reakcji na ataki Hamasu. Treasuries wyraźnie odreagowały wcześniejsze osłabienie, ze spadkiem rentowności o blisko 20pb. Pomogła specyficzna mieszanka w postaci apetytu na bezpieczne amerykańskie papiery skarbowe w obliczu wzrostu ryzyka geopolitycznego, a jednocześnie złagodzenie tonu wypowiedzi płynących z Fed (P.Jefferson i L.Logan). Rentowności krajowych obligacji były wcześniej w trakcie dnia jeszcze pod presją wzrostową. Na tle innych walut w regionie dobrze radził sobie wczoraj złoty. EURPLN w pierwszej części dnia był względnie stabilny, a następnie obniżał się i osiągnął dzienne minima poniżej 4,56. Forint i czeska korona nie nadążały za złotym. W efekcie, kursy HUFPLN i CZKPLN wyraźnie spadły.
  • Dzisiaj polecamy uwadze wskaźniki inflacyjne z regionu (Czechy i Węgry) za wrzesień. Prognozy wskazują na wyraźny spadek tempa wzrostu cen. Na Węgrzech oczekiwany jest spadek dwunastomiesięcznej inflacji CPI o 4pp, a w Czechach o 1pp. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to realna stopa procentowa liczona ex-post stanie się na Węgrzech dodatnia, a w Czechach będzie prawie na plusie. Dane inflacyjne z Czech będą ważne w kontekście rosnącego apetytu na obniżkę stóp CNB przed końcem roku. Według ankiety banku centralnego przeprowadzonej wśród analityków finansowych pierwsza obniżka może mieć miejsce już w listopadzie lub na początku przyszłego roku. Z protokołu z wrześniowego posiedzenia wynika, że przynajmniej 3 członków zarządu CNB widzi możliwość obniżek stóp jeszcze przed końcem 2023.
  • Na dziś zaplanowane są wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych: Villeroy z EBC oraz Bostic i Waller z Fed.
  • Oprócz danych i wypowiedzi bankierów centralnych poznamy też nowe prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (kolejna edycja World Economic Outlook), które dadzą kompleksowe spojrzenie na perspektywy światowej gospodarki.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Produkcja przemysłowa w sierpniu obniżyła się o 0,2% m/m, słabiej niż miesiąc wcześniej (-0,6% m/m). Dane były jednak nieco gorsze od oczekiwań - konsensus wskazywał na stabilizację produkcji na poziomie sprzed miesiąca. W największym stopniu do spadku przyczyniło się ograniczenie produkcji w sektorze energetycznym i budowlanym. Produkcja po wyłączeniu budownictwa i energetyki wzrosła o 0,5% m/m. Pozytywne sygnały zaczęły płynąć z przemysłu motoryzacyjnego, gdzie nastąpił wzrost produkcji o 7,6% m/m (po spadku w lipcu o 9,4% m/m). W ujęciu r/r produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 2%, czyli nieco mocniej niż w lipcu (-1,7%). Dane wskazują, że w niemieckim sektorze przemysłowym trwa recesja, jednak pojawiają się sygnały, iż może ona dobiegać końca. Wskazują na to powoli odbudowujące się zamówienia, wzrost produkcji w kluczowej branży motoryzacyjnej, czy spadek pesymizmu w bieżących badaniach koniunktury.
  • EUR: Indeks Sentix, obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro, obniżył się w październiku do -21,9 pkt. z -21,5 pkt. miesiąc wcześniej. Mimo spadku, wskaźnik zaskoczył pozytywnie. Konsensus wskazywał na -23,0 pkt. Z jednej strony, uwagę zwraca silny spadek ocen obecnej sytuacji, do ‑27,0 pkt., a więc do najniższego poziomu od listopada 2022. Z drugiej strony, wyraźnie poprawiły się oczekiwania, których indeks wzrósł o 4,2pp do -16,8 pkt. wobec -21,0 pkt. miesiąc wcześniej.
  • ŚWIAT: Nagrodę im. A.Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymała C.Goldin za badania nad czynnikami wyjaśniającymi różnice w wynagrodzeniach i zatrudnieniu między kobietami i mężczyznami. Laureatka wykorzystała dane z ponad 200 lat, aby pokazać, że chociaż dysproporcje w wynagrodzeniach można historycznie wytłumaczyć różnicami w wykształceniu i wyborach zawodowych, to obecnie istnieją one głównie między mężczyznami i kobietami zajmującymi analogiczne stanowiska i powstają wraz z narodzinami pierwszego dziecka.
  • POL: Prezes NBP, A.Glapiński, powiedział, że inflacja w październiku spadnie poniżej 7% r/r, a problem dużej inflacji mamy za sobą. Glapiński odniósł się też do kwestii gromadzenia przez NBP rezerw walutowych w złocie. Według Prezesa są to działania stabilizujące pozycję polskiej waluty i polskiej gospodarki. Ponadto, szef banku centralnego zwrócił uwagę, że NBP nie dąży do żadnego konkretnego poziomu kursu walutowego i ocenił, że jest on „zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki”.
  • EBC: H.deCos (EBC) powiedział, że bezprecedensowe podwyżki stóp procentowych w strefie euro (trwające od lipca 2022) mają duży wpływ na warunki finansowania, widać ich oddziaływanie na gospodarkę i będzie ono kontynuowane.
  • USA: Logan (Fed w Dallas, głosująca członkini FOMC) oceniła, że niedawne zacieśnienie warunków finansowych jest substytutem dodatkowych podwyżek stóp Fed. Jej zdaniem zmiana premii terminowej miała duży wpływ na ostanie ruchy na amerykańskiej krzywej dochodowości. Szefowa Fed w Dallas podkreśliła, że władze monetarne są skupione na przywróceniu stabilności cen, co będzie wymagało zmiany układu sił na rynku pracy. P.Jefferson (wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej) powiedział z kolei, iż postrzega wzrost rentowności obligacji skarbowych jako czynnik potencjalnie ograniczający aktywność w gospodarce, podkreślił jednak, że inflacja pozostaje zbyt wysoka.
  • USA: Barr (wiceprezes Fed ds. nadzoru) wypowiedział się pozytywnie o propozycji organów regulacyjnych, znacznie zwiększającej wymogi kapitałowe dla największych banków na Wall Street. Przyznał, że może to skutkować wyższymi kosztami finansowania, ale też umożliwi bankom absorbcję większych strat.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl