Dziennik Ekonomiczny: Stopy w Szwecji i Turcji bez zmian?

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Początek tygodnia przyniósł wzrosty indeksów akcji w Europie i USA. Nastroje za oceanem wspierało oczekiwanie na piątkowe wystąpienie prezesa J.Powella w Jackson Hole, który może zapowiedzieć obniżkę stóp we wrześniu. Dolar osłabiał się wobec euro, a indeks walut rynków wschodzących osiągnął wczoraj historyczny szczyt napędzany głównie przez wzrosty azjatyckich walut do dolara. Zyskiwał również złoty, który pod koniec dnia umocnił się do 3,86 za dolara i pozostawał względnie stabilny względem euro (EURPLN oscylował wokół 4,27). Rentowności obligacji na rynkach bazowych nie zmieniły się istotnie, a w Polsce lekko wzrosły.
  • Dziś w Stanach Zjednoczonych uwagę przyciągną konwencja Partii Demokratycznej w Chicago oraz wypowiedzi głosujących członków FOMC: R.Bostic oraz M.Barr. Mają one znaczenie zwłaszcza w kontekście zbliżającego się wrześniowego posiedzenia, na którym rynek oczekuje pierwszej obniżki stóp procentowych.
  • Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmą dziś szwedzki Riksbank i Bank Turcji. W przypadku Riksbanku rynek wycenia obniżkę o 25pb, my natomiast uważamy, że cykl obniżek rozpocznie się we wrześniu. Bank ostatnio złagodził forward guidance (zapowiedź 2-3 obniżek stóp w 2h24 wobec 2 sygnalizowanych wcześniej). Oczekujemy, że na koniec roku stopa procentowa w Szwecji wyniesie 3,0%. Z kolei Bank Turcji najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe bez zmian ze stopą benchmarkową na poziomie 50%.
  • W strefie euro opublikowane zostaną finalne dane o inflacji HICP za lipiec. Wstępny szacunek wskazywał na przyspieszenie wzrostu cen konsumpcyjnych do 2,6% r/r z 2,5% w czerwcu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w lipcu (pokazujący perspektywy na najbliżej 3-6 miesięcy) obniżył się o 0,6% m/m, nieco silniej niż oczekiwano (-0,4) i mocniej niż w czerwcu (‑0,2).
  • EU/POL: W 1q24 emisje gazów cieplarnianych w gospodarce UE spadły o 4% r/r i wyniosły 894 mln ton ekwiwalentu CO2. Redukcja miała miejsce w 20 krajach, przy czym w 8 z nich związana była ze spadkiem produkcji i PKB. Polska była jednym z 12 państw, które ograniczyły emisje przy utrzymaniu wzrostu gospodarczego. Poza Polską znalazły się w niej Bułgaria, Belgia, Dania, Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry, Portugalia, Słowacja, Szwecja i Chorwacja.
  • EU: Wstępne dane Eurostatu wskazują, że w 2023 produkcja węgla spadła o 22% r/r a jego zużycie o 23% r/r. Spadek zużycia węgla w ub.r. o ponad 100 mln ton był jednym z najwyższych w historii. Węgiel kamienny od 2 lat nie jest głównym surowcem wykorzystywanym w produkcji energii w UE– w 2022 wyprzedziła go energia słoneczna. Głównymi konsumentami węgla w UE były Niemcy (37%) i Polska (27%).
  • EUR: O.Rehn (EBC, Bank Finlandii) zasugerował, że EBC może być zmuszony do ponownego obniżenia stóp procentowych we wrześniu ze względu na utrzymującą się słabość gospodarczą w strefie euro. Zauważył również, że wzrost gospodarczy w regionie jest zagrożony, a ożywienie w sektorze produkcyjnym nie jest pewne. Ostrzegł przy tym, że osiągnięcie celu EBC dotyczącego inflacji na poziomie 2% może być trudne.
  • USA: K.Harris planuje podnieść podatek dochodowy dla korporacji do 28%, z 21% jeżeli zostanie wybrana w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Kandydatka planuje utrzymać zapowiedziane wcześniej przez J.Bidena rozwiązanie, którego celem jest zwiększenie wpływów podatkowych. Plany K.Harris mocno kontrastują z zapowiedziami D.Trumpa, który chce obniżyć podatek korporacyjny do 15%.
  • USA: N.Kashkari (Fed Minneapolis, bez prawa głosu w FOMC), rozważa możliwość obniżenia stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu Rezerwy Federalnej w obliczu rosnącego ryzyka osłabienia rynku pracy. Obawy dotyczące potencjalnego spowolnienia gospodarczego nasiliły się po wzroście stopy bezrobocia do 4,3% w lipcu. Jednocześnie przyznaje, że podchodzi do kwestii ewentualnych obniżek stóp z dużą ostrożnością, zaznaczając, że nie widzi potrzeby obniżenia ich o więcej niż 25pb jednorazowego obniżenia ich o więcej.
  • POL: Według MFiPR do 18 sierpnia podpisano ponad 6 tys. umów na 23,1% funduszy UE z polityki spójności na lata 2021-2027. To umowy o dofinansowanie projektów o wartości 93,8 mld PLN, w tym 74,1 mld PLN dofinansowania UE.
  • POL: Biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformowało, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, otrzyma w latach 2025-2030 ok. 60 mld PLN wsparcia publicznego na realizację elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. Pierwszy reaktor tej elektrowni powinien ruszyć w 2035.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl