Dziennik Ekonomiczny: Ostatnia szarża jastrzębi w EBC

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajszy zestaw danych z USA wzmocnił przekonanie uczestników rynku o „miękkim lądowaniu” amerykańskiej gospodarki, co zwiększyło apetyt na ryzyko. W efekcie, indeksy giełdowe na Wall Street oraz rentowności amerykańskich obligacji wzrosły. Kurs EURUSD obniżył się po tym, jak EBC dokonał „gołębiej” podwyżki stóp i zasugerował, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej prawdopodobnie dobiegł końca. Kurs EURPLN wzrósł do 4,64, a USDPLN przesunął się silniej, do 4,35, odzwierciedlając spadek EURUSD. Ruchy na krajowym rynku obligacji były relatywnie niewielkie na tle zmian z ostatnich dni.
  • Po dwóch intensywnych dniach z ważnymi wydarzeniami makro za granicą, dzisiejsze kalendarium to dobry wstęp do weekendu. W strefie euro poznamy dane o handlu zagranicznym za lipiec. W USA oczekiwane są nieco słabsze niż w lipcu dane o produkcji przemysłowej za sierpień oraz wstępny odczyt koniunktury konsumentów Uniwersytetu Michigan za wrzesień (konsensus oczekuje stabilizacji). W kontekście zbliżającego się posiedzenia Fed, istotne mogą być oczekiwania inflacyjne konsumentów (w sierpniu wzrosły, w horyzoncie 1 roku do 3,5%, długoterminowe do 3,0%).
  • W kraju będzie ciekawiej - poznamy finalne dane inflacyjne za sierpień. Wstępny szacunek wskazał na spadek inflacji do 10,1% r/r z 10,8% r/r, napędzany obniżaniem się dynamiki cen żywności i inflacji bazowej (szacujemy, że do 10,0% r/r z 10,6% r/r w lipcu). Z punktu widzenia rynku istotne w danych za sierpień będzie to, czy inflacja bazowa przebije barierę 10% r/r, co dla NBP byłoby symbolem potwierdzającym siłę dezinflacji. W kontekście inflacji najwięcej kontrowersji wzbudza obecnie to czy i na ile jej ścieżka znajdzie się pod wpływem „upustu energetycznego” ogłoszonego przez rząd. Być może, podobnie jak w przypadku „zamrożenia” cen energii od początku 2023, GUS pokusi się o „techniczne” wyjaśnienie tej zagwozdki.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25pb, w tym refinansową do 4,50% oraz depozytową do 4,00%. Podwyżka miała naszym zdaniem „gołębi” charakter. EBC ocenił, że obecny poziom stóp, utrzymany przez odpowiednio długi okres, w istotny sposób przyczyni się do szybkiego powrotu inflacji do celu. Dalsze decyzje będą zależeć od napływających danych, jednak najpewniej EBC będzie się teraz zastanawiać nie czy podnosić stopy, ale kiedy zacząć je obniżać. Więcej w Makro Flashu: „Gołębia podwyżka stóp w strefie euro”.
  • USA: Inflacja PPI w sierpniu wzrosła do 1,6% r/r (kons. 1,3% r/r) z 0,8% r/r w lipcu. W sierpniu miesięczna zmiana cen (0,7% m/m) była największa od czerwca 2022. Wzrost cen wynikał przede wszystkim z wyższych cen paliw (+20% m/m), co skutkowało wzrostem cen dóbr finalnych o 2% m/m. Inflacja bazowa PPI (po wyłączeniu żywności, energii i handlu) wyniosła 3,0% r/r wobec 2,9% r/r w lipcu. W ujęciu miesięcznym miara ta pozostała na poziomie 0,3% m/m. Skala zmian cen w ujęciu miesięcznym (poza wahliwymi paliwami) jest obecnie zdecydowanie mniejsza niż miało to miejsce w 2021/2022.
  • USA: Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła (nominalnie) o 0,6% m/m (kons. 0,1% m/m) wobec 0,5% m/m w lipcu. Najsilniej (o 5,2% m/m) wzrosła sprzedaż na stacjach benzynowych (efekt wzrostu cen paliw) oraz sprzedaż ubrań (o 0,9% m/m) i elektroniki (o 0,7% m/m). Spadała sprzedaż sprzętu sportowego (o 1,6% m/m). Przy założeniu stałych cen, sprzedaż ogółem obniżyła się o 0,1% m/m. Pomimo niewielkiego spadku w ujęciu realnym dane wskazują na odporność amerykańskiego konsumenta.
  • USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu wyniosła 220 tys. (kons. 227 tys.), a średnia 4-tyg nieznacznie się obniżyła. Liczba osób pobierających zasiłek nie zmieniła się istotnie – od kwietnia pozostaje w nieznacznym trendzie spadkowym. Dane wskazują na brak istotnych zmian na rynku pracy i niskie ryzyko znacznego wzrostu stopy bezrobocia.
  • EUR: Kolejne dane potwierdzają utrzymywanie się napiętej sytuacji na rynku pracy w strefie euro. Wskaźnik wolnych miejsc pracy w 2q23 wg Eurostat pozostał blisko historycznych maksimów, tylko minimalnie (o 0,1 pp) obniżając się wobec 1q23 (spadek do 3,0% z 3,1% kwartał wcześniej). Najwyższy odsetek wakatów odnotowano w usługach, niższy w przemyśle i budownictwie. W całej UE wzrost wskaźnika wolnych miejsc pracy obserwowany był tylko w 4 państwach (Grecja, Włochy, Portugalia, Cypr), a największe spadki nastąpiły w Czechach, Danii, Luksemburgu i Finlandii. W Polsce wskaźnik wolnych miejsc pracy od 3 kwartałów pozostaje stabilny i wynosi 0,9%.
  • CHN: Ludowy Bank Chin drugi raz w tym roku obniżył stopę rezerwy obowiązkowej dla większości banków o 25pb, co obniżyło średnioważoną stopę rezerwy do 7,4%. Poprzednio stopa ta została obniżona w lipcu. Celem ma być zwiększenie płynności banków. To, uwalniając zamrożone dotychczas środki, miałoby zwiększyć możliwości ekspansji kredytowej od strony podażowej. To kolejne działanie chińskich władz gospodarczych mające na celu wsparcie słabnącej gospodarki.
  • POL: Rząd przyjął projekt rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej na 2024. Od stycznia 2024 płaca minimalna wyniesie 4242 PLN wobec 3600 PLN obecnie (wzrost o 17,8% vs stan obecny i 21,5% vs analogiczny okres tego roku), a od lipca 2024 wzrośnie do 4300 PLN (wzrost o 19,4% vs stan obecny). Minimalna stawka godzinowa została podwyższona z 23,50 PLN do 27,70 PLN (od stycznia) i 28,10 PLN (od lipca). Dwukrotna podwyżka płacy minimalnej wynika z zapisów w ustawie i występuje, ponieważ prognozowana inflacja przekracza 5% (podobnie jak w 2023). Przyjęte wartości są zgodne z zapisanymi we wcześniejszym projekcie rozporządzenia. Relacja płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrośnie z ok. 51% w 2h23 do ok. 55% w 2024. Według OSR liczba pracowników, którzy w 2022 otrzymywali płacę niższą od proponowanej na 2024 płacę minimalną wyniosła 3,6 mln i była o ponad 30% wyższa niż w 2021.
  • POL: Tyrowicz (RPP) stwierdziła, że wrześniowa obniżka stóp procentowych przez RPP to „niewątpliwy błąd” i wskazana byłaby zmiana komunikacji na jej temat. Jej zdaniem osłabienie złotego to „rynkowe zachowanie”, ale Rada powinna w przyszłości starać się unikać błędów, ponieważ reakcją rynkową na decyzję RPP było najsilniejsze w krótkim okresie osłabienie polskiej waluty. Członkini RPP podkreślała przy tym znaczenie wiarygodności banków centralnych, która zwiększa skuteczność interwencji słownych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl