Dziennik Ekonomiczny: Obniżki, wszędzie obniżki

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • W ostatnich dniach akcje na rynkach azjatyckich zyskują na wartości po zatwierdzeniu przez Chiny nowych środków fiskalnych, z kolei w Stanach Zjednoczonych wzrosty na giełdach są wspierane przez dane potwierdzające siłę gospodarki, a europejskie rynki podążają za tym optymistycznym trendem. Wczoraj rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosły. Złoty pozostał stabilny w relacji do dolara, natomiast osłabił się względem euro, zbliżając się do poziomu 4,28. Rentowności obligacji w Polsce obniżyły się na całej krzywej.
  • Dziś poznamy ważne dane z USA, w tym deflator PCE, którego wersja bazowa jest preferowaną przez Fed miarą inflacji. Prognozy zakładają jego spadek w sierpniu do 2,3% r/r, głównie za sprawą cen paliw. Natomiast bardziej uporczywa inflacja bazowa, może wzrosnąć do 2,7% r/r z 2,6% r/r w lipcu, jednak nie będzie to miało wpływu na nastawienie Fed. Obecnie obniżki stóp tylko zmniejszają restrykcyjność polityki pieniężnej, a w centrum zainteresowania Rezerwy znajduje się rynek pracy.
  • Dziś poznamy też aktualną sytuację amerykańskich gospodarstw domowych. Dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, które wg prognoz w sierpniu kontynuowały wzrost, powinny potwierdzić dobrą kondycję konsumentów. O nastrojach we wrześniu poinformuje Indeks Uniwersytetu Michigan – wstępny odczyt wskazał na niewielką poprawę, co mogłoby sugerować powrót do nastojów z początku tego roku, jednak do przeciwnych wniosków skłania silny spadek indeksu Conference Board. Poza powyższymi danymi poznamy bilans handlowy za sierpień, który najprawdopodobniej pokaże niewielki spadek deficytu.
  • Ze strefy euro napłyną wrześniowe wskaźniki koniunktury. Poznamy m.in. zrewidowaną koniunkturę konsumencką, której wstępny odczyt pokazał poprawę względem sierpnia i kontynuację trendu wzrostowego trwającego od niemal dwóch lat. Ogólny wskaźnik koniunktury ESI powinien pozostać na poziomie z sierpnia. Mimo niekorzystnych wiadomości z Niemiec, stopniowa poprawa w pozostałych krajach strefy euro oraz początek cyklu obniżek stóp procentowych podtrzymują oczekiwania na umiarkowany wzrost.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • SWI: SNB zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę procentową o 25pb, do poziomu 1,0%. Decyzja odzwierciedla znaczny spadek presji inflacyjnej, częściowo spowodowany aprecjacją franka szwajcarskiego. W sierpniu inflacja wyniosła 1,1% r/r, mniej niż oczekiwano. W szwajcarskiej gospodarce presja na wzrost cen utrzymuje się głównie ze strony usług krajowych. SNB wskazał, że w celu zapewnienia stabilności cen w średnim okresie najpewniej będą konieczne dalsze obniżki stóp procentowych. Obecnie bank prognozuje inflację w 2024 na poziomie 1,2%, w 2025 na poziomie 0,6% i w 2026 wynoszącą 0,7%. Oczekujemy, że na najbliższym posiedzeniu w grudniu bank ponownie obniży główną stopę procentową o 25pb, a obecny cykl może się zakończyć ze stopą na poziomie 0,50%.
  • USA: PKB w 2q24 wrósł o 3,0% q/q saar, zgodnie z wcześniejszym szacunkiem. W strukturze wzrostu główną zmianą były lepsze wyniki inwestycji (8,3% q/q saar vs 3,0% q/q saar wg wcześniejszych danych), przy mniejszych zapasach. Rewizję objęła także starsze dane, od 2019. PKB w całym okresie został rewidowany w górę, głównie od 2022, kiedy skala zmian przekracza 1%. Rewizja z punktu widzenia Fed powinna mieć neutralny wpływ, choć jej „dodatni kierunek” świadczy o realizowaniu się scenariusza „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 218 tys. wobec 222 tys. poprzednio i była niższa oczekiwań. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,834 mln (niemal bez zmian wobec poprzedniego tygodnia, kiedy wyniosła 1,821 mln). Dane wskazują na kontynuację spowolnienia przyrostu nowych bezrobotnych, co oznacza, że rynek pracy stabilizuje się.
  • USA: Zamówienia na środki trwałe w sierpniu utrzymały się na poziomie z lipca, kiedy to wzrosły o 9,8% m/m. Lepsze od oczekiwań dane łagodzą narastający pesymizm dotyczący sektora produkcyjnego w USA. Po wyłączeniu transportu, nowe zamówienia wzrosły o 0,5% m/m, natomiast po wyłączeniu dóbr obronnych odnotowano spadek zamówień o 0,2% m/m, choć należy pamiętać, że przemysł militarny ma istotny udział w przemyśle ogółem USA.
  • USA: J.Williams (New York Fed), podczas konferencji Fed, ogłosił utworzenie Reference Rate Use Committee – grupy uczestników rynku prywatnego, która będzie monitorować wykorzystanie wskaźników referencyjnych stóp procentowych na rynkach finansowych. Komisja, która rozpocznie działalność w październiku, skoncentruje się na kluczowych kwestiach związanych z ewolucją wskaźników referencyjnych oraz zmianach na rynkach je wspierających. Inicjatywa wynika z doświadczeń związanych odejściem od liboru, który budził kontrowersje, do nowego wskaźnika – SOFR. Bankier centralny podkreślił, że prace komisji będą uzupełniać międzynarodowe wysiłki mające na celu monitorowanie wskaźników referencyjnych i zapobieganie problemom w przyszłości.
  • EUR: Podaż pieniądza M3 w sierpniu wzrosła o 2,9% r/r wobec 2,3% r/r w lipcu. Kredyty dla gospodarstw domowych zwiększyły się o 0,6% r/r, a kredyty dla przedsiębiorstw niefinansowych o 0,8% r/r. Dodatkowo istotnym czynnikiem kreacji pieniądza są aktywa zagraniczne netto.
  • EUR: Ch.Lagarde (Prezeska EBC) podczas konferencji ESRB we Frankfurcie podkreśliła konieczność aktualizacji polityki makroostrożnościowej w obliczu dynamicznych zmian globalnych, takich jak geopolityka, zmiany klimatyczne oraz postęp technologiczny. Skoncentrowała się na roli technologii, zwłaszcza AI i komputerów kwantowych, które niosą zarówno możliwości, jak i zagrożenia dla stabilności finansowej. Zaznaczyła rosnącą zależność sektora finansowego od zaawansowanych technologii, co zwiększa podatność na cyberzagrożenia i koncentrację dostawców usług.
  • POL: L.Kotecki (RPP) wyraził nadzieję, że RPP zacznie obniżać stopy procentowe na początku przyszłego roku, spodziewając się, że inflacja osiągnie cel do końca 2025. Stwierdził, że Prezes A.Glapiński nie będzie zaostrzał niedawno złagodzonej retoryki dotyczącej możliwego luzowania polityki monetarnej. Członek RPP przewiduje łącznie obniżki w 2025 o 100pb. W jego ocenie powódź nie będzie miała istotnego wpływu na ścieżkę inflacji.
  • POL: NBP przedstawił założenia polityki pieniężnej na 2025, w których utrzymał zestaw narzędzi z 2024. Strategia średniookresowego celu inflacyjnego pozostaje bez zmian na poziomie 2,5% (±1pp). Kluczowym instrumentem polityki będą nadal stopy procentowe, przy jednoczesnym utrzymaniu płynnego kursu walutowego. W 2025 przewiduje się dalsze występowanie nadpłynności w sektorze bankowym. Prognozy inflacji sugerują, że po wyraźnym wzroście w 2h24 oraz w 1q25, dynamika cen konsumpcyjnych w Polsce powinna stopniowo maleć. W porównaniu do poprzedniej strategii, w tej na 2025 NBP kładzie większy nacisk na uwzględnianie zmian strukturalnych w gospodarce, takich jak transformacja energetyczna oraz procesy konwergencji. Nowym czynnikiem ryzyka na 2025 jest wg NBP wysoki deficyt fiskalny, mimo że objęty został procedurą nadmiernego deficytu. Niepewność budzą również potencjalne zmiany w regulacjach dotyczących cen energii.
  • POL: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego Polski do 3,2% (z 2,9% wcześniej) w 2024 i 3,8% (z 3,5%) w 2025. B.Javorcik (główna ekonomistka EBOR), wskazała, że wzrost w przyszłym roku będzie napędzany inwestycjami, w tym funduszami unijnymi oraz odbudową po powodzi, a także silnym popytem wewnętrznym. Mimo spadku popytu na polski eksport, konsumpcja w kraju pozostaje solidna, wspierana przez wzrost płac i mocny rynek pracy. Jednakże, słaba koniunktura w Europie Zachodniej, w szczególności w Niemczech, może negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę, zwłaszcza w kontekście eksportu. Ekonomistka zaznaczyła również, że obniżenie deficytu fiskalnego, czego wymaga od Polski KE, będzie wyzwaniem dla rządu, szczególnie w kontekście odbudowy terenów dotkniętych powodzią.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl