Dziennik Ekonomiczny: Spadek inflacji poprawia nastroje

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynki akcji w Europie, a potem w USA, rosły wczoraj na fali optymizmu wywołanego przez silniejszy od oczekiwań spadek brytyjskiej inflacji, która jest najniższa od 15 miesięcy. Nastrojów nie popsuły gorsze od oczekiwań wyniki amerykańskich banków, w tym fatalny rezultat Goldman Sachs. Coraz powszechniejsza wiara w szybkie zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych Fed wspierała rynek obligacji. Dolar umacniał się względem koszyka walut, a kurs EURUSD spadł poniżej 1,12. Złoty po wyboistej sesji ostatecznie lekko się umocnił – EURPLN spadł do 4,44, a USDPLN lekko wzrósł za sprawą globalnego umocnienia dolara. Rentowności krajowych obligacji wzrosły wzdłuż krzywej. Juan umocnił się po tym, jak bank centralny zwiększył swoje wsparcie dla zarządzanej waluty, oferując wyższy niż oczekiwano kurs referencyjny i zmianę ograniczeń kapitałowych, aby przyciągnąć napływ kapitału.
  • Rozpoczynająca się dziś seria publikacji czerwcowych danych z krajowej gospodarki powinna potwierdzić, że aktywność gospodarcza pod koniec 2q23 pozostawała przytłumiona. Szacujemy, że produkcja przemysłowa w czerwcu obniżyła się o -1,6% r/r wobec -3,2% r/r w maju. Kontynuowana zapewne była silna dezinflacja na poziomie producentów, chociaż dynamika PPI prawdopodobnie pozostała dodatnia (0,7% r/r wobec 3,1% r/r w maju). Produkcja budowlano fluktuuje wokół zera – szacujemy, że w czerwcu wzrosła o 1% r/r wobec spadku o 0,7% r/r w maju. Dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw pokażą wg naszej prognozy nadal wysoki wzrost nominalny płac (11,9% r/r vs 12,2% r/r w maju) i, po roku spadków, powrót do wzrostu płac w ujęciu realnym (wobec inflacji CPI na poziomie 11,5%). Zatrudnienie w czerwcu wzrosło wg naszego szacunku o 0,4% r/r, podobnie jak w maju. Poza standardowymi publikacjami warto też zwrócić uwagę na zaplanowaną na dziś publikację Prognozy ludności na lata 2023-2060.
  • W globalnym kalendarzu makro na uwagę zasługiwać będzie niemiecka inflacja PPI za czerwiec, która wg konsensusu obniżyła się do 0,0% r/r vs 1,0% r/r w maju. Interesujący będzie wynik posiedzenia banku centralnego Turcji, który zapewne będzie kontynuować rozpoczęte w czerwcu zacieśnienie monetarne w ramach szerszego piwotu w polityce gospodarczej. Konsensus wskazuje na wzrost stopy bazowej do 20% z 15%. W USA poznamy kolejne dane z rynku nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym) oraz cotygodniowy raport o bezrobociu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EU: Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu spadła do 5,5% r/r z 6,1% r/r w maju. Z kolei inflacja bazowa (bez żywności, energii i używek) wzrosła do 5,5% r/r z 5,3% r/r w maju (głównie za sprawą efektów statystycznych wynikających z zeszłorocznej obniżki cen biletów kolejowych w Niemczech). W obu przypadkach odczyty były o 0,1pp wyższe od szybkiego szacunku. Pomimo tego, dane potwierdzają nasilanie się procesów dezinflacyjnych, czego dowodem jest obniżający się impet (krótkoterminowy trend) obydwu miar inflacji. Z perspektywy EBC dane powinny wspierać frakcję gołębią i zmniejszać prawdopodobieństwo kontynuacji cyklu podwyżek stóp po praktycznie przesądzonej już podwyżce przyszłym tygodniu. W rozbiciu geograficznym w dalszym ciągu najwyższa inflacja HICP w UE występuje w regionie EŚiW, a negatywnie pod tym względem wyróżniają się Węgry. Inflacja bazowa HICP na Litwie, Słowacji, w Polsce, Estonii i Czechach była w czerwcu bardzo zbliżona i wynosiła ok. 10% r/r. Systematyczne spadki inflacji bazowej w regionie CEE wynikają nie tylko z czynników czysto statystycznych (efekty wysokiej bazy), ale także ze stopniowego wygasania efektów drugiej rundy wywołanych przez szok na rynku energii oraz (z wyłączeniem Rumunii) z osłabienia popytu konsumpcyjnego.
  • POL: Koniunktura konsumencka w lipcu nadal się poprawiała, w porównaniu z czerwcem wzrósł zarówno wskaźnik bieżący, jak i wyprzedzający. Wskaźnik wyprzedzający jest już najwyżej od września 2021. Oceny bieżącej sytuacji pozostają nieco w tyle, ale w nich także widać wyraźną poprawę, odzwierciedlającą m.in. lepsze oceny sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i poprawiające się możliwości dokonywania ważnych zakupów. Dobra sytuacja na rynku pracy sprawa, że coraz mniejszy odsetek gospodarstw domowych obawia się wzrostu bezrobocia (w lipcu br. 22% wobec 35% rok temu). Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych nieznacznie wzrosły. Mimo tego, już „tylko” ok 40% konsumentów (vs 80% w szczycie) oczekuje utrzymania inflacji na obecnym poziomie lub jej wzrostu, a nieco ponad 50% konsumentów zakłada, że inflacja wyhamuje. Dane pokazują pewne zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Potwierdzają też, że fundamentalnie sektor konsumencki pozostaje silny, co umożliwi szybką odbudową konsumpcji w miarę spadku inflacji i powrotu realnego wzrostu wynagrodzeń.
  • UK: Inflacja CPI w czerwcu obniżyła się silniej od oczekiwań, do 7,9% r/r (kons. 8,2% r/r) z 8,7% r/r w maju. Obniżyła się również inflacja bazowa CPI, do 6,9% r/r, przy oczekiwaniach na stabilizację na poziomie z maja (7,1% r/r). Istotna z punktu widzenia BoE inflacja usługowa obniżyła się do 7,2% r/r wobec 7,4% w maju. Bank Anglii obawia się, że nadal przyspieszający wzrost płac zakotwiczy procesy inflacyjne w tym sektorze na wysokim poziomie. Pozytywnym sygnałem jest też znaczne wyhamowanie impetu inflacji (zmiany % m/m). W ujęciu miesięcznym indeks CPI wzrósł o 0,1%, CPI bazowy o 0,2%. Różne miary wskazują, że czerwcowy impet inflacyjny był jednym z najsłabszych od wybuchu pandemii. W dużej mierze przyczyniły się do tego spadki cen paliw (o 2,6% m/m) i ograniczony wzrost cen żywności (0,4% m/m, najniżej od marca 2022), ale wsparciem było również osłabienie wzrostu cen bazowych. Pozytywna niespodzianka inflacyjna obniża prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 50pb na posiedzeniu BoE 3 sierpnia w kierunku naszej prognozy – ruchu o 25pb.
  • USA: Liczba rozpoczętych w czerwcu budów domów mieszkalnych spadła o 8,0% m/m, do 1,434 mln w ujęciu zannualizowanym. Miesiąc wcześniej rozpoczęte budowy wzrosły o 15,7% m/m, a wynik czerwcowy był słabszy od oczekiwań. Liczba wydanych pozwoleń na budowę obniżyła się z kolei o 3,7% m/m, do 1,44 mln w ujęciu rocznym z 1,496 mln w maju. Jednocześnie do najwyższego poziomu od roku wzrosła liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Dane pokazują raczej obraz stabilizacji w budownictwie mieszkaniowym niż ponownego osłabienia. Nawet przy bieżącym spadku, liczba rozpoczętych budów jest wyższa niż przed pandemią.
  • POL: W najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny ocenił, że „płacenie pod stołem” jest w Polsce zjawiskiem dość powszechnym. W latach 2015–2021 odsetek pracowników otrzymujących część wynagrodzenia poza oficjalną ewidencją wahał się w przedziale 8-12%. Raport wskazuje, iż nie widać jednoznacznej zależności między poziomem płacy minimalnej w Polsce a skalą płacenia pod stołem. Od 2006 do 2021 wysokość wynagrodzenia minimalnego rosła z roku na rok. W tym samym czasie odsetek pracowników otrzymujących część wynagrodzenia nieoficjalnie miał okresy spadków i wzrostów.
  • POL: Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że pozycja zewnętrzna polskiej gospodarki w 2022 była zasadniczo zgodna z poziomem wynikającym ze średnioterminowych fundamentów i pożądanych działań w zakresie polityki gospodarczej. Co ciekawe, Fundusz ocenił, że jej gwałtowna poprawa w 2020 nie była uzasadniona fundamentami gospodarki. MFW zauważył, że w 2022 pogłębienie deficytu na rachunku bieżącym wynikało z niekorzystnego szoku terms-of trade oraz spadku oszczędności w gospodarce wraz ze wzrostem deficytu fiskalnego i spadkiem płac realnych. MFW ocenia, że poziom zadłużenia zagranicznego jest umiarkowany, a ryzyko jest ograniczane przez duży udział zadłużenia długoterminowego i wewnątrz grup kapitałowych. W ciągu ostatniej dekady MPI znacznie się poprawiła, zarówno pod względem wielkości, jak i struktury, wskazując na mniejszą zależność od niestabilnych przepływów (finansowanie portfelowe i krótkoterminowe), a większą od BIZ. Poziom rezerw brutto jako procent zadłużenia krótkoterminowego (156%) jest odpowiedni i zmniejsza ryzyko kryzysu związanego z rolowaniem długu. MFW rekomenduje obniżenie deficytu fiskalnego oraz zwiększenie inwestycji poprzez wykorzystanie środków z NGEU w celu pokonania wyzwań związanych z: brakami infrastrukturalnymi, cyfryzacją oraz zmianami klimatycznymi. Polityki strukturalne powinny: zachęcać firmy do inwestycji i poprawy wydajności, w tym poprzez inicjatywy zwiększające dostępność czystej energii i podaży pracy; zapewniać odporność sektora bankowego i dawać zachęty do alokacji kredytu dla sektora prywatnego poprzez zmianę kształtu podatku bankowego.
  • POL: W czerwcu Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 100pb i 25pb. Za wnioskiem o podwyżkę o 100pb głosowała jedynie J.Tyrowicz, a wniosek o podwyżkę o 25pb poparli L.Kotecki i P.Litwiniuk oraz J.Tyrowicz.POL: P.Borys (PFR) ocenił, że przedłużenie wakacji kredytowych mogłoby być uzasadnione o jeden-dwa kwartały, do czasu aż stopy procentowe nie spadną poniżej 6%.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl