Dziennik Ekonomiczny: Normalizacja nastrojów w USA

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Najsilniejszy od niemal roku spadek liczby nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA zredukował obawy, że nadchodzi recesja. Lepsze nastroje sprzyjały wzrostom indeksów akcji na Wall Street (S&P zyskał ponad 2%, a Nasdaq prawie 3%) i zwyżkom rentowności Treasuries. Przełożyło się to również na lekkie umocnienie dolara względem euro.Po danych o inflacji z Chin umocnił się juan. Złoty pozostawał wczoraj względnie stabilny wobec euro, ale tracił do dolara. Pod koniec dnia kurs USDPLN kształtował się w okolicy 3,96. Rentowności krajowych SPW rosły.
  • Zaplanowane na dziś publikacje ograniczają się do finalnych danych o inflacji z Niemiec oraz informacji o bilansie handlowym Rumunii. Wstępne dane z Niemiec zaskoczyły w górę – inflacja CPI wyniosła 2,3% r/r, a HICP 2,6% r/r (obie po 0,1pp więcej niż w czerwcu).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: T.Barkin (Fed w Richmond z prawem głosu w FOMC) stwierdził, że Rezerwa Federalna ma czas, aby ocenić, czy gospodarka USA zmierza w kierunku normalizacji, czy też grozi jej recesja, co mogłoby wymagać bardziej zdecydowanych działań ze strony Fed. Wyraził optymizm w związku z nadchodzącymi odczytami inflacji, sugerując, że trend dezinflacyjny będzie kontynuowany. Bank centralny w ostatnim czasie zwraca większą uwagę na rynek pracy, a w kontekście niedawnego wzrostu bezrobocia bankier zaznaczył, że nie uważa powszechnych zwolnień za nieuchronne. Dodał przy tym, że obecnie podaż pracy jest większa, niż zakładano rok temu. J.Schmid (prezes Fed w Kansas City, bez prawa głosu w FOMC) przyjął bardziej jastrzębie stanowisko, dając do zrozumienia, że nie jest skłonny poprzeć obniżki stóp procentowych, dopóki inflacja pozostaje powyżej celu, a rynek pracy, mimo pewnego ochłodzenia, jest wciąż mocny.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 233 tys. (kons.: 240 tys. wobec 250 tys. poprzednio). Największy od niemal roku spadek (o 17 tys.) był efektem mniejszej liczby wniosków w stanach Michigan, Missouri i Texas, gdzie tydzień wcześniej obserwowano największe wzrosty. Jednocześnie nieco wzrosła liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku, która w tygodniu kończącym się 27 lipca wyniosła 1,875 mln (wobec notowanych poprzednio 1,869 mln). Przy inflacji zbliżającej się powoli do celu inflacyjnego Fed w coraz większym stopniu zwraca uwagę na rynek pracy, a ten wykazuje oznaki schłodzenia. Pogorszenie koniunktury jednak bardziej przypomina powrót do przedpandemicznych trendów niż gwałtowne załamanie, a wczorajsze dane zmniejszyły obawy o to, że Fed spóźnił się z obniżkami.
  • POL: I.Dąbrowski (RPP) powiedział, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozpoczęcie obniżek stóp na przełomie 1q i 2q25. Stwierdził, że zapowiedź Prezesa A.Glapińskiego o braku obniżek do 2026 odzwierciedla najbardziej pesymistyczny scenariusz. Dodał, że nie uważa żeby dalsze podwyżki płac w gospodarce prowadziły do istotnego wzrostu inflacji.
  • CHN: Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 0,5% r/r, w porównaniu do 0,2% r/r w czerwcu, co przekroczyło oczekiwania. Silniejszy od prognoz wynik wynikał głównie z niekorzystnych warunków pogodowych, a wzrost odzwierciedlał też niską bazę cen wieprzowiny. Deflacja PPI w lipcu była łagodniejsza od prognoz, pozostając na poziomie 0,8% r/r z czerwca. W danych inflacyjnych wciąż brak oznak ożywienia popytu konsumpcyjnego, co wzmacnia argumenty za większym wsparciem ze strony polityki fiskalnej i monetarnej, zwłaszcza w obliczu osłabienia eksportu, spowodowanego osłabionym popytem globalnym. Te czynniki sprzyjają dalszemu łagodzeniu polityki monetarnej, pomimo, że inflacja powinna w najbliższych miesiącach nadal rosnąć.
  • HUN: Ceny konsumpcyjne w lipcu wzrosły o 0,7% m/m i 4,1% r/r – powyżej konsensusu zakładającego 4,0% r/r wobec 3,7% w czerwcu. To głównie efekt podwyższonego wzrostu cen usług (1,1% m/m i 9,1% r/r) i, w mniejszym stopniu, wzrostu cen żywności, alkoholu, tytuniu oraz paliw. Ceny w kategoriach bazowych wzrosły o 0,7% m/m i 4,7% r/r (wobec 4,1% r/r w czerwcu). Węgierski bank centralny w komentarzu zwrócił uwagę, że bieżący impet inflacji (m/m) jest podwyższony, a zannualizowana inflacja (CPI i bazowa) z 3 ostatnich miesięcy kształtuje się powyżej długookresowej średniej. Dane, choć nieco wyższe od rynkowego konsenusu, wciąż dają szansę na realizację prognoz MNB, które zakładały wzrost inflacji bazowej na koniec roku do blisko 5%. W 2h24 oczekujemy jeszcze dwóch obniżek stóp po 25pb.
  • CZE: Stopa bezrobocia w lipcu wzrosła do 3,8% (zgodnie z konsensusem) z 3,6% w czerwcu.
  • POL: Pełczyńska-Nałęcz (MFiPR) poinformowała, że Polska zainwestowała dotąd ponad 5,5 mld PLN z KPO. W kwietniu do Polski wpłynęło prawie 27 mld PLN z pierwszego wniosku o płatność z KPO.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl