Dziennik Ekonomiczny: Płace w gospodarce rosną coraz szybciej

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Po burzliwym początku tygodnia, jego koniec przyniósł uspokojenie na globalnych rynkach finansowych w oczekiwaniu na dane o lipcowej inflacji z USA. Na Wall Street dominowały wzrosty a kurs EURUSD podlegał niewielkim wahaniom. Rentowności obligacji na rynkach bazowych spadały. Złoty pozostawał stabilny względem głównych walut, EURPLN zakończył tydzień w okolicy 4,32, a USDPLN oscylował wokół 3,96. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się wzdłuż całej krzywej.
  • W tym tygodniu w centrum zainteresowania będą dane o procesach inflacyjnych z USA. Rozpoczynający się tydzień przyniesie też ważne informacje z Polski. Poznamy PKB za 2q24, szczegóły inflacji CPI za lipiec oraz czerwcowy bilans płatniczy.
  • Globalnie kluczowe dane będą pochodzić z gospodarki USA. Po trzech miesiącach dezinflacji, lipcowa inflacja CPI może zatrzymać ten korzystny trend, pozostając na czerwcowym poziomie 3,0% r/r. Szczególnie interesująca jest jednak zmiana cen w ujęciu miesięcznym. Słabnący impet inflacyjny byłby kolejnym argumentem dla Fed za wrześniową obniżką stóp procentowych. Patrząc na ton wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej, można przypuszczać, że wbrew oczekiwaniom rynku, dostosowanie stóp nie będzie przesadne, a obniżka wyniesie 25pb. Wstępem do danych o inflacji CPI (śr.) będą informacje o inflacji PPI (wt.), wobec której prognozuje się spowolnienie. Wśród innych istotnych publikacji znajdą się lipcowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (czw.). Ważne również będą dane o stanie sektora nieruchomości (pt.).
  • W kraju kluczową publikacją będzie wstępny szacunek PKB za 2q24 (śr.). Nasza prognoza zgadza się z konsensusem, który przewiduje przyśpieszenie dynamiki do 2,8% r/r, w porównaniu do 2,0% r/r w 1q24. W tym tygodniu poznamy jedynie wynik ogólny, bez szczegółowej struktury. Dane dotyczące składowych zostaną opublikowane dopiero pod koniec miesiąca, i zakładamy, że potwierdzą one, iż głównym motorem wzrostu pozostaje konsumpcja, zarówno prywatna, jak i publiczna. Inwestycje prawdopodobnie wskażą na niewielki spadek w ujęciu rocznym, co wynika z przerwy między perspektywami UE oraz powolnego napływu środków z KPO. We wtorek poznamy dane za czerwiec dotyczące bilansu płatniczego i wymiany handlowej. Oczekujemy, że wartość eksporty spadnie o 5,2% r/r (kons.: -5,7% r/r), a import wzrośnie o 1,7% r/r (kons.: -0,3% r/r), podczas gdy saldo obrotów bieżących, które w czerwcu wykazywało deficyt, pokaże nadwyżkę.
  • Wstępne dane za lipiec wskazały na wzrost krajowej inflacji do 4,2% r/r z poziomu 2,6% r/r w czerwcu, co było w dużej mierze spowodowane zmianami w regulacjach dotyczących cen energii. W środę poznamy ostateczny odczyt wraz z poszczególnymi składowymi, co umożliwi dokładniejsze zrozumienie wpływu tych regulacji na inflację. Inflacja bazowa prawdopodobnie pozostała na czerwcowym poziomie 3,6% r/r.
  • W strefie euro w środę poznamy rewizję PKB za 2q24, który według wstępnego odczytu wzrósł o 0,6% r/r. Po pozytywnym wyniku w 1q24, dalsza poprawa wpisuje się w oczekiwane stopniowe ożywienie, pomimo, że największa gospodarka strefy, Niemcy nadal borykają się z problemami. Czerwcowe dane dotyczące produkcji przemysłowej uzupełnią obraz 2q24 (śr.) – produkcja wg konsensus nadal spadała r/r, ale w mniejszej skali niż wcześniej.
  • W tematyce polityki monetarnej, decyzję podejmować będzie jedynie Norges Bank, który podtrzymuje chęć utrzymywania parametrów pieniężnych bez zmian „przez pewien czas”, a pewna przestrzeń do obniżek wg nas może się pojawić dopiero na przełomie 2024/2025.
  • Dziś w kalendarium mamy dane dotyczące inflacji CPI z regionu EŚW. Zgodnie z konsensusem, inflacja r/r w Rumunii przyspieszy w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w Czechach spodziewane jest utrzymanie inflacji na poziomie celu 2%, choć możliwy jest również nieco niższy wynik.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2q24 wyniosło 8038,41 PLN, co oznacza, że jego dynamika jest już od ponad roku wyższa niż wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw. W 2q24 wzrost wynagrodzeń w całej gospodarce przyspieszył do 14,7% r/r z 14,4% w 1q24 i był o 3,8pp wyższy niż w firmach zatrudniających powyżej 9 osób. Jest to najprawdopodobniej efekt wzrostów wynagrodzeń w sferze budżetowej (w 1q24 wyniósł 21% r/r), ale możliwe, że podwyżka płacy minimalnej z początku roku podbiła także mocniej wynagrodzenia w najmniejszych firmach (zatrudniających do 9 pracowników, nieobjętych statystykami wynagrodzeń sektora przedsiębiorstw).
  • POL: L.Kotecki (RPP) ocenił, że jeżeli potwierdziłby się scenariusz, iż wzrost gospodarczy w tym roku będzie poniżej 3%, a na przyszły rok nie ma żadnych perspektyw na jego przyspieszenie, to na pewno jest miejsce na obniżkę stóp procentowych na początku przyszłego roku. Inflacja w tym czasie znów zacznie się obniżać i prawdopodobnie będzie to już trwałe obniżenie. Ekonomista uważa też, że w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych w Polsce i za granicą nie ma pola na dodatkowe działania zacieśniające politykę pieniężną. Teraz kolej na politykę fiskalną. Jego zdaniem silny wzrost wynagrodzeń szybko się skończy i powróci do poziomów spójnych z niską inflacją.
  • GER: Dane o inflacji CPI za lipiec potwierdziły wstępny szacunek na poziomie 0,3% m/m i 2,3% r/r (wobec 2,2% r/r w czerwcu). Była to wypadkowa utrzymującej się ponadprzeciętnej dynamiki cen usług (3,9% r/r) i niższej dynamiki cen towarów (0,9% r/r). Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii pozostałą na poziomie 2,9% r/r.
  • ROM: Deficyt handlowy w czerwcu wbrew oczekiwaniom nie pogłębił się a zmniejszył się do 2,78 mld EUR z 2,97 mld EUR w maju.
  • POL: Premier D.Tusk powiedział, że ostateczny projekt regulacji dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zostanie przedstawiony do 15 października br.
  • POL: MFiPR poinformowało, że w ramach KPO uruchomiono 38 inwestycji na 64,8% alokacji. Większość inwestycji (32) to część grantowa, a pozostałe 6 pożyczkowa.
  • CHN: Chiny skierowały do WTO decyzję KE nakładającą tymczasowe cła na import pojazdów elektrycznych z Chin, zarzucając jej brak podstaw prawnych. Dodatkowe cła w wysokości 10% obowiązują od 5 lipca. Jeżeli kraje UE nie wyrażą sprzeciwu, KE może je wprowadzać na stałe jesienią br.

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl