Dziennik Ekonomiczny: Ostrożnie z Chinami

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynki poszukują nowych impulsów. Wczoraj notowania rynkowe były względnie spokojne wobec braku publikacji istotnych danych w USA i strefie euro. Notowania indeksów akcyjnych podlegały niewielkim wahaniom, podobnie jak rentowności obligacji na rynkach bazowych. Po informacji o przedłużeniu przez Arabię Saudyjską dobrowolnego ograniczenia produkcji ropy naftowej do końca 2024 cena ropy Brent chwilowo wzrosła powyżej 80 USD za baryłkę, ale ostatecznie powróciła w okolice ceny otwarcia. Kurs EURUSD oscylował w pobliżu 1,12. Złoty poruszał się w trendzie bocznym, EURPLN w okolicach 4,45, a USDPLN poniżej 4,00. Rentowności krajowych obligacji, podobnie jak stawki FRA i IRS, obniżały się w warunkach rosnących oczekiwań na obniżki stóp w tym roku. 5-letni IRS obniżył się poniżej 4,50%, osiągając nowe lokalne minimum (najniższy poziom od marca 2022).
  • Dzisiejsze dane makro zaczną napływać po południu i będą to dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w USA. Oczekuje się, że sprzedaż detaliczna (w ujęciu nominalnym) wzrosła w czerwcu w porównaniu do maja o 0,5%. Niedawne badanie Fed pokazało, że poduszka oszczędnościowa zbudowana w czasie pandemii przez amerykańskie gospodarstwa domowe wyczerpuje się, choć dotychczasowe dane o wydatkach Amerykanów jeszcze na to wyraźnie nie wskazują. Według konsensusu aktywność w przemyśle w czerwcu ustabilizowała się, choć wskaźniki koniunktury, takie jak PMI, sugerują dalsze pogarszanie się kondycji tego sektora.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja bazowa w czerwcu obniżyła się do 11,1%. Względem maja ceny w kategoriach bazowych wzrosły o 0,3%. Od kwietnia istotnie obniżył się impet inflacji bazowej (% m/m sa), choć po zannualizowaniu nadal implikuje to, że inflacja pozostaje powyżej celu NBP. Po raz pierwszy od wybuchu wojny spadek cen w ujęciu miesięcznym (o 0,1%) został odnotowany w jednej z miar inflacji bazowej – inflacji z wyłączeniem cen najbardziej zmiennych.
  • USA: Sekretarz Skarbu, J.Yellen, odniosła się do słabych danych z Chin, stwierdzając, że spowolnienie chińskiej gospodarki stanowi ryzyko dla globalnego wzrostu gospodarczego, choć nie spodziewa się recesji w USA. W jej ocenie gospodarka amerykańska znajduje się na dobrej drodze, by obniżyć inflację bez znaczącego osłabienia rynku pracy, a ostatni odczyt inflacji był w jej ocenie „dopingujący”. J.Yellen uważa, że mocny rynek pracy zachęcił osoby w średnim wieku do podjęcia aktywności zawodowej, co nieco schłodziło jego temperaturę. W odniesieniu do relacji handlowych, J.Yellen oceniła, że na razie nie ma mowy o redukcji ceł handlowych w wymianie z Chinami, ponieważ zastrzeżenia strony amerykańskiej dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych oraz transferu technologii i własności intelektualnej nie zostały zaadresowane. Jakiekolwiek decyzje w sprawie ograniczeń inwestycji w Chinach będą wąsko ukierunkowane w oparciu o względy bezpieczeństwa narodowego.
  • EUR: Prezes EBC, Ch.Lagarde, przemawiała w czasie konferencji dotyczącej regionu CESEE (Europa Centralna, Wschodnia i Południowo-Wschodnia). Stwierdziła, że od globalnego kryzysu finansowego udział handlu w światowym PKB nie zmienia się, a w ostatniej dekadzie liczba restrykcji handlowych wzrosła dziesięciokrotnie. Gospodarki regionu CESEE są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje deglobalizacji, gdyż w przypadku 2/3 z nich udział handlu w PKB jest wyższy niż średnia dla strefy euro. Od 2000 udział regionu CESEE w imporcie do strefy euro wzrósł z 5% do 10%. W ocenie Ch.Lagarde, gospodarki regionu mogą skorzystać na zmianach w handlu światowym, polegających na szukaniu dostawców zlokalizowanych „bliżej domu”. W tym kontekście prezes EBC podkreślała działania podjęte w kierunku poszerzenia UE o nowe kraje członkowskie, w tym Ukrainę, Mołdawię oraz Bośnię i Hercegowinę.
  • EUR: J.Nagel (Bundesbank) powiedział, że EBC powinien i w jego opinii podniesie stopy procentowe na posiedzeniu 27 lipca, natomiast o ewentualnej kontynuacji podwyżek we wrześniu (posiedzenie zaplanowane na 14 września) przesądzą kolejne dane. W jego ocenie w większości gospodarek rozwiniętych fundamentalna presja inflacyjna jest uporczywa, a inflacja bazowa obniża się wolniej niż miało to miejsce w przeszłości. J.Nagel powtórzył, że nie obawia się nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej, czy też scenariusza „twardego lądowania” dla europejskiej gospodarki. Prezes Banku Włoch, I.Visco, stwierdził, że dezinflacja w strefie euro może odbywać się bez wywoływania recesji. W jego ocenie inflacja ma szansę obniżać się szybciej niż zakłada projekcja EBC w związku z tym, że spadające koszty energii mają wpływ na coraz szerszy zakres cen.
  • RUS: Rosja ogłosiła, że wycofuje się z umowy o eksporcie zboża oraz nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. Umowa została zawarta w lipcu 2022 pomiędzy Rosją, Ukrainą, Turcją oraz ONZ i przestała obowiązywać w poniedziałek.
  • POL: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa poinformował, że susza rolnicza pogłębia się i występuje już w całym kraju. Warunki pogodowe w tym roku, które doprowadziły do deficytu wody dla roślin uprawnych, przełożyły się na spadek plonów o 20% względem lat, które charakteryzowały się przeciętnymi warunkami pogodowymi.
  • POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że wg wstępnej prognozy Jednostki Samorządu Terytorialnego otrzymają w 2024 środki z PIT wyższe o 20 mld PLN (ok. 45%) niż w 2023.
  • USA: Indeks Empire State Manufacturing w lipcu obniżył się z 6,6 pkt. do 1,1 pkt. sygnalizując stabilizację aktywności w sektorze przetwórczym. Odsetek ankietowanych wskazujących na pogorszenie lub polepszenie koniunktury był zbliżony (ok. 30%). Indeks pokazał wzrost zatrudnienia, choć liczba godzin przepracowanych w tygodniu praktycznie nie zmieniła się. Subindeksy cen obniżały się, choć od początku roku skala spadku była wyższa w przypadku cen płaconych niż cen „otrzymywanych”, co koresponduje z szybszym tempem dezinflacji w przypadku inflacji PPI niż CPI. Nowe zamówienia wzrosły nieznacznie, a zarówno czas dostaw, jak i poziom zapasów obniżał się. Producenci nadal spodziewają się poprawy koniunktury, choć ich nastroje w lipcu były nieco bardziej stłumione niż w czerwcu.
  • POL: Wiceminister finansów A.Soboń, stwierdził, że inflacja bazowa na koniec roku może być jednocyfrowa, dodając jednocześnie, że taki odczyt możemy zobaczyć dużo wcześniej niż w grudniu. A.Soboń poinformował, że rząd będzie rozważał kontynuowanie zerowej stawki podatku VAT na żywność. Zgodnie z decyzją z końca czerwca zerowy VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023, a tegoroczny ubytek w budżecie z tego tytułu wyniesie 11 mld PLN. Ewentualne przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej na 2024 obniżałoby ścieżkę naszej prognozy inflacji, w której obecnie zakładamy wygaśnięcie Tarczy z końcem 2023.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl