Dziennik Ekonomiczny: Powiało pesymizmem zza Odry

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rentowności obligacji na rynkach bazowych wczoraj nieznacznie wzrosły po wypowiedziach kolejnych bankierów centralnych (A.Goolsbee z Fed i B.Vasle z EBC), polemizujących z rynkowymi oczekiwaniami na szybkie obniżki stóp procentowych w USA i strefie euro. Pomimo tego, indeksy akcyjne w USA nieznacznie zwyżkowały. Ceny ropy wzrosły o prawie 3%, a ceny europejskiego gazu (TTF) o blisko 10% w wyniku informacji o zaburzeniach łańcuchów dostaw na Morzu Czerwonym (kolejne ataki rebeliantów Huti na statki handlowe, czasowe wstrzymanie tranzytu przez Kanał Sueski przez tankowce BP). EURUSD nieznacznie wzrósł. EURPLN w ciągu dnia skokowo wzrósł o 2 grosze, ale później zniwelował część tego ruchu. Na rynku długu rentowności nieznacznie wzrosły, przy relatywnie niskiej zmienności.
  • Europejskie kalendarium na dziś zawiera jedynie zrewidowaną inflację HICP i inflację bazową za listopad. Pozytywna niespodzianka w postaci niższej od oczekiwań inflacji (2,4% r/r vs konsensus 2,7 r/r) została już skonsumowana przez rynek, a ewentualna nieznaczna rewizja w górę nie powinna raczej zachwiać przekonaniem, że dezinflacja w strefie euro będzie postępować, czego dowodem jest niższa o 0,2pp ścieżka inflacji w 2024 wg najnowszej projekcji EBC.
  • W regionie uwaga będzie się koncentrować wokół posiedzenia węgierskiego banku centralnego. Spodziewamy się kontynuacji zapowiedzianego cyklu obniżek stóp w ruchach po 75pb, wobec postępującej dezinflacji i przy sprzyjających danych makro w innych obszarach (m.in. poprawa w bilansie płatniczym).
  • Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem ustawy budżetowej na 2024, a także autopoprawkami do projektu tzw. ustawy okołobudżetowej. Przedmiotem dyskusji będzie również projekt Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2024-2027.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) w listopadzie obniżyła się do 7,3% r/r z 8,0% r/r w październiku, zgodnie z naszym szacunkiem po wstępnych danych CPI. W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się, ale uwzględniając sezonowość były o 0,2% wyższe niż w listopadzie. Zannualizowany impet inflacji bazowej systematycznie się obniża, a ten w ujęciu 3-miesięcznym (wynosi ok. 2,1%) z lekką nawiązką pokazuje realizację celu inflacyjnego NBP.
  • GER: Indeks Ifo w grudniu nieoczekiwanie obniżył się do 86,4 pkt. (konsensus 87,7 pkt.) z 87,2 pkt. w listopadzie (wynik zrewidowany nieznacznie w dół). Spadek odzwierciedla zarówno słabsze oceny sytuacji bieżącej, jak i gorsze niż przed miesiącem oczekiwania na przyszłość. Tym samym grudzień zakończył 3-miesięczny okres poprawy nastrojów. W przemyśle wyraźnie pogorszyła się ocena sytuacji bieżącej, z trudnościami borykają się przede wszystkim branże energochłonne. W handlu raportowano, że obroty w okresie świątecznym są raczej rozczarowujące, co stanowi odzwierciedlenie słabej kondycji sektora konsumenckiego i może sugerować, że dynamika sprzedaży detalicznej w grudniu pozostanie ujemna. Pewną poprawę nastrojów odnotowano natomiast w usługach, co kontrastuje z sygnałem napływającym z grudniowego wskaźnika PMI dla usług – ten okazał się być dużo słabszy od oczekiwań i pokazał pogorszenie nastrojów. Ten drobny, pozytywny sygnał nie przyćmił jednak ogólnego obrazu pokazującego, że końcówka roku w gospodarce niemieckiej była najpewniej słaba we wszystkich głównych sektorach gospodarki.
  • POL: Sura (Zarząd NBP) powiedział, że nie może być mowy o gwałtownym i nieuzasadnionym wyzbywaniu się obligacji, które zostały skupione w czasie pandemii. R.Sura dodał, że redukcja sumy bilansowej będzie się odbywać zgodnie z przewidywanymi terminami zapadalności.
  • EUR: Vasle (prezes Banku Słowenii; EBC) stwierdził, że EBC będzie musiał poczekać przynajmniej do wiosny, aby w pełni ocenić perspektywy gospodarcze. Ocenił też, że oczekiwania rynkowe wskazujące na obniżki stóp w marcu lub kwietniu są przedwczesne, podobnie jak zbyt duża jest jego zdaniem skala wycenianych obniżek stóp.
  • USA: Goolsbee (szef Fed w Chicago, z prawem głosu w FOMC) stwierdził, że jest jeszcze za wcześnie by zadeklarować zwycięstwo nad inflacją. Potencjalne decyzje o obniżkach stóp procentowych będą zależne od danych. A.Goolsbee jest reprezentantem gołębiego skrzydła w Fed.
  • EUR: Badanie EBC wskazuje, że zmiany klimatyczne wpływają, w przypadku nadzwyczaj ciepłych okresów letnich, na wzrost inflacji żywnościowej, a w konsekwencji zwiększają wahliwość inflacji ogółem. Według EBC ekstremalnie ciepłe lato w 2022 skutkowało podbiciem inflacji żywnościowej o 0,7pp. Szacunki banku wskazują, że w przyszłości wpływ ekstremalnych warunków pogodowych w okresach letnich może podbijać inflację żywnościową o 1,8pp.
  • EUR: Wyniki ankiety EBC przeprowadzanej wśród analityków sugerują, że pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi w lipcu 2024 (mediana prognozowanej stopy depozytowej wynosi 3,75% vs 4,0% obecnie). Mediana prognozowanej stopy depozytowej w 4q24 wynosi 3,25%, co implikuje ok. 3 obniżki po 25pb w całym 2024.
  • POL: Nowymi wiceministrami w Ministerstwie Finansów zostali Jurand Drop oraz Jarosław Neneman. J.Drop ma nadzorować departament polityki makroekonomicznej i rozwoju rynku finansowego. Wcześniej nominacje wiceministerialne otrzymali: Hanna Majszczyk i Paweł Karbownik. H.Majszczyk ma zajmować się planowaniem i wykonywaniem budżetu państwa, a P.Karbownik departamentem strategii, wspierania polityk gospodarczych i współpracy międzynarodowej. Szefem Krajowej Administracji Skarbowej został Marcin Łoboda.
  • JPN: BoJ nie zmienił parametrów polityki pieniężnej – nie zmieniła się ani stopa procentowa (-0,1%), ani warunki programu kontroli krzywej rentowności. Co więcej, wbrew oczekiwaniom, w komunikacie BoJ nie nakreślił perspektywy, kiedy mógłby odejść od polityki ujemnych stóp procentowych – wg oczekiwań rynkowych do pierwszej podwyżki mogłoby dojść w kwietniu 2024. Decyzja wywołała wzrosty na japońskiej giełdzie i osłabiła jena. W trakcie konferencji prasowej K.Ueda podkreślił dużą niepewność co do perspektyw gospodarki. Zapowiedział, że w razie potrzeby bank jest gotowy na dalsze luzowanie polityki pieniężnej i że będzie m.in. obserwował wpływ kursu walutowego na inflację. Powiedział też, że bank dostrzega pozytywne sygnały co do polityki płacowej w przyszłym roku (jednym z wyczekiwanych przez BoJ sygnałów jest wzmocnienie presji płacowej, które pomogłoby na trwałe podnieść inflację), a w konsekwencji rośnie prawdopodobieństwo trwałej konwergencji inflacji w kierunku celu inflacyjnego.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl