Dziennik Ekonomiczny: Obniżki Fed przesuną się w czasie?

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wyższa od oczekiwań inflacja w USA wraz z dobrymi danymi z rynku pracy osłabiły oczekiwania na szybkie obniżki stóp przez Fed. W związku z nasileniem się napięć w rejonie Morza Czerwonego ponownie wzrosły ceny ropy. Na globalnym rynku długu przez większą część czwartkowej sesji widać było dominację spadków rentowności obligacji. Po publikacji danych z USA spadki wyhamowały, z kolei ceny akcji na Wall Street zaczęły spadać. Dolar umocnił się wobec euro, a złoty nieznacznie osłabił się zarówno do dolara (do ok. 3,98), jak i wobec euro (do ok. 4,35). Rentowności polskich obligacji skarbowych wzrosły, szczególnie na krótszym końcu krzywej, co mogło być echem konferencji Prezesa NBP studzącego oczekiwania na obniżki stóp procentowych.
  • Dzisiaj opublikowane zostaną kolejne dane inflacyjne z regionu. Na Węgrzech inflacja CPI powinna spaść w grudniu do nieco poniżej 6% r/r. Podobnie jak w przypadku Czech, nie będzie to prawdopodobnie game-changer w polityce pieniężnej. Ewentualna pozytywna niespodzianka może tylko utwierdzić MNB w przekonaniu o możliwości kontynuacji obniżek stóp procentowych, co obecnie wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.
  • W USA poznamy z kolei dane o inflacji PPI w grudniu, która powinna utrzymać się na niskim poziomie (kons. 1,3% r/r).
  • W krajowym kalendarium znajduje się publikacja bilansu płatniczego za listopad. Oczekujemy kolejnej, znaczącej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, co wraz z niedawną mocną rewizją w górę danych za ostatnie miesiące skłania nas w kierunku prognozy CAB w ujęciu płynnego roku na poziomie +1,4% PKB po listopadzie.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Inflacja CPI wzrosła w grudniu do 3,4% r/r (z 3,1% w listopadzie), przewyższając oczekiwania (kons.: 3,2% r/r). Inflacja bazowa ukształtowała sią na poziomie 3,9% r/r (wobec 4,0% w listopadzie i konsensusu 3,8% r/r). Przyspieszenie inflacji wynikajace z czynników statystycznych było prognozowane, ale jego skala nieco przewyższyła oczekiwania. Źródłem zaskoczenia mogły być wzrosty zmiennych cen paliw oraz skala podwyżek cen prądu. Negatywnie zaskoczyła jednak również inflacja bazowa na czele z cenami „schronienia”, które w grudniu odpowiadały za ponad połowę miesięcznego wzrostu (+0,5% m/m m.in. w wyniku wzrostu cen w hotelach, po listopadowym spadku). Poza tym, rosły m.in. ceny samochodów używanych oraz ubezpieczeń komunikacyjnych. Bardziej (niż oczekiwano) uporczywa inflacja, może studzić oczekiwania na szybkie obniżki stóp przez Fed. Cały czas jednak dane wpisują się w scenariusz powolnej dezinflacji w kategoriach bazowych. Zarówno ogólny indeks CPI, jak i jego wersja bazowa zwiększyły się o 0,3% m/m, a więc w skali zblizonej do listopada. Stabilny i niski pozostaje miesięczny wzrost cen żywności (0,2% m/m bez zmian względem listopada), minimalnie spowalnia z kolei wzrost cen usług.
  • USA: Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu zmniejszyła się do 202 tys (z 203 tys. przed tygodniem), wbrew oczekiwaniom na wzrost (do 210 tys.). Mniejsza od oczekiwań i niż przed tygodniem była również liczba osób kontynuujacych pobieranie zasiłku (w tygodniu kończącym się 30 grudnia wyniosła 1,83 mln wobec oczekiwań 1,87 mln), co potwierdza stabilną sytuację na amerykańskim rynku pracy i brak sygnałów rosnącego zagrożenia bezrobociem.
  • CZE: Inflacja CPI pozytywnie zaskoczyła – w grudniu wyhamowała do 6,9% r/r a zgodnie z konsensusem miała pozostać równa 7,3% r/r. W ciągu miesiąca poziom cen obniżył się (o 0,4% m/m), za co odpowiadał drugi z rzędu spadek cen żywności (-1,4% m/m) i paliw (paliwa najtańsze od stycznia 2022). W przypadku żywności, nastąpiło jeszcze wyraźniejsze niż w Polsce odchylenie w dół od wzorca sezonowego, dzięki czemu Czesi mieli do czynienia z pierwszą od czerwca 2021 deflacją w ujęciu r/r. Na poziom CPI w ujęciu rocznym w całym 4q23 wpływ miały efekty statystyczne, które podbijały inflację r/r o ok. 3 pp (w 4q22 obowiązywały subsydia do cen energii). W 1q24 inflacja CPI w Czechach zbliży się do poziomu tylko marginalnie powyżej celu, czyli ok. 2-3% r/r. Stworzy to istotną przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej dla ostrożnego jak na razie CNB (obecnie stopa bazowa 6,75%).
  • CHN: W grudniu ceny konsumpcyjne spadły trzeci miesiąc z rzędu (o 0,3% r/r po spadku o 0,5% r/r w listopadzie). Skala deflacji była minimalnie mniejsza niż oczekiwano (kons.: -0,4% r/r). Jednocześnie nieco mocniej niż prognozowano obniżył się indeks PPI (-2,7% r/r vs kons. -2,6% r/r). Ceny producentów obniżają się w Chinach już od ponad roku w efekcie słabego popytu w kraju i za granicą przy niższych cenach surowców. Deflacja w Chinach przekłada się osłabienie presji kosztowej w globalnej gospodarce.
  • POL: Kotecki (RPP) ocenia, że po okresie niskiej inflacji w 1h24, wskaźnik CPI wróci do podwyższonego poziomu 5-7% a może nawet wyżej. Wszystko zależy od tarcz, które w dalszej części roku będą wygasać.
  • POL: Wnorowski (RPP) stwierdził, że bez względu na to, co się wydarzy po marcu i później po końcu czerwca, nie będzie konieczności podwyżek stóp procentowych w Polsce. Na tę chwilę, wg członka RPP, nie ma lepszej postawy, jak wait-and-see.
  • EUR: Lagarde powtórzyła, że EBC zacznie obniżać stopy procentowe, gdy nabierze pewności, że inflacja wraca do celu 2%. Prezes EBC nie wskazała, kiedy może to nastąpić, ale jej wypowiedź sugeruje, że dane napływające w najbliższych miesiącach mogą utwierdzać EBC w przekonaniu, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty w 2025.
  • POL: Opis dyskusji z posiedzenia 6 grudnia 2023 potwierdza, że wg RPP obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Podkreślano przy tym, że Rada w sposób elastyczny określa pożądane tempo powrotu inflacji do celu, ponieważ jej szybkie sprowadzenie do pożądanego poziomu może wiązać się z istotnymi kosztami dla stabilności makroekonomicznej i finansowej. Pojawiła się również opinia, że wobec utrzymującej się wysokiej rocznej dynamiki cen oraz podwyższonych oczekiwań inflacyjnych poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia powrotu inflacji do celu w średnim okresie.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl