Dziennik Ekonomiczny: Stopa bezrobocia rośnie do 5%

Pobierz raport

 

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Nastroje na Wall Street poprawiły się wczoraj, po uspokajających wypowiedziach przedstawicieli Fed. Kontrakty na S&P500, Dow Jones Industrial i Nasdaq powróciły do wzrostów. Na europejskich giełdach kontynuowane były spadki. Dolar umocnił się wobec euro. Sentyment globalny nie sprzyjał walutom naszego regionu, złoty w ciągu dnia osłabiał się, pod koniec dnia EURPLN powrócił w okolice 4,31, a USDPLN przesunął się w górę, do 3,94. Notowane na początku tygodnia spadki rentowności obligacji wyhamowały.
  • Dziś odbędzie się posiedzenie banku centralnego Rumunii. Po pierwszej w tym cyklu obniżce stóp, która nastąpiła w lipcu, bank podkreślał wysoką niepewność, w szczególności w zakresie polityki fiskalnej (konsolidacji nie sprzyjają wybory prezydenckie i parlamentarne, które odbędą się w listopadzie i grudniu), a zarząd banku mówił wprost o ostrożnym obniżaniu stóp procentowych. Wobec tego spodziewamy się zachowawczej postawy NBR i pozostawienia stóp bez zmian. Kolejnej obniżki oczekujemy w październiku - takiej decyzji powinny sprzyjać oczekiwane przez nas wrześniowe obniżki stóp w USA i strefie euro.
  • Po wczorajszych dobrych danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle, dziś opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej i bilansie handlowym Niemiec za czerwiec. Z regionu napłyną informacje o kondycji przemysłu węgierskiego w czerwcu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Według szacunku MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wzrosła do 5,0% z 4,9% w czerwcu i wobec oczekiwań, że utrzyma się na niezmienionym poziomie. Liczba bezrobotnych zwiększyła się w ciągu miesiąca o 4,2 tys. Z reguły o tej porze roku obserwujemy spadki. Wzrost bezrobocia to jednak w większym stopniu niż efekt wzrostu liczby bezrobotnych skutek spadku mianownika, czyli szacowanej przez GUS liczby aktywnych zawodowo, o ponad 200 tys. Taka wahliwość nie jest nietypowa, ale z reguły jest odwracana w kolejnym miesiącu. Odsezonowana przez nas stopa bezrobocia wzrosła w okolice 5,1%. Z pozytywów – dane ministerstwa wskazują na wzrost liczby ofert pracy o 3,5% r/r.
  • GER: Zamówienia w przemyśle w czerwcu wzrosły o 3,9% m/m, silniej niż oczekiwano (kons.: 0,5% m/m), po spadku o 1,7% m/m w maju. Źródłem niespodzianki był popyt na produkcję przemysłu motoryzacyjnego (wzrost o 9,3% m/m), wyrobów z metali (+9,8% m/m) oraz samoloty, statki i pociągi (o 11,7% m/m). Nowe zamówienia pochodziły głównie z kraju, a wzrost zapotrzebowania na eksport niemieckich wyrobów przemysłowych wyniósł zaledwie 0,4% m/m. W czerwcu poziom zamówień był wciąż niższy niż przed rokiem (o 11,8% r/r), a w całym 2q24 popyt skurczył się o 1,4% q/q.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna pozostaje w stagnacji - w czerwcu obniżyła się o 0,3% m/m i była niższa niż oczekiwano (kons.: 0,1% m/m). Spadek względem maja wynikał z ograniczenia sprzedaży żywności, alkoholu i tytoniu oraz - w mniejszym stopniu - towarów nieżywnościowych (z wyłączeniem paliw). Wzrosła natomiast sprzedaż na stacjach benzynowych. W ujęciu rocznym również nastąpił spadek sprzedaży - o 0,3%. Obserwowana w ostatnim czasie istotna poprawa koniunktury konsumenckiej, połączona z obniżkami stóp EBC, powinna skutkować ożywieniem popytu ze strony konsumentów i poprawą wyników sprzedaży detalicznej.
  • POL: Temperatura rynku nieruchomości, mierzona popytem na kredyty hipoteczne, spada, chociaż nie tak gwałtownie jak można się było obawiać. W lipcu, wg BIK, o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 30,63 tys. osób. To około 30% mniej niż rok wcześniej, kiedy ruszył Bezpieczny Kredyt 2%, ale wyraźnie więcej niż przeciętnie od paź.2021, a więc początku podwyżek stóp NBP. Łączna wartość zapytań o kredyty była o ¼ niższa niż rok wcześniej – skalę spadku popytu łagodzi wzrost cen nieruchomości, zwiększający wartość przeciętnego kredytu. Zakładamy, że ze względu na wysoką bazę, skala spadku popytu na kredyty hipoteczne w ujęciu r/r w dalszej części roku się pogłębi, ale 2025 przyniesie powrót do trendu wzrostowego.
  • USA: Deficyt handlowy w czerwcu wyniósł 73,1 mld USD i po raz pierwszy od marca zmniejszył się względem poprzedniego miesiąca (w maju deficyt wyniósł 75,0 mld USD). Czerwcowe dane zamykają kwartał, w którym handel zagraniczny wg wstępnych szacunków odjął najwięcej od wzrostu PKB od początku 2022.
  • CZE: Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 4,4% r/r (sa), w porównaniu do zrewidowanego w dół wzrostu o 3,0% r/r w maju. Wyraźna poprawa nastąpiła w sprzedaży towarów nieżywnościowych, która wzrosła o 6,4% r/r w czerwcu, w porównaniu do wzrostu o 3,1% r/r w maju. Sprzedaż paliw również uległa poprawie, rosnąc o 2,5% r/r w czerwcu, podczas gdy w maju odnotowano spadek o 0,3% r/r. Jedyną główną kategorią, która odnotowała słabsze wyniki, była sprzedaż żywności, której wzrost wyhamował z 4,1% r/r w maju do 2,5% r/r.
  • ROM: Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła, powyżej oczekiwań, o 10,0% r/r (sa) względem 6,2% r/r w maju. Był to najsilniejszy wzrost od sierpnia 2021, napędzany dalszym wzrostem sprzedaży żywności i napojów bezalkoholowych o 5,7% r/r, produktów nieżywnościowych o 13,3% r/r oraz paliw samochodowych o 10,2% r/r.
  • HUN: W czerwcu wolumen sprzedaży detalicznej spowolnił do 2,6% r/r (sa) w porównaniu do 3,6% r/r w maju. Sprzedaż żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła o 3,2% r/r, a towarów nieżywnościowych o 3,6% r/r. Sprzedaż paliw zwiększyła się o 0,5% r/r. Dane są niekorzystne dla bieżącego wzrostu gospodarczego, pokazując, że mimo istotnego wzrostu płac realnych, konsumpcja gospodarstw domowych pozostaje niska, a dodatkowe środki są przeznaczane na oszczędności.
  • CZE: Produkcja przemysłowa skurczyła się w czerwcu o 3,4% r/r, po spadku o 3,2% r/r w maju. Był to czwarty z rzędu spadek produkcji przemysłowej w Czechach, jednak słabszy niż się obawiano (kons.: -6,0% r/r). W ujęciu miesięcznym (sa) aktywność w przemyśle wzrosła o 0,7%, częściowo rekompensując majowy spadek.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl