Dziennik Ekonomiczny: Pozytywna niespodzianka inflacyjna

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Lepsze od oczekiwań dane inflacyjne z USA wywołały dużą poprawę nastrojów inwestycyjnych. Indeksy giełdowe mocno wzrosły, a rentowności obligacji gwałtownie się obniżyły na fali rosnącego przekonania, że cykl podwyżek stóp Fed już się zakończył, a 2024 będzie rokiem obniżek. Wzrosty na giełdzie obejmowały zdecydowaną większość akcji, od banków regionalnych po spółki technologiczne. Po publikacji inflacji dolar gwałtownie się osłabił – kurs EURUSD wzrósł z okolic 1,07 do 1,088. Sytuacja globalna wspierała złotego, który wobec euro umocnił się do 4,40, a względem dolara poniżej 4,05.
  • Dziś w centrum zainteresowania rynków znajdą się amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej za październik. Zgodny z oczekiwaniami spadek sprzedaży, w połączeniu z doniesieniami sieci handlowych na temat słabego popytu, który wymusza promocje cenowe, mógłby jeszcze wzmocnić wiarę w zmianę nastawienia Fed i nadchodzące obniżki stóp procentowych.
  • W strefie euro poznamy dane nt. produkcji przemysłowej za wrzesień. Nie przyniesie ona raczej pozytywnych informacji. Konsensus wskazuje na pogłębienie rocznego spadku produkcji na fali słabego popytu zagranicznego i problemów branż energochłonnych.
  • W kraju poznamy dziś pełne dane o inflacji CPI za październik. Szacunek flash wskazał na spadek inflacji do 6,5% r/r z 8,2% r/r we wrześniu, przy dalszym obniżeniu się inflacji bazowej, wg naszego szacunku do 8,0% r/r z 8,4% r/r we wrześniu. W przypadku inflacji CPI nie można naszym zdaniem wykluczyć delikatnej rewizji w górę ze względu na wyraźnie wzrostowy trend cen paliw w trakcie miesiąca.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Inflacja CPI w październiku obniżyła się do 3,2% r/r z 3,7% r/r we wrześniu i była nieznacznie (o 0,1pp) niższa od oczekiwań. W ujęciu m/m ceny konsumpcyjne nie zmieniły się, co było wypadkową spadku cen energii (o 2,5% m/m) oraz lekkiego wzrostu cen żywności (+0,3% m/m) i w kategoriach bazowych (+0,2% m/m). Inflacja bazowa nieoczekiwanie obniżyła się do 4,0% r/r z 4,1% r/r miesiąc wcześniej, a jej impet jest coraz bliżej poziomów spójnych z celem inflacyjnym Fed. Gdyby ceny w kategoriach bazowych rosły przez cały rok w takim samym tempie jak średnio w ostatnich 3 miesiącach, inflacja bazowa byłaby na poziomie 3,4%. Z kolei utrzymanie tempa wzrostu z października daje roczną inflację bazową na poziomie 2,8%. Dane potwierdzają, że dezinflacja w USA postępuje, pomimo lekkiego wzrostu CPI w ostatnich miesiącach. Taki obraz procesów cenowych daje Fed komfort obserwowania rozwoju sytuacji w gospodarce i naszym zdaniem znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że zgodnie z naszą wcześniejszą oceną cykl podwyżek stóp w USA dobiegł końca.
  • GER: Indeks ZEW, który mierzy oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł w listopadzie silniej od oczekiwań, do 9,8 pkt. z -1,1 pkt. w październiku. Po 6 miesiącach ujemnych wyników ankietowani analitycy z optymizmem patrzą w przyszłość największej europejskiej gospodarki. Ocena sytuacji bieżącej jest nadal mocno negatywna – mierzący ją wskaźnik wyniósł -79,8 pkt. wobec -79,9 pkt. miesiąc wcześniej, ale zapewne i w tym zakresie czeka nas w najbliższych miesiącach poprawa. Raport ZEW sugeruje, że niemiecka gospodarka odbija się od dna, a kolejne kwartały powinny przynieść powrót do wzrostu PKB.
  • POL: Dynamika PKB w Polsce w 3q23 wzrosła do +0,4% r/r z -0,6% r/r w 2q23, co oznacza, że po trudnej pierwszej połowie roku polska gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostu. Na podstawie dostępnych danych miesięcznych szacujemy, że do wzrostu PKB (zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym) przyczyniło się przede wszystkim odbicie konsumpcji prywatnej i utrzymanie wysokiego wzrostu inwestycji. Podtrzymujemy dotychczasową prognozę wzrostu PKB w całym 2023 na poziomie 0,5%, a w 2024 na poziomie 3,0%. Głównym motorem napędowym oczekiwanego przez nas ożywienia będzie odbudowa konsumpcji, kontynuacja wzrostu inwestycji oraz solidny eksport netto. Więcej na ten temat w Makro Flash: Powrót do wzrostów PKB.
  • EUR: Gospodarka strefy euro znajduje się w stagnacji. Drugi szacunek potwierdził, że PKB w 3q23 spadł o 0,1% q/q oraz wzrósł o 0,1% r/r wobec odpowiednio +0,2% q/q oraz +0,5% r/r w 2q23. Wśród państw UE, dla których opublikowane zostały dane za 3q23, najwyższą dynamikę PKB w ujęciu r/r odnotowano na Cyprze (+2,2% r/r) oraz w Rumunii (+2,1% r/r) i w Portugalii (+1,9% r/r). Najgłębszy spadek PKB odnotowano w Irlandii (-4,7% r/r) oraz Estonii (-2,5% r/r). W ujęciu q/q zdecydowanym liderem wzrostu jest Polska (+1,4%), jednak na dane odsezonowane dla naszego kraju patrzymy w ostatnim czasie z rezerwą, ze względu na znaczące rewizje. Zastrzeżenia, które można mieć do wyrównanych sezonowo danych nie zmieniają zasadniczo pozytywnego obrazu polskiej gospodarki, która w okresie popandemicznym cechowała się najbardziej dynamicznym wzrostem gospodarczym, a poziom krajowego PKB jest już o 10,6% wyższy niż w 4q19.
  • CHN: Pierwsze dane o aktywności gospodarczej w 4q23 zwiastują niewielkie ożywienie w Chinach przy trwającym kryzysie na rynku nieruchomości. Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 7,6% r/r, a produkcja przemysłowa o 4,6% r/r – obie powyżej oczekiwań. To kolejne pozytywne sygnały po dość dobrych danych o PKB za 3q23 (4,9% r/r). Jednocześnie utrzymują się problemy na rynku nieruchomości – spadek sprzedaży domów i inwestycji w nieruchomości pogłębił się.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl