Dziennik Ekonomiczny: Pierwszy ruch RPP dopiero jesienią?

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Na światowych rynkach trwa oczekiwanie na dzisiejsze dane o amerykańskiej inflacji za październik i szczegółowe plany nowej administracji USA Wzrosty na Wall Street wytraciły wczoraj impet, a na giełdach europejskich dominowały spadki. Dolar kontynuował umocnienie względem euro. Rentowności obligacji nieznacznie rosły, zarówno na rynkach bazowych, jak i na rynku krajowym. Wczoraj złoty minimalnie się umocnił względem euro i pozostał stabilny względem dolara. Pod koniec dnia EURPLN osiągnął 4,35, a USDPLN 4,10.
  • Dziś globalna uwaga skupi się na inflacji CPI w USA, która w październiku najpewniej wzrosła z powodu efektów statystycznych, pozostawiając jednak otwartą drogę do dalszych obniżek stóp, w tym do kolejnego ruchu w grudniu. W kraju wrześniowy rachunek obrotów bieżących powinien wskazać na zmniejszenie deficytu.
  • W USA, po 6. miesiącach spadków rocznej dynamiki cen, wskaźnik CPI za październik może marginalnie wzrosnąć (kons.: 2,6% r/r, PKOe: 2,5% r/r wobec 2,4% r/r we wrześniu), głównie za sprawą efektów bazowych, wynikających ze spadku cen paliw w październiku 2023. Inflacja bazowa najpewniej pozostanie na poziomie 3,3% r/r, przez wciąż uciążliwą inflację w usługach. Pomimo niesprzyjających czynników statystycznych, inflacja zmierza w kierunku celu Fed, co daje przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych. Pewnym zagrożeniem dla długoterminowych prognoz inflacyjnych mogą być zapowiadane proinflacyjne plany nowego prezydenta, co w dłuższej perspektywie Fed będzie musiał uwzględnić w swoich decyzjach.
  • Po publikacji inflacji interesujące będą wypowiedzi przedstawicieli Fed (N.Kashkari, L.Logan, A.Musalem, J.Schmid).
  • Przewidujemy, że deficyt w rachunku obrotów bieżących Polski za wrzesień zmniejszy się w stosunku do sierpnia, głównie dzięki sezonowemu wzrostowi eksportu, przewyższającemu wzrost importu. W ujęciu rocznym spodziewamy się przyspieszenia wzrostu importu (do 5,4% z 4,9%) oraz mniejszego spadku eksportu (o 1,5% w porównaniu do spadku o 3,3% w sierpniu).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: I.Dąbrowski (RPP) powiedział, że obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozpoczęcie dyskusji o obniżce stóp procentowych w 3q25. Dodał, że nie stał się teraz bardziej jastrzębi, a jego wcześniejsze wypowiedzi sugerujące możliwe wcześniejsze rozpoczęcie obniżek zakładały lepsze dane i szybszy spadek inflacji (niż w marcowej projekcji). Członek RPP powiedział też, że nie bez znaczenia dla odsunięcia w czasie obniżek stóp jest luźna polityka fiskalna. Co do całkowitej skali obniżek powiedział, że w optymistycznym scenariuszu chciałby, żeby do końca 2026 stopy zostały obniżone o ponad 200pb.
  • POL/UE: Komisja Europejska zatwierdziła wstępną pozytywną ocenę wniosku Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach KPO na kwotę 9,4 mld EUR. Po przeprowadzeniu oceny wniosku o płatność złożonego 13 września Komisja wstępnie uznała, że Polska w zadowalający sposób zrealizowała 38 kamieni milowych i osiągnęła 3 wartości docelowe, które wyznaczono w decyzji wykonawczej Rady UE w odniesieniu do drugiej i trzeciej transzy z KPO. Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej ocenia, że przelew dotrze do Polski w okolicy świąt Bożego Narodzenia.
  • GER: Indeks ZEW, który mierzy oczekiwania analityków i inwestorów co do wzrostu gospodarczego Niemiec, w listopadzie spadł do 7,4 pkt. z 13,1 pkt. w październiku. Ostatnie 4 miesiące to okres naprzemiennych spadków i wzrostów oczekiwań – mimo tego rynkowy konsensus zakładał stabilizację wskaźnika w listopadzie na poziomie 13,2 pkt. Indeks ocen sytuacji bieżącej obniżył się do −91,4 pkt. z −86,9 pkt. przed miesiącem i osiągnął najniższy poziom od pandemii. Przy trudnej sytuacji bieżącej, słabną nadzieje na szybką poprawę koniunktury w niemieckiej gospodarce.
  • GER: Według ostatecznych danych inflacja CPI w październiku wzrosła do 2,0% r/r (0,4% m/m), zgodnie ze wstępnym odczytem. Wzrosła dynamika cen dóbr (do 0,4% r/r) i usług (4,0% r/r), a także cen żywności (2,3% r/r) i energii (−5,5% r/r). Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) przyspieszyła do 2,9% r/r z 2,7% r/r miesiąc wcześniej. Inflacja HICP w październiku, zgodnie ze wstępnymi danymi, wyniosła 2,4% r/r (0,4% m/m).
  • HUN: Inflacja CPI w październiku wzrosła do 3,2% r/r z 3,0% r/r we wrześniu, jednak przyspieszenie inflacji było znacznie mniejsze niż oczekiwano (kons.: 3,6% r/r). Wzrost inflacji w ujęciu rocznym wynika przede wszystkim z efektu niskiej bazy, a inflacja CPI w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,1%. Inflacja bazowa wyniosła w październiku 4,5% r/r.
  • CZE: Inflacja CPI w październiku wzrosła do 2,8% r/r z 2,6% r/r we wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,3%, a największy wkład miał wzrost cen w kategorii mieszkanie, woda, elektryczność, gaz i inne paliwa.
  • ROM: Inflacja CPI w październiku wzrosła do 4,7% r/r z 4,6% r/r we wrześniu, powyżej oczekiwań na stabilizację na poziomie 4,6% r/r. W szczególności ceny żywności wzrosły o 4,8% r/r, dóbr nieżywnościowych o 3,5% r/r, zaś usług o 7,7% r/r.
  • ROM: Wynagrodzenia brutto we wrześniu wzrosły o 16,4% r/r po wzroście o 16,3% r/r w sierpniu. Szczególnie silnie wzrosły wynagrodzenia w obszarze działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (29,2% r/r), rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie (17,2% r/r), edukacji (18,2% r/r), budownictwie (18,3% r/r) i przemyśle (16,6% r/r). Wynagrodzenia netto wzrosły o 13,8% r/r.
  • POL: Zgodnie z opublikowanym projektem ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji, Fundusz Inwestycji Kapitałowych uzyska ok. 3 mld PLN na inwestycje zwiększające moce produkcyjne amunicji artyleryjskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej miałoby przekazać 2 mld PLN, zaś pozostałą kwotę, w formie skarbowych papierów wartościowych, przekazałaby Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
  • POL: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że do 11 listopada podpisano ponad 9 tys. umów na unijne dofinansowanie projektów, które wykorzystają 27% dostępnej puli środków z polityki spójności UE na lata 2021-2027.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl